Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Най-силен е депутатският имунитет в африкански страни като Гвинея и Габон, а най-слаб в Нидерландия.
Това сочи представително международно изследване, проведено в 72 парламентарни асамблеи от 56 държави, изготвено от бившия секретар на белгийската камара на представителите Робер Митенер. С последните изстъпления на Волен Сидеров дебатът около депутатския имунитет навлезе в нова фаза, а от ГЕРБ предложиха законодателни промени. И така -
къде сме ние сред останалите страни в света
по този показател?
Оказва се, че в България положението не е най-лошо, но по някои показатели се нареждаме непосредствено след африканските държави.
Проверка на "168 часа" в законодателствата на други страни показва сериозни разлики в режима на защита на народните представители. Почти всички държави в света са предвидили някакъв специален статут за депутатите, но според съответните правни традиции техните привилегии се различават значително.
В топ десет на страните с най-силен депутатски имунитет са държави, намиращи се предимно в Африка и Азия. Така например с абсолютен имунитет, поне на хартия, се ползват депутатите в Гвинея. Страната от няколко десетилетия се управлява от военни режими със социалистически уклон, а напоследък пострада сериозно и от заразата с вируса на ебола.
Не се знае дали тези беди са повлияли за решението за имунитета, но по закон гвинейските парламентаристи са предпазени от всякакво преследване, независимо дали се касае за наказателни, граждански или дисциплинарни въпроси. На всичкото отгоре изобщо липсва каквато и да е процедура, по която тези предимства да бъдат отнети.
Но, че на тези формални привилегии не може много да се разчита, знае вероятно най-добре сегашният президент на страната Алфа Конде. През 1998 г., въпреки че е бил избран за депутат, той е
хвърлен от политическите
си противници за 20
месеца в затвора
С висок статут се ползват и народните представители на съседната Гвинея - Бисау. Проблемът обаче е, че според международни организации именно тези привилегии са в основата на ширещата се в страната търговия с наркотици, в която са замесени и много от представителите на политическите партии. Преди няколко години силният депутатски имунитет става причина и за политически сътресения в Габон.
В други случаи
е направено изключение
за процесите
за определени престъпления, които най-вероятно са възприемани като особено шокиращи, например обвинението в държавна измяна в Беларус. Русия заедно с Шри Ланка и Малайзия е сред малкото страни, в които депутатският имунитет не е записан в конституцията, а в отделен акт. Вероятно благодарение на това през април там лесно беше гласувано единственият депутат от Думата, който се обяви против анексирането на Крим,
да загуби защитата си от съдебно преследване
Не липсват и куриози. В Мали например имунитетът важи за сериозни престъпления, но не и за дребни нарушения. В Португалия също не се пречи на производствата за дребни престъпления, поне в случаите, когато член на парламента не е необходимо да присъства в съда.

Каква защита ползват парламентаристите в развитите страни, както и мненията на известни юристи за орязването на депутатския имунитет, четете в новия брой на в. "168 часа"