Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Кучето- приятел и враг

И ДЕЦАТА знаят, че кучето е най-верният приятел на човека. И то от хилядолетия.
Добър урок по състрадателност е детето да се погрижи за болно животинче на улицата, да нахрани и да помилва бездомното куче.
Което не значи, че проявата на човечност е безопасна. С безконтролното нарастване броя на уличните кучета болестите, пренасяни от тях, се увеличиха в пъти. Например от кучешка тения през последните години са се разболели хиляди, някои от които с фатални последици. И докато за тази болест има лек - операция, при бяс положението е безнадеждно. Кучетата са виновни и за различни гъбични заболявания, марсилска треска, паразити.
Хубаво е да бъдем състрадателни и да помагаме на животните, но е добре да знаем и опасностите, които носи това.
Тения
Кучето се заразява при консумация на вътрешности на болни животни. Външно изглежда здраво, но с изпражненията си изхвърля хиляди яйца на тенията по детските площадки, парковете, улиците. Яйцата са много устойчиви и лесно се пренасят чрез праха и мухите. Малките деца пипат всичко и чрез ръцете или вдишване лесно се заразяват.
Заразяване: Става и при консумация на неизмити нискорастящи плодове и зеленчуци, по които са ходили кучета - ягоди, лук, репички, марули. От устата яйцата подадат в червата и в кръвообращението на детето. Могат да засегнат всички органи, но най-често белия дроб (при възрастните - черния). По-рядко се развива ехинококова киста в далака, бъбреците, сърцето, мозъка. Големината на кистите е от няколко сантиметра до големината на бебешка главичка.
Симптоми:
Болестта дълго време се развива безсимптомно, тъй като ехинококовата киста нараства бавно - с около 2 см на година. Оплакванията са в зависимост от засегнатия орган. Бял дроб - суха спастична кашлица, болки в гръдния кош, понякога кръв в храчките. При пробив на кистата в бронхите се изхрачва бистра солена течност с части от мембраните, които приличат на люспи от грозде. Черен дроб - болки в дясното подребрие, понякога жълтеница. Характерна триада при локализация в мозъка са главоболие, зрителни смущения, сутрешно повръщане без гадене.
Лечение: Диагностиката се поставя с кръвна картина (еозинофилия), рентген, ехография, специфични антитела в серума, скенер, ЯМР. Лечението е оперативно.

Бяс
Това е инфекциозно заболяване, което се отнася към т. нар. бавни вирусни инфекции (каквито са СПИН и "лудата крава").
Заразяване:
След попадане на слюнка от болно животно при ухапване, одраскване или олигавяне на наранена кожа или лигавици. Инкубационният период е 30-40 дни, понякога по-кратък.
Симптоми:
Протича с тежко засягане на нервната система със спастични гърчове, затруднено гълтане, обилно слюноотделяне, затруднено дишане и смъртен изход.
Предпазване:
Единственото решение е имунизацията. При ухапване сe прави имунизация против тетанус. За щастие заболяването е рядко, следи се наличието на болни животни и се вземат мерки.

Паразити
Кучешкият кърлеж е причинител на доста болести, най-често марсилска треска. Тя протича с висока температура, втрисане, мускулни и ставни болки. На мястото на ухапването от кърлежа се появява петно с тъмна коричка, а 3-4 дни след това и обрив по цялото тяло. Заболяването протича тежко при възрастни пациенти. Усложненията са менингит и енцефалит, неврит на зрителния нерв, при деца - изключително рядко. Лечението е с антибиотици.
Гъбички
Кучетата са причинители на голям брой микози по кожата, ноктите и скалпа. На поразената кожа се появяват петна с кръгли очертания и люспи по средата. Понякога доста сърбят. Ако са по главата, косата окапва на определени места. Гъбичките са труднолечими и изискват намесата на добър специалист.
Избягвайте разходки с децата, където скитат кучета. Не позволявайте на малчуганите да си играят с улични кучета и котки.
Измивайте често детските ръце, когато сте навън.
Измивайте внимателно плодовете и зеленчуците.
След разходка проверявайте детето за кърлежи и веднага ги извадете.
Имунизирайте домашните любимци и ги обезпаразитявайте редовно.

Видео

Коментари