Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Пенсионната възраст по никакъв начин не трябва да се пипа

Борислав Гуцанов. Снимка Георги Кюрпанов-Генк
Борислав Гуцанов. Снимка Георги Кюрпанов-Генк

 Пенсионната възраст по никакъв начин не трябва да се пипа. Тя ще продължава да расте по закон до 2037-а, когато жените и мъжете ще се пенсионират на 65 г,  а ние сме още 12 години преди този период. Тази тема трябва да бъде затворена и никой не трябва да си мисли, че може да увеличи пенсионната възраст. Това каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов пред БНТ.

"Когато говорим за пенсионна реформа, аз не считам, че въобще думата реформа е правилна - ние можем да говорим за надграждане, за възможности тя да бъде подобрена, но думата реформа не трябва да се използва", обясни Гуцанов.

По думите му, това е възможно най-консервативната система, защото всеки един човек е свързан с нея и то от първият си работен ден до последния:

"Затова трябва и да знае, когато започва работа, да знае и как ще се пенсионира. Затова и такива експерименти не трябва да се правят и мисля, че дебатите по пенсионната система трябва да се правят от специалисти и едва тогава да се коментира. И ако ви прави впечатление, аз съм безкрайно обран като министър по този въпрос, дори и днес в 10:00 часа имаме среща със социалните партньори - четирите работодателски организации и двата синдиката. И една от темите ще бъде пенсионната система, но тя ще бъде в затворен кръг."

Относно размера на осигурителните вноски, Гуцанов обясни: "Имаме около 25% сива икономика у нас. Това е изключително високо. Това е възможност и резерв тя да изсветлее с действия на всяко едно от министерствата, затова издадох заповед за проверки. По този начин ще могат да влязат и други средства в пенсионната система. Да, безспорно е, че сега за пенсии отиват 11,2% от БВП на държавата. Сивата икономика е една голяма възможност", обясни министърът.

Относно бюджета и дали са възможни актуализации относно заплатите министърът каза, че на този етап не е възможна актуализация. "Нека мине известно време, приехме го преди няма  и 2 месеца. Нека видим каква  е събираемостта и тогава да коментираме какво и как може да се направи".

Относно тема ас протестите на градския транспорт, Гуцанов обясни, че не е проведен подобен разговор в обществото коя професия какво трябва да получава спрямо нейния принос към обществото. "Подходът на кабинета и това, което се видя в общината, тя наистина изпадна в ступор и цяла София беше блокирана, преди матурите, какво да се направи в този случай?"

    

Видео

Коментари