Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

ДОСТОВЕРНОСТ: Измерванията на Христо Смоленов са правени с точност до десетки от милиметъра.
ДОСТОВЕРНОСТ: Измерванията на Христо Смоленов са правени с точност до десетки от милиметъра.

 

 

ЕКСПЕДИЦИЯ за търсене на митичната Атлантида започва това лято в Черно море, каза пред "168 часа" изследователят Христо Смоленов. Той ще е в ръководството на експедицията заедно с проф. Петко Димитров от Института по океанология във Варна. Смоленов открива, че много от артефактите на най-старото обработено злато на света, намерено в прочутия Варненски некропол, всъщност са уникални еталони за измерване на ъгли, разстояния и пропорции. Тези мерни единици 2000 години по-късно са използвани при строежа на великите пирамиди в Египет. Нашите артефакти и кости са отпреди седем хилядолетия, а датировката им е правена във водещите световни лаборатории за радиовъглероден анализ. Сензационното е, че както египетската , така и шумерската система за измерване се базират на

мерните единици от Варненския некропол

Според Смоленов това говори за цивилизационно сходство помежду им. Както и за възможността находките да се от изчезнала силноразвита цивилизация. Каквато се предполага, че е имало на Атлантида.
"В експедицията ще участват учени от Катедрата по морска геология и археология към Института по океанология към БАН - казва Смоленов. - Ще имаме на разположение подводница и кораба "Академик". Знаем, че на около 60 км от сегашния бряг на Черно море, на дълбочина около 90-95 м е разположен старият бряг на морето, което тогава е било сладководно езеро. По плажовете има следи от сладководна фауна, там е открит и уникален артефакт, наречен шеговито от проф. Петко Димитров

"Чинията на Ной"

Проф. Димитров е участвал в няколко експедиции за търсене на Атлантида в чужбина - в Атлантическия океан, Тиренско и Средиземно море.
"След тях останах с убеждението, че трябва да търсим в Черно море", казва той пред "168 часа". Засега единствените сведения за съществуването на митичната Атлантида са на древногръцкия философ Платон.
"Ако правилно се прочете Платон и в двата му диалога "Тимей" и "Критий", той дава описание на Атлантида, което ориентира търсенето отвъд Херкулесовите стълбове (Гибралтарския проток - б. а.) - казва Смоленов. - Това означава само, че Атлантида не е в Средиземно море." Двата края на Средиземно море завършват с два пролива. Единият е Гибралтар, а другият Босфорът. Мнозина приемат, че мястото на Херкулесовите стълбове е при Гибралтар.
"В Древния свят има много повтарящи се топоними. Например Тива в Египет и Тива в Гърция. Аз съм бил и от двете страни на Гибралтарския пролив - и от испанската, и от мароканската. Всеки знае, че оттам другият бряг просто не се вижда - казва Смоленов. - Следователно Гибралтар не отговаря на казаното от Платон, че входът в морето на Атлантида изглежда като тесен залив. Босфорът е по-близо до това определение от Гибралтар. Там има скали и образуванията от двата края на пролива и те могат да се нарекат

Херкулесови стълбове

Още повече че недалеч от Босфора, в днешна Турция е бил разположен град Хераклея."
Платон се позовава на жреците от Саис, които твърдят, че Атлантида е изчезнала преди 9 хил. години в резултат на голям потоп. Самият Платон е живял между 427 и 345 г. преди Новата ера. Легендата за Потопа присъства във всички древни митологии. Не случайно учени от световна величина търсеха следи от него именно в Черно море. Така се стига до експедицията с кораба "Академик", който преди време бил предназначен за скрап.
"В резултат на усилията на Варненския институт и на откривателя на "Титаник" проф. Балард, инвестирал лични средства, корабът вече е дееспособен и може да реализира спускания до 5 хил. метра", казва Смоленов. Петко Димитров заедно с Балард и учените Уолтър Питман и Уилям Райън преди няколко години участваха в експедиция за търсене на Ноевия ковчег в Черно море. Те са убедени, че библейският потоп е бил именно там. Хипотезата им се основава на сравнителен анализ на неолитните находки, открити край Варна и Дуранкулак, както и потънали праисторически селища.
Ако Потопът е унищожил Атлантида, а самият той е бил в Черно море, експедицията става все по-актуална. Още повече че засега се смята, че ковчегът на Ной е бил носен по водите до връх Арарат, който е от другата страна на Черно море.
Засега океанолозите планират да следват руслото на река Палеопровадийска и други подводни реки.
"Става дума за ареал от няколко десетки километра, който е бил залят от прииждащите води. Идеите за "ковчег" или спасителен кораб са реалистични, защото е било необходимо да се преминат няколко десетки километри на гребена на приливните вълни", казва Смоленов.
Напоследък се налага тезата, че след нахлуването на Средиземно море в Черноморското езеро,

суперкултурата по старите му брегове е била унищожена

но не безследно. В посока Варна брегът е бил по-полегат и морето е настъпвало по-бавно. Това дало възможност за организирано оттегляне.
"Онези хора не просто са оцелели, те са запазили и знанията на тази велика предшестваща цивилизация. Те са направо феноменални и може да се каже, че тук е родината на свещената геометрия", казва Смоленов.
Изследвайки артефактите от Некропола, той открива, че там за първи път са използвани мерни единици, златни еталони. Артефактите са над 9000 броя, по-голямата част от тях са от мед, други 3102 са от злато. Именно медта е била стратегическата суровина за атлантите според Платон. Те не само са добивали, а и са търгували основно с мед. В района на Стара Загора, недалеч от Черно море са открити най-древните мини за добив на мед. Там са били произведени стотици тонове от този метал. Артефакти от него са се разпространили чак до горното течение на река Днепър.
"Повечето артефакти са оформени по удивителен начин, който откроява естетични и научни функции. Мярата въплътена в тях, е доказателство за концептуално мислене, за изключително прецизно измерване, с точност до десети от милиметъра", казва Смоленов. В артефактите той открива стотици пъти Златното сечение, ъглите при основата на пирамидите, числата на Фибоначи, еталони за ъгли от 30,60 и 90 градуса.
Именно Варненската цивилизация е

изобретила мерната единица "царски лакът"

и неговите подразделения 2000 години преди изграждането на пирамидите, установява Смоленов. Повечето артефакти са изградени в съответствие с тази мяра.
"Тук не става дума за 1-2 артефакта. Стотици носят тази количествено-качествена характеристика. Те са прототип на използваните по-късно от Старото царство в Египет мерки и пропорции - твърди Смоленов. - Оказва се, че и в Шумер около 2600 г. пр. н. е., са използвани мерки близки до древноегипетските и производни на тези от Варна." Това доказва, че шумерските и египетските архитектурни постижения са се базирали на система от мерни единици, които произхождат от една велика предшестваща цивилизация - културата Варна. Сега остава да се разбере дали тя е имала връзка с Атлантида. Отговорът се очаква от тръгващата през лятото експедиция.


Първият транспортир

Христо Смоленов установява, че много от артефактите могат да служат като транспортир. Наред с откритата около Варна суперкултура дава и първия пергел, както и първите ъгли от 30, 60 и 90 градуса.

Познавали Златното сечение

УНИКАЛНА керамична чиния, открита край Варна и датирана над 7000 г. пр. н. е., с вплетени златни нишки, съдържа в дизайна си прогресията на Фибоначи. Италианският математик Леонардо Фибоначи през 1202 г. открива редица от числа, като всяко се получава като сума от предходните две. По-късно е установено, че тези съотношения са навсякъде в природата - в пропорциите на човешкото тяло, в растителния свят, в Космоса, дори в ДНК.


Фи, пи и ъглите в основата на пирамидите

ДОСКОРО смятаните за украшение артефакти съдържат в структурата си пропорции, отговарящи на числата фи, пи и техните произведения, установява Смоленов.


Споменът за Златния век

МИТЪТ за Атлантида е съхранил родовата памет за една велика трагедия, унищожила предшестващата цивилизация. От нея е останала легендата за Златния век, следван от Медния век, който завършва с Потопа. Едва след него идва Каменния век според древногръцката митология.


Първата наука за пропорциите

"ИЗГЛЕЖДА пазителите на свещеното тайно знание добре са си свършили работата - казва Христо Смоленов. - Знанието е уникално, защото става дума за първата наука за пропорциите, а от тях можеш да изведеш много велики неща, включително и физически закони."


И Потопът май е бил до нас

History chanel неотдавна излъчи филм, че най-вероятното мястото на истинския голям потоп е било в Черно море.
Черноморското сладководно езеро е било с 80-ина метра по-ниско от нивото на Средиземно море, а Босфорът не е съществувал като проток. Имало е провлак земя, който отделял Мраморно от Черно море. В резултат на тектонични промени, може би силно земетресение, подкрепено от прилива на океана и топенето на ледниците в края на Ледниковия период, се стига до срив на този провлак. През образувалия се пролив Босфорът с мощта на 200 Ниагарски водопада наведнъж нахлува в Черно море, където се влива солената вода от Средиземно море. Настъпва геологична и екологична катастрофа, смятат учените.


Антитерористът се запалил от баща си

ПО темата за Варненския некропол, антитерористът Христо Смоленов се запалва от баща си. Още когато го откриват, Панчо Смоленов включва новината в първия албум за Варна с убеждението, че това не е просто съкровище, а златото на първата цивилизация. Тогава Смоленов се интересува от физика, математика, завършва логика в Московския университет "Ломоносов". По-късно заедно с антитероризма започва да прилага знанията и уменията по дистанционно локализиране на обекти в изследвания върху първата европейска цивилизация.

ИНТЕРВЮ
Проф. Петко Димитров, океанолог:
Надяваме се да я намерим

- Проф. Димитров, кога започва експедицията?
- Планираме я за първата десетдневка на месец юли тази година. Предполагаме, че ще продължи около една седмица. Участвам от името на Института по океанология. Там ръководя два проекта.
- Защо се допуска, че Атлантида е в Черно море?
- Това не може да се изключи. Всички са много въодушевени. През 1984 г. участвах в експедиция за търсенето на Атлантида в Средиземно море и не я открихме. Тогава останах с убеждението, че Атлантида е в Черно море. Надяваме се, че тук ще може да я намерим.
- Кой ще я финансира?
- Разполагаме с 60 хил. лв. от фонд "Научни изследвания" и една японска телевизия прояви интерес, през март ще отговорят дали могат да ни финансират с 50 хил. долара.
- Какви са аргументите за тази експедиция?
- Особено интересна е реката, проследихме я, тя се е изливала на 120 м дълбочина в тогавашното Черноморско езеро. На дъното има останки от неолитни селища. През 1985 г. попаднах при руслото на подводната река на останки от пристан или подводно селище, както и на т.нар. чиния на Ной, останка от Варненския некропол.
- Защо чинията на Ной?
- Защото тогава търсехме цивилизацията, пострадала от Потопа. Но Потопът от шумерския епос е по-стар от библейския. Сега очаквам да получа доказателства за тази хипотеза.

 

ТОЧНОСТ: Златният артефакт служи за транспортир.
ТОЧНОСТ: Златният артефакт служи за транспортир.
ХАРМОНИЯ: Керамичната златна чиния е изградена въз основа на Златното сечение.
ХАРМОНИЯ: Керамичната златна чиния е изградена въз основа на Златното сечение.
ДОКАЗАТЕЛСТВО: Платон пръв говори за Атлантида.
ДОКАЗАТЕЛСТВО: Платон пръв говори за Атлантида.
ШАХ: Артефактите от Варна с точност отразяват ъглите в основата на пирамидите.
ШАХ: Артефактите от Варна с точност отразяват ъглите в основата на пирамидите.
проф. Петко Димитров, океанолог
проф. Петко Димитров, океанолог