Вход

Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Боряна Калейн с два златни и един сребърен медал и Стииляна Николова с един златен медал. България с 3 отличия и три титли от четирите финала на първата в историята европейска купа по художествена гимнастика. А в първия ден и титлата в многобоя след първите в историята "крос битки" беше българска - за Стилияна.

Два златни и един сребърен медал за Боряна Калейн, един златен за Стилияна Николова от четирите финала след триумфа на Стили и в многобоя на европейската купа. Ансамбълът с бронз на обръчи.

Български триумф навръх Великден в художествена гимнастика - три златни и един сребърен медал за родните грации от четирите финала на първата европейска купа, след като и успехът в многобоя с историческите първи "крос битки" беше български!

Боряна Калейн завоюва два златни медала - на топка и на лента, и сребърен на обръч от трите си финала. Стилияна Николова грабна златото на бухалки в своя единствен финал.

По правилата на европейската купа само по една гимнастичка от нация се класира на финал на даден уред - записалата по-висок резултат в квалификациите, ако повече от една са с оценка като за финал. Така Калейн представя страната ни в три финала, а Николова - в един. И от всички България бе на стълбичката, като три пъти на Великден звуча "Мила Родино" в Баку

Местната публика научи химна ни "наизуст", тъй като и в първия ден той звуча след интересните битки за индивидуалния многобой.

На Разпети петък Стилияна Николова стана първата в историята шампионка на европейската купа по художествена гимнастика по правилата, според които първите 16 в квалификациите влизат в директни елиминации от осминафинал през четвъртфинал, полуфинал и финал до определяне на победителя с "битка" с по едно съчетание с различен уред във всяка следваща фаза. Само Стили остана непобедена и грабна трофея, като в полуфинала с бухалки се наложи с минимална разлика в българското дерби с Боряна Калейн, а на четвъртфинала записа космическа оценка 37,200 на обръч.

Ансамбълът на България спечели бронзов медал във финала с пет обръча с оценка 37,750. Златото е за Израел (38,950), а среброто за Италия (38.050).