Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Алчност на собствениците и тотална липса на държавен контрол са основните причини за мощния взрив в цеха за унищожаване на боеприпаси в Горни Лом, който отне живота на 15 българи.
Работниците там са се трудили от години за минимални работни заплати в условия, застрашаващи живота им.
Много от служителите не са имали нужната квалификация за утилизация, а работните помещения въобще не са били пригодени - не с модерна, а дори и с остаряла техника, за такава специфична дейност. В цеховете даже не е имало аварийни изходи, а входните врати са били
трудно достъпни от чували с боклуци.
При тези първобитни условия на работа и унищожаване на бомби на ръка от неподготвени хора, собствениците на завода са приемали поръчки дори за утилизация на боеприпаси, която е изключително сложна, изисква модерни машини и, меко казано, не е по силите им.
Това са констатирали над 20 проверки на служба КОС на МВР и Главна дирекция "Инспектиране на труда". Въпреки актовете, които те периодично са съставяли на завод "Миджур", собственикът Валери Митков, който е професор, масон и бивш член на БСП (информация за него и фирмата му - четете на 6-а и 7-а стр.), не е предприемал необходимите мерки за отстраняването им.
Според експерти да се случи инцидентът в цеха е било само въпрос на време. Това е трети взрив в завода, като при предишния са пострадали четирима души. Заводът е бил отдавна директно за затваряне, но това не се е случило до 1 октомври, когато мощен взрив унищожи напълно сградите и закри цеха за втори път в историята му, но отново вследствие на инцидент, а не на компетентна намеса на държавата.
Почти сигурно е, че директната причина за мощната експлозия от сряда е човешка грешка.
Работник е взривил погрешка боеприпас, който
е унищожавал на ръка,
и това е довело до поредица от експлозии на тротилови смеси, при които са се взривили всичките складирани в близост мини, обясниха пред "168 часа" пожарникари и полицаи, участвали в огледа на огромния кратер, останал от завода след експлозията.
Експлодиралите боеприпаси са гръцки мини - противотанкови и противопехотни. Те са много трудни за обезвреждане, защото при унищожаването отделят бял фосфор, образуват и дим, обясниха експерти. Неслучайно още преди години военноремонтният завод "Терем", който разполага с много по-модерни технологии, е отказал да поеме поръчката за тези мини. В завод "Миджур" обаче подписали договор за утилизацията им въпреки примитивните условия на труд.
Последните актове на цеховете на Валери Митков били издадени при проверки на КОС и инспекцията на труда на 6 август. Оглед на помещенията тогава констатирал общо 13 драстични нарушения за подобен опасен вид дейност, между които: старо работно оборудване, липса на втори изход в цеха, липса на инструкции за безопасност на работа, съхраняване на изхода на цеха на чували с тротилова пресовка, които задръстват вратите, неправилно съхранение на боеприпасите.
На собственика били съставени 7 акта и бил поставен срок до 30 август за отстраняване на нередностите. Последвалата контролна проверка между 10 и 15 септември обаче показала, че
фрапиращите нарушения
не са отстранени
Въпреки това по неизвестни причини цехът не е бил затворен от контролните органи. Неофициално длъжностни лица обясняваха ден след трагедията, че до драстичната мярка не се стигнало, за да запазят местните хора от Горни Лом работните си места.

Пълният текст четете в печатното издание на в. "168 часа"

 Жители на селото: Чу се тътен като в Хирошима

"Чу се невероятен тътен, все едно бяхме в Хирошима, когато е паднала атомната бомба. Беше страшно. Димът се разпространи за секунди до средата на селото", разказаха жители на с. Горни Лом, Видинско, след инцидента във фабрика "Миджур" в сряда, 1 октомври.
Селото се е превърнало в трагична картина. Хората се щурат насам-натам, търсят информация за близките си, не крият сълзите си.
Пред спешно организирания кризисен щаб момче утешава разплаканата си приятелка.
"Пристигнах тук с приятелката си.
Тя е потресена, защото
баща й работи в завода
Той е на 48 г., казва се Пламен Петков и е бил на смяна по време на инцидента. Разказвал е неведнъж пред семейството си, че обикновено на смяна са по 15-16 души. До момента никой не казва какво се случва и не дават шансове за оцеляване на близките им", коментира момчето.
За проблемите около завода, той знае отдавна, и припомня предишната експлозия в Горни Лом.
"Тогава е избухнал пожар, но хората са имали време да избягат, за разлика от сега. Приятелката ми е в тежко състояние", обяснява Пламен. До него стои жена, която цялата трепери.
"Чу се страшен тътен, цялата земя се разтърси. Две години съм работила в завода, но тогава не беше както е сега. Тогава заводът беше държавно предприятие, имаше работа и храна за всички. Познавам едно момче на 26 години, живее в съседната на моята къща и сега беше на смяна. Не знам какво е станало с него, той е студент. Добро момче."
В това време се появява главният секретар на МВР Светлозар Лазаров.
"Ще бъде използвана техника на военните.
В завода е имало по-голямо от разрешеното количество
разрешените
Става въпрос за мини." Той е разговарял със собственика на предприятието, който е казал, че такъв взрив не може да бъде предизвикан от противопехотни мини. Следствието ще установи какво всъщност се е случило. Лазаров добави, че първите двама спасители са влезли малко след експлозията, но след това са разбрали, че няма смисъл, защото е сигурно, че вътре няма живи хора.
Близки на пострадалите, с които Лазаров се е срещал, обвиняват институциите, че не са предприели необходимите мерки. Главният секретар е категоричен, че в момента няма какво повече да се предприеме.

Пълен репортаж, както и всичко за собственика и за причините за трагедията, четете в новия брой на в. "168 часа"