Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

l Сорос предупреди - Брекзит ще доведе до намаляване на броя на работните места и инфлация

Дни преди референдума за излизане от ЕС британците се втурнаха да купуват евро и долари, опасявайки се от инфлация. На 21 юни е регистрирано увеличение на онлайн продажбите на чужда валута с 381% в сравнение със същия ден миналата година. А през последната седмица покупката на евро и долари в брой е била със 74% повече в сравнение със същия период през миналата година, пише Ройтерс.

FairFX, компания, продаваща предплатени дебитни карти с чужда валута, забеляза още по-голям ръст. Според тях продажбите на долари, вложени в карти или обменени в брой, са се увеличили с 300%, а на евро - със 100%, съобщава Си Ен Ен. Част от фирмите спряха трансферите в местна валута до излизането на резултатите от референдума.

Големите банки в Лондонското Сити предупредиха клиентите си да се подготвят за евентуален срив на паунда като резултат от референдума. Те се притесняват, че нестабилните пазари може да нарушат ролята на банките като посредници.

Легендарният инвеститор

Джордж Сорос

заяви за в. "Гардиън", че броят на работните места ще намалее сериозно, а лирата рязко ще поевтинее, ако Великобритания напусне ЕС.

Всичко това може да доведе до инфлационна спирала и да принуди Английската централна банка да увеличи лихвите.

Според анализатори напускането на ЕС ще предизвика хаос и ще намали растежа на БВП с 1,5 процента през 2017 г., ще се стигне до загуба на работни места и увеличение на цените на храните.

Привържениците на Брекзит опровергават прогнозите на Сорос. Правосъдният секретар Майкъл Гоув заяви, че спекулантът и друг път е грешал в предвижданията си.

"Девалвацията на лирата през септември 1992 г. не се отрази на британската икономика. Не е задължително и сега да предизвика щети. Разликата е, че сега паундът е плаващ и девалвацията ще се коригира от само себе си, ще бъде временна", каза консерваторът Норман Ламонт.

На 23 юни Великобритания гласува "за" или "против" оставането в Европейския съюз и референдумът предизвиква стрес и нерви на финансовите пазари, както и у политиците в света, отбелязва Ройтерс. Проблемът е, че страната е разделена почти наполовина.

Повечето проучвания сочат, че

двете страни са

с равни шансове

Особено сериозен бе дебатът за имиграцията и икономиката, като финалът на кампанията бе белязан със смъртта на проевропейската депутатка Джо Кокс.

Привържениците на напускането казват, че британската икономика ще се оживи, но според премиера Дейвид Камерън това ще доведе до финансов хаос.

Инвеститорите и компаниите се подготвят за вълненията на паричните пазари.

Финансовите лидери на водещите икономики от Г7 ще излязат със становище, за да успокоят борсите, ако Великобритания напусне.

Кредитният рейтинг на страната от най-високата степен - AAA, може да бъде понижен от "Стандарт енд пуър" при неблагоприятен изход от референдума, съобщиха от агенцията пред германския "Билд".

Проучванията сочат, че младите британци са по-скоро поддръжници на ЕС, докато по-възрастните са повече за напускането му.

"Излезте и гласувайте за по-голяма и по-добра Великобритания в реформиран Европейски съюз", заяви премиерът Дейвид Камерън в последния ден на кампанията. Според него Брекзит ще се отрази на икономиката и сигурността.

Основният му опонент - бившият кмет на Лондон Борис Джонсън, каза пред своите привърженици, че това е последният шанс да се оправят нещата. Според него нивото на имиграция не може да бъде контролирано вътре в ЕС и е крайно време властта от Брюксел да се върне в Лондон.

"Ако не гласуваме да напуснем, ще останем заключени на задната седалка на колата, карана в несигурна посока. И то към място, където не искаме да отидем, а може би и шофьорът не говори много добър английски", заяви Джонсън в реч, с която направи заявка за премиер.

Паундът се покачи до най-високите си нива тази година спрямо американския долар късно в сряда, когато изследване показа, че страната по-скоро ще остане в ЕС, а залозите вдигнаха на 80% шансовете, че кралството няма да напусне съюза.

В сряда и двете страни се опитваха да спечелят колебаещите се 10% от 46,5-милионния електорат.

Резултатите имат и други финансови изражения - няма да плащат членски внос в Брюксел. Годишно поданиците на кралицата внасят по 9,8 милиарда паунда, което прави 188 милиона на седмица. Евродепутатите ще трябва да напуснат местата си, а еврокомисарят по външна политика Катрин Аштън също ще се раздели с поста си.

Това, което засяга и българите на Острова, е, че живеещите там граждани на страни от ЕС ще могат да останат и при негативен вот.