Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Лидерите на 28-те страни от ЕС и на шестте от Западните Балкани се събраха вече в НДК и срещата на върха ЕС – Западни Балкани започна. Домакини са българският премиер Бойко Борисов и председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

Премиерът Бойко Борисов посрещаше участниците на влизане в НДК. Само за Ангела Меркел, Тереза Мей и Еманюел Макрон обаче Борисов излезе в парка пред НДК. Причината бе, че германската канцлерка, британската премиерка и френският президент решиха на дойдат в НДК пеша. Те бяха настанени в близкия хотел „Хилтън“.

„Да благодаря на г-н Борисов за прекрасната организация. Имахме много важен дебат снощи. Занимахме се с Иран. Всички в ЕС са на мнение, че то не е съвършено, но трябва да останем в него. Да говорим с Иран по нови теми като балистичните ракети. Имаме и съвместна позиция да отвърнем на търговските бариери, които САЩ поставят пред нас. Днес ще се занимаем с Западните Балкани. Борисов свърши много работа по тази тема“, коментира на влизане за срещата Ангела Меркел.

„Реформите в страните трябва да продължат“, каза пък Еманюел Макрон.

„Всички разбират колко са важни Западните Балкани. Всички имат своите притеснения, но днес имаме възможност отново да говорим по тази тема. Тук са и Вучич и Тачи, тук е Харадинай, а утре идва и Ана Бърнабич, за да продължим да говорим“, коментира българският премиер Бойко Борисов.

Нито един от лидерите на държавите от Балканите не говори преди началото на срещата. Александър Вучич, Зоран Заев, Хашим Тачи, Еди Рама влязоха мълчаливо на срещата. Очакванията са за двустранни преговори между Заев и гръцкия премиер Алексис Ципрас за името на Македония. Вучич и Тачи пък трябва да потърсят начин за подобряване на отношенията. Ден по-рано премиерът Бойко Борисов поиска от тях поне да се здрависат на срещата в София. Алексис Ципрас също не говори на влизане.

„Решението на проблемите на Балканите е в диалога. В интерес на Косово е да работят по намиране на решение на проблемите им със Сърбия“, коментира еврокомисарят по разширяването Йоханес Хаан.

„Реформите трябва да продължат. Добрата свързаност е важна както за ЕС, така и за Западните Балкани“, коментира пък премиерът на Естония Юрий Ратас.

„Бих предложил финансов пакет за инфраструктура, които напълно ще подкрепят предложенията“, коментира председателят на Европейския парламент Антонио Таяни.

„Виждам добра перспектива за Западните Балкани. Те трябва да поемат своя път към ЕС, те емоционално и географски са част от Европа. От 1 юли започва нашето председателство и ще се стремим да подкрепяме тези държави. За Сърбия и Черно гора сме много оптимистични“, коментира австрийският концлер Себастиан Курц. Австрия е следващата страна, която председателства Съвета на ЕС след България.