Чиновници изкупили имоти на яз."Искър"
От неразбориите се възползват чиновници, които вместо да контролират незаконното строителство, си купуват апетитни парцели на брега на язовира и си строят там вилички.
Това установи проверка на "168 часа" в района на най-голямото водохранилище на Балканите.
При тази неслучайна бъркотия никой вече не е в състояние да каже кои от постройките са законни и кои нарушават правилата. Едно е ясно - строителството в близост до водата е нарушение на всякакви хигиенни и санитарни норми, най-малкото заради изтичащите фекалии и мръсотии от застроените имоти край язовира, от който пият столичани. Най-страшно е положението със
строежите
в непосредствена близост до язовирната стена, където става водохващането за питейната вода за София.
Ситуацията е толкова ужасяваща, че дори самата шефка на архитектурния надзор в община Панчарево Надежда Игнатова, която трябва да следи кой къде и какво строи, се е сдобила с идеални части от апетитен имот във вододайната зона. Без да се притеснява, тя призна за тази придобивка пред "168 часа".
"Мястото е много хубаво. Аз самата закупих едно имотче в района", казва без притеснения архитект Надежда Игнатова, началник-отдел "Устройство на територията" в община Панчарево
Справка в имотния регистър потвърждава, че Игнатова и съпругът й действително са
собственици на няколко имота
в района. Пак оттам става ясно, че Игнатова е придобила и идеални части от поземлен имот в непосредствена близост до претендирания от посолството на Руската федерация у нас. Мястото Игнатова е купила от руски граждани. Най-възрастният от тях е Кирил Разлогов. Той е с български корени и е виден руски киновед, академик, шеф на Културоведския институт в Москва. Интересна е връзката с руското посолство, защото бащата на кинокритика е виден
съветски дипломат
по времето на Сталин. От посолството на Руската федерация у нас се получи двойствен отговор - първоначално служителка отговори, че Кирил Разлогов е служител на мисията. Впоследствие пресаташето отрече, че той работи там.
Съпругът на чиновничката Игнатова - Владимир Игнатов също е закупил още през 2003 г. имот - 750 кв. м, в местността Гроздовене, в непосредствена близост до язовирната стена. През 2008 г., заедно с директора на "Специализирана администрация" в община Панчарево Христо Христов, той става собственик и на още 4 декара в същата зона.
"Всичко, което е строено под кота 817,5, е
незаконно
независимо какви документи са издавани. В това число попадат около 20 постройки и всички са дадени за проверка от ДНСК", категоричен е самият Христо Христов. На въпрос редно ли е общински чиновници да притежават имоти в контролирания от тях район, Христов отговаря:
"Не търсете под вола теле - всичко е законно, разбира се, че общински служители имат право да купуват имоти."
Във връзка с това от ДНСК поясниха, че не е в техните правомощия да преценят дали чиновниците са нарушили законите, защото те са на подчинение на кмета.
Въпреки отправеното му запитване, до редакционното приключване на броя не получихме коментар от кмета на община Панчарево дали
тази практика
е законна.
Същевременно депутати не са позитивно настроени относно нейната реализация.
"След като служителите от община Панчарево, които трябва да следят за незаконното строителство са си закупили имоти до язовира, какви очи ще имат да изискват от гражданите да спазват законите", коментира случая Петър Курумбашев народен представител от БСП.
"ДНСК и Прокуратурата незабавно трябва да се запознаят със сигнала и да предприемат съответните действия", сподели депутатката от ДПС Петя Раева.
Строежи без документи в охраняваната зона
От ДНСК проверяват собствениците
ЕКИП на "168 часа" се убеди на място, че водохранилището е опасано от всички страни с различни постройки. От стари ведомствени почивни станции, до чисто нови луксозни вили и "финландски" къщи.
В тази връзка на 18 октомври и от ДНСК стартираха пълна проверка, която трябва да продължи две седмици.За сегашното състояние на нещата най-често се изтъкват няколко оправдания.
Според чиновниците, които отговарят за контрола, най-трудно е да се каже къде е заливната кота. Проблемът е още от създаването на язовира, защото в различни актове територията на трите потопени села се присъединява, без да има ясно
определяне на
границите
на водния обект.
"Още от времето, когато е строено съоръжението, не е фиксирано точно къде е границата между сушата и водата. Така при промяна на нивото на язовира се получават едни "якички", които много бързо са раздадени", обяснява архитект Надежда Игнатова. "Не зная къде са тези финландски къщи и строежи, за които говорите, освен ако нещо сега са направили, защото районът е голям и скоро не сме ходили в отдалечената част на язовира", признава чиновничката.
Все пак има определени три санитарно-охранителни зони - първа, втора и трета или А,Б и В. Те са посочени в приложение към Закона за водите. В зона "А" не се разрешава строителство, в зона "Б" и "В" - само на определени обекти и при определени условия, поясниха още от службата.
Сериозен проблем
се явява и установилата се практика на двойно обслужване, тъй като през годините документи за собственост са издавани, както от Столична община, така и от Самоков. Това води до парадокси, при които инспектори от столичния контрол по строителството издават заповеди за нарушения, а собствениците си вадят нова скица от Самоков, според която всичко е законно, твърдят от община Панчарево.
"Хората не са виновни за това, защото това са законни документи , издадени от администрацията. Трябва да се въведе ред и да се знае, че това е територия на Столична община", жалват се служителите.
Друг проблем е че, когато започва поземлената реформа през 1991 г. е зададена кота 817,5 м и в компютрите на поземлената комисия има един контур, който затваря този хоризонтал. Отделно от 1968 г. в България има поредица от актове, по които са предоставени на граждани
пустеещи земи
За тях през 1992 г. промени в Закона за земеделските земи дават възможност при определени условия тези граждани да ги закупят. В този случай никога не е задавана никаква кота. Повечето земи са раздавани от община Самоков - около 80%, а останалите 20% са от София. Голямото разминаване идва оттам, че поземлената комисия е в Панчарево, а имотите се раздават от община Самоков.
Въпреки че има
заповед на МОСВ
да не се възстановяват земи в санитарно-охранителните зони ,тя не се спазва- обясняват общински служители. Всъщност страшно е не активното строителство, а къде отиват отпадъчните води от вилите по брега, допълват експертите.
Междуправителствена комисия решава за имота на руското посолство
МЕЖДУПРАВИТЕЛСТВЕНАТА комисия ще решава каква да бъде съдбата на 11-те декара, за които претендира руската страна.
Това потвърдиха и от руското посолство пред "168 часа".
По първоначална информация, става въпрос за земя, дарена от Георги Димитров на тогавашния Съветски съюз.
"Георги Димитров е умрял през 1949 г., а язовира го откриха на 6 септември 1954 г. И дотогава имотите се водеха все още на нас. Възможно е да е подарен, но ако има такова нещо, то е станало през 60-те години" , възмущават се собственици на имоти в района.
Българското законодателство не позволява придобиването на имоти от чужда държава по давност. В община Панчарево също са категорични, че руските претенции са неоснователни и не се подкрепят от никакви документи за собственост.
"Единственият имот, който се ползва без основание е този на руското посолство. Но това не го говорете - ще стане ужасен международен скандал", казват отговорни служители в общината. Според тях проблемът ще се реши на много високо ниво.
Оказва се, парцелът, на който е разположен имотът, за който претендират от посолството на Руската федерация, е в близост до язовирната стена и се ползва отскоро. Това е станало възможно след направена корекция на строго охраняваната зона. Според предишните наредби границата на периметъра е перпендикулярна права на разстояние 1 километър от водовземното съоръжение, а по последната наредба тази линия е представена с крива и по този начин едно парче земя се оказва извън ограничението, поясняват от администрацията в Панчарево в тази връзка.
ИВАН БУТОВСКИ
ГАЛИНА ГАНЕВА