Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

С приемането си в НАТО, Швеция прекратява продължилия си два века неутралитет
СНИМКА: АРХИВ
С приемането си в НАТО, Швеция прекратява продължилия си два века неутралитет СНИМКА: АРХИВ

През 2023 г. 1537 служещи са се отказали от Бундесвера

Hова криза в отбраната надвисва над страните от Европейския съюз и НАТО. Докато Европа се въоръжава в отговор на войната в Украйна, годишен доклад на германския парламент насочва погледите към друга заплаха - масов отлив от военна служба.

Според него през 2023 г. около 1537 войници са напуснали Бундесвера, намалявайки го до 181 514 служители. Според “Политико” това налага нова тенденция - в приоритет се превръща не толкова набирането на нови войници, а по-скоро убеждаването на съществуващите войски да не напускат.

На този фон в началото на седмицата министърът на френските въоръжени сили Себастиен Лекорню представи план за задържане на таланти, за да стимулира военния персонал да не напуска.

“Тези разговори сега съществуват във всички столици, във всички демокрации, които имат професионални армии без наборна служба”, обяви Лекорню в понеделник, споменавайки Обединеното кралство и САЩ. Той добави, че на срещите на НАТО лидерите в алианса може да говорят за оборудване, но в момента ставало дума за нивото на задържане на военните.

Страните членки в ЕС имат различен подход към ситуацията.

В Хърватия обмислят връщането на военната повинност

Дания пък я разшири, за да включи жените към армията си. В Полша новото правителство по-рано тази година увеличи заплатите с около 20% в опит да задържи войските. От 4960 злоти (1150 евро) минималната месечна заплата за войник стана 6000 злоти. Полската армия нарасна от 95 хил. през 2015 г. на 215 хил. т.г.

Германия премахна наборната военна служба през 2011 г., но тъй като мнозина в армията остаряват, се води подновена дискусия за въвеждане на национална военна служба.

При правителствата, които разчитат на професионални армии, предизвикателството е да направят въоръжените сили привлекателни – трудна задача предвид ниската безработица, ожесточената конкуренция в частния сектор и вече широко разпространеното прилагане на дистанционен труд.

Във Франция военнослужещите работят средно с 1 г. по-малко от преди. В Обединеното кралство има

годишен недостиг на 1100 войници -

което се равнява на два пехотни батальона - въпреки че правителството възложи наемането на персонал на частната фирма Capita.

“Проблемът не е в набирането, а в задържането (на войниците), трябва да задържим и семействата”, каза адмирал Лиза Франчети, началник на военноморските операции на ВМС на САЩ, на конференция в Париж по-рано тази година.