Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Двама агенти на Държавна сигурност са си приписвали заслуги по вербуването на именития вратар на "Левски" Томас Лафчис за разузнавач в Гърция.
Всъщност той се е държал достойно и в досието му няма нито един донос, написан от него. Напротив, папката е пълна с доказателства, че органите на ДС са следили всяка негова стъпка при престоя му в южната ни съседка. Дори накрая толкова са били разочаровани от него като кандидат за агент, че го снели от отчет.
Това става ясно от разсекретени документи на комисията по досиетата на бившата ДС, с които "168 часа" се запозна подробно.
В действителност в делото за оперативна проверка (ДОП) с гръмкото наименование "Високия" се съдържат сведения за банални подробности от живота на Лафчис и семейството му от 30 април 1980 г. до 1985 г. Те обаче са представени като
важни агентурни разработки на IV отдел на ПГУ, който в онези години е отговарял за външното ни контраразузнаване. По същото време за водещ офицер на Лафчис се представя оперативният работник от Първо главно управление (ПГУ) на ДС Иван Генев. В периода 1976-1978 г. Генев работи в резидентурата в Атина под прикритието на завеждащ консулската служба при българското посолство.
През 1983 г. е преназначен в отдел 02 на ПГУ "Гърция" и е изпратен като вицеконсул в Генералното консулство на НРБ в Солун, където работи до януари 1988 г.
Любопитно е, че той е един от двамата
офицери, извършили през 1985 г. кражбата на оригинала на "История славянобългарска"
от българския манастир "Св. Георги - Зограф" в Света гора, осъществена като строго секретна операция с кодовото название МАРАТОН.
Другият "вербовчик", Евтим Гандев, също е бил на консулска служба в Гърция. В повечето документи той е споменаван с второто си име "Борисов".
Вербовката на Томас Лафчис, който по това време вече е бил отдавна звезда у нас, вероятно е свързана с факта, че футболистът с гръцко гражданство, през 1979 г. е подписал договор с "Панатинайкос".
Според сведенията на ДС Лафчис е бил закупен от гръцкия отбор срещу 180 хил. долара,
а като обезщетение "Панатинайкос" е внесъл в касата на БСФС още 75 хил. долара.
Като наблягат на факта, че родителите на известния вратар са политемигранти от Гърция и членове на БКП, ченгетата са се похвалили, че през 1980 г. са го привлекли на "идейна основа". С типичната си педантичност "вербовчиците" са представили и разходен документ за проведен обяд на стойност 18 лева и 50 стотинки. В полза на перспективността на бъдещия агент се изтъква и голямата вероятност заради добрите си футболни качества в бъдеще той да бъде закупен от някой английски клуб.
Оттам нататък започват дълги преписки с уведомления кога Лафчис е идвал у нас, кои заведения посещава, и с кого се е срещал.
Така например, според разработките,
на Лафчис е възложено да провери два адреса в Атина, като началниците от ДС предварително уточняват, че те са случайни и не представляват оперативен интерес.
Изглежда Лафчис добре е знаел с кого си има работа, защото от подробно предадени негови разговори с тях, той се държи така, че да не събуди никакво съмнение в нелоялност.
Затова в доносите посветени на него, се описва как той си оставал предан на България и как не харесвал порядките в южната ни съседка. Според вербовчиците:
"той е много разочарован, че от гръцка страна не са спазили обещанията си нито за уговореното заплащане, нито за осигуряване на петстаен апартамент заедно с магазин в центъра на Атина".
Като положителен се отбелязва и фактът, че родителите на Лафчис имат проблеми с вземането на гръцко гражданство. Освен това футболистът изразявал недоволство, че в Панатинайкос "мафия от 7-8 стари играчи" решавали кой да играе в титулярния състав, а за него все не се намирало място.
Въз основа на всичко това те препоръчват разработването на агента да продължи.
В същото време обаче, документите свидетелстват, че Лафчис не им съобщава абсолютно никаква информация по въпросите, които ги интересуват - факт, който офицерите от службите отдават на "липсата му на опит".
Но служителите на ДС не се отказват. След като отчитат "успехи", те
обмислят възлагането на "по-сериозни" задачи
Те са свързани с наблюдението не само на съотборниците му, а и на гръцкия милионер и собственик на "Панатинайкос" Вардиноянис.
На всичкото отгоре в досието има сведения, че от ДС са организирали секретни мероприятия в апартамента на Лафчис в гръцката столица. В стила на комунистическите тайни служби не липсват и дребни клюки и подробности от личния му живот.

 

Цялата история, мнения на експерти, както и интервю със самия Томас Лафчис, четете в новия брой на в. "168 часа"