Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Защо кашлят децата?

Само лекарят знае. Той се намесва на петия ден. 

Ако грипът или друг вирус е навестил дома ви тази зима, сте се убедили в едно: по-голям кошмар за болното дете и родителите от кашлицата няма. Дори силната болка в ушите и високата температура се повлияват от лекарства, но не и кашлицата.

Безсънни нощи, неспокойно дете, повръщане от напъните да се откашлят секретите. Всъщност обаче кашлицата е полезна. Чрез този защитен механизъм тялото се избавя от секрети, микроби, дразнещи химикали и чужди тела в дихателните пътища.

Затова не тичайте към аптеката за сироп против кашлица, а заведете детето на лекар, за да се установи защо кашля. За да отзвучи кашлицата, трябва да се лекуват причините за нея.

А и препаратите против кашлица имат слаб ефект. Принципът е, че при суха кашлица се дават потискащи сиропи и таблетки (либексин, синекод, хюмекс). Щом детето почне да отхрачва, се минава на улесняващи отхрачването (муколитици). На всяка кашлица добре влияят инхалациите с физиологичен разтвор или с лайка и сода.

Причини

Децата са много чувствителни към околната среда и могат да кашлят и без да са болни - от цигарен дим, от сух и замърсен въздух, от парното и климатика, от химикали (дезинфектантите в детската градина), от дезодоранти. Причина са и алергии, астма, гастроезофагеален рефлукс, чужди тела в ларинкса, трахеята и бронхите, аномалии на дихателната система и диафрагмата, муковисцидоза, туморни образувания, сърдечносъдови заболявания. Всички те обаче са рядкост. Най-честата причина за кашлица са инфекциите.

Хрема

При хрема кашлицата е лека, понеже вирусът й не стига долните дихателни пътища. Детето е добре, жизнено. Кашля сутрин при ставане и когато лежи, тъй като секретът от носа се стича в гърлото. В тези случаи с лечението на хремата отзвучава и кашлицата.

Не тъпчете децата със сиропи против кашлица, няма да имат ефект, докато секретите от носа се стичат в гърлото.

Грип

При грип може да се стигне до силни пристъпи от кашлица, особено ако се прибави и бактериална инфекция. Грипът протича най-тежко от вирусните заболявания. Внезапно се вдига температура, болят мускулите и ставите, има отпадналост. Отначало кашлицата е суха, дразнеща, мъчителна и минава бавно, доста след стихване на възпалението.

Докато е суха, се пият сиропи (синекод, ен ти тус, хюмекс, стодал), а при поява на храчки се минава на отхрачващи (мукоплант, флавамед, флудитек). Инхалациите със сода и лайка облекчават.

Бронхит

При бронхит се възпалява лигавицата на долните дихателни пътища. Кашлицата започва много бързо и е суха. При по-леките форми постоянно се отделят секрети. Бронхитът се лекува с втечняващи секрета средства, за да се изчистят бронхите. Това са сиропи, на които пише "с отхрачващо действие". Ако са засегнати трахеята и ларинксът, кашлицата става лаеща. Дават се противоалергични средства, за да отбъбне лигавицата на ларинкса и да се успокои дишането.

Децата с астма кашлят с типичен пристъп и “свирене” на гърдите. Основното лечение е с вентолин (салбутамол), най-добре инхалаторно.

Пневмония

Пневмонията е усложнение на бронхит или грип и инфекцията прониква още по-навътре и възпалява белия дроб. Кашлицата е силна, с висока температура, учестено дишане и отпадналост. Променените участъци в белия дроб ясно личат на рентгенова снимка, кръвната картина насочва към сериозно възпаление. Лечението намалява и кашлицата.

Задължително търсете лекар и дръжте детето под постоянно наблюдение.

Коклюш

Отначало кашлицата не е характерна при коклюш, след това започват типичните пристъпи. Децата кашлят накъсано, по много пъти един след друг, след това поемат въздух с хълцащ звук. Но идва нов пристъп и може да се появи задух. Нашите деца задължително се имунизират срещу коклюш, така че, ако се разболеят, го карат по-леко. Лечението на кашлицата при коклюш е много трудно, тя продължава понякога повече от месец.

ГЕРБ

ГЕРБ (гастроезофагеална рефлуксна болест) е причина за кашлицата, но често това се подценява.

При нея се връщат част от стомашните сокове към хранопровода и трахеята и детето кашля упорито, особено като легне. Насочващи симптоми са парене зад гръдната кост, оригване, повръщане в кърмаческа възраст. Кашлицата минава, когато се лекува рефлуксът с медикаменти и диета.

В случая сиропите за кашлица нямат ефект.

Петият ден

Ако детето ви боледува от грип или друга инфекция с кашлица и към петия ден тя се засилва, температурата продължава и детето отпада, водете го на лекар.

И да сте ходили, идете пак. Най-вероятно то развива пневмония.

Видео

Коментари