За да си в списъка "Магнитски", трябва подпис на американския президент. За да излезеш от него - пак
Санкциите по закона "Магнитски" са доста широки, не се отнасят само за България. За да влезеш в този списък, трябва да се подпише американският президент. За да излезеш от него, пак трябва да се подпише той. Така Асен Василев, съпредседател на "Продължаваме промяната" и бивш финансов министър, коментира по Би Ти Ви възможността Делян Пеевски да бъде изключен от този списък.
Причината е закозаконодателната инициатива на партията му, според която санкциите по "Магнитски" трябва да влязат и в българското законодателство.
Василев обясни, че предложението за закона е направено, за да се опази банковата система. Според него санкционираните по "Магнитски" няма да могат да работят с държавни структури и предприятия, с обществени поръчки. Същевременно банковите институции трябва да са наясно, че те самите могат да бъдат санкционирани, ако работят с такива лица. Всяка банка е под риск от вторични санкции от страна на САЩ, където действа законът "Магнитски". За да бъдат въведени, няма нужда да бъде изтъквана друга причина, освен че банката работи със санкционирано лице.
По повод стачката на градския транспорт в София Василев обясни, че кметът Васил Терзиев не трябва да си подава оставката, защото реакцията му за високите заплати е адекватна. Ако идеята е да се увеличат на база качество, километри, редовно изпълнение и по-добра услуга, може би щеше да има тема на разговор. Но да е на калпак за всички, не било редно. Според Василев около 2500 души са онези, които карат автобуси и трамваи, а не 7000. Какво правят останалите, попита той. Ако Терзиев беше принципал на дружествата, щеше да изисква от тях. Но те били управлявани от столичния общински съвет, където е "вашият бивш колега Антон Хекимян", каза Василев. Той дори бил чул, че в едното дружество имало 69 счетоводителя на щат. Същевременно по-високите заплати в транспорта можело да бъдат осигурени от шефовете на дружествата.
За договора за газ с "Боташ" Асен Василев обясни, че това е политическа договорка на Румен Радев с турския президент Реджеб Ердоган, която после се е движила от Министерството на енергетиката. Изслушването в парламента по тази тема показало, че цялото решение е политически мотивирано без реална икономическа обосновка.
В същото време дружествата, които са изпълнители - "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", са се справяли добре. "Булгартрансгаз" към този момент успя да направи така, че системата да работи. Друг е въпросът какви договори са подписвани - "Турски поток" преди това и "Боташ" след това, припомни Василев. Политическите решения стоят при министрите и Министерския съвет, а не в дружеството, каза той.