Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

По празниците в спешните отделения е пълно с пациенти с провокирани или изострени здравословни състояния след препиване и преяждане. Колкото и многобройни да са тези случаи, учените са категорични, че това не е причина алкохолът да бъде обявен за опасен.
Напротив, множество изследвания в някои от най-престижните университети в света доказват, че питиетата имат много позитиви за здравето ни и дори всекидневната консумация може да намали риска от сърдечносъдови заболявания, диабет, висок холестерол, остеопороза, вируси. С уточнението, разбира се, че става дума за качествен алкохол, а не за ментета, както и че консумацията трябва да е в умерени количества.
Алкохолът е полезен:
Срещу вируси
Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ „напитки с над 40% алкохолна концентрация са мощен антивирусен агент, способен да унищожи както липофилните, така и хидрофилните вируси". Именно затова някои специалисти препоръчват при първите симптоми на настинка да не се бърза с лекарства, а да се заложи на качествено уиски или друг силен алкохол. Тази рецепта се препоръчва и при болки в гърлото или втрисане. Американските учени подчертават, че силният алкохол разполага с невероятно стерилизиращи способности и може да бъде използван успешно и при леки неразположения. Причината? Той притъпява болките, успива и дава на организма нужното време да се възстанови.
Освен това напитки от типа на уискито имат незаменим затоплящ ефект и действат благоприятно при трески. Все пак специалистите предупреждават, че не бива да се разчита единствено на алкохол за лечение, защото при някои състояния той може да задълбочи проблема. А и за да се постигне нужната концентрация за цялостно „дезинфекциране" на организма отвътре, би било рисково.
Изследване от 2001 г. на испански учени пък доказва, че при хората, консумиращи повече от 14 чаши вино на седмица, пада с 60% рискът от грип. Специалистите обясняват това с неговия антиоксидантен ефект. Испанските лекари подчертават, че в малки количества алкохолът е по-добра превенция в началото на настинки, защото в някои случаи прекаленият прием на лекарства за грипни състояния може да се окаже по-вреден за черния дроб от малко алкохол.

Защо алкохолът е полезен за сърцето, четете в новия брой на в. "168 часа"