Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Мумиите на Древен Египет: Истина и мит

Търсена хилядолетия, гробницата на Тутанкамон е открита през 1922 г. 
СНИМКА: АРХИВ
Търсена хилядолетия, гробницата на Тутанкамон е открита през 1922 г. СНИМКА: АРХИВ

Носят ли смърт и проклятие гробниците на древните египтяни и ползвани ли са мумиите за огрев във Викторианска Англия

В днешно време милиони туристи от цял свят се прибират от екскурзия в Египет с магнитче за хладилник или пирамида ключодържател като спомен от почивката. Подобна традиция е имало и преди малко над век, когато туристите в Страната на фараоните вместо стандартните джунджурии китайско производство отнасяли в домовете си... автентични мумии или част от тях.

По време на Викторианската епоха изобщо не е било необичайно за англичанин да се прибере от египетската колония на кралството с древноегипетска мумифицирана човешка ръка, крак или за тези, които са имали повече място в багажа - цяло тяло. Още от началото на XIX в. европейците развили мания по всеки древноегипетски артефакт или любопитна история, която кулминирала в масово търсене и предлагане на мумифицирани човешки останки във и извън северноафриканската държава.

Може би именно заради този донякъде нездрав интерес се раждат митовете и легендите за мистичните погребални практики на Древен Египет, които вече над 200 години владеят въображението на хората в Европа и САЩ. И както всяко нещо, което попадне в популярната култура, мумиите също се превръщат в обект на спекулации и категорични измишльотини, които повечето от нас до днес взимат за чиста монета.

Легендите за мистиката на Древен Египет са популярни на Стария континент още от времената на Римската империя, но интересът към древната култура започва да се превръща в „мода" с прибирането на Наполеоновите войски от земите край Нил в края на XVIII в. Пионери на археологията от Франция, Великобритания и Германия започват да се пазарят с Османската империя за виза за проучване на древните съкровища на египетската провинция на Високата порта. В Западна Европа започват да прииждат артефакти и истории за древни фараони и проклятия.

Кулминацията на увлечението на западняците по Древен Египет e достигната след 1922 г., когато английският археолог Хауърд Картър открива непокътнатата от хилядолетия гробница на фараона Тутанкамон. Светът полудява от вълнение от откритието, а мумията – най-често в образа на ужасяващ и отмъстителен съживен мъртвец, става основно действащо лице във филми, книги, комикси и радиопиеси от Кайро до Ню Йорк.

Откъде идва прокобата на входа на пирамидите, каква е истината за смъртта на египтолога лорд Джордж Хърбърт Карнарвън и какво е обяснението на мита за мумифицирането, четете в бр. 3/2025 на сп. "Космос".

Видео

Коментари