Има свободни легла в болниците
За три седмици броят на хоспитализираните в София е нараснал с над 1300 души - това каза по БНТ кметът на София Йорданка Фандъкова.
Данните, числата показват, че има едно задържане, но това не бива да ни успокоява. Не бива да допускаме отново рязък скок в хоспитализациите, защото каквато и да е здравната система, тя не би издържала при един такъв натиск, смята градоначалникът.
По думите й, ако мерките в момента се спазват, няма да има нужда от ново затягане, но това зависи от нас - да носим маските, да спазваме дистанция, да се въздържаме от събирането с много хора.
Кметът на София допълни, че ако мерките не се спазват, е съвсем естествено да се налагат по-строги от сегашните. Тя се надява обаче това да не се случи, защото според нея все повече софиянци спазват мерките.
И днес в София броят на новозаразените с коронавирус надхвърля 1000.
"От 1 до 20 ноември само за три седмици броят на хората, които са постъпили в болница, е нараснал с над 1300 души. Това е огромен натиск към здравната система, към болниците в София. Първата седмица имаме над 500 души повече, втората седмица - около 500 души, третата седмица вече е малко над 140 души. Това означава, че здравната система и болниците с много усилия и с много организация успяха да дадат възможност на хората да се лекуват", заяви Фандъкова.
Според нея, за да има глътка въздух за болниците, е било нужно да се даде възможност на хора с леки симптоми да могат да получат внимание от страна на лекар и възможност за изследване, затова и са създадени COVID отделения в общинските ДКЦ-та.
"Вече за по-малко от 10 дни имаме над 2500 души, преминали през тези кабинети. В 11 общински ДКЦ-та има разкрити такива отделения, там освен лекарски преглед се дава възможност за тестване с антигенен тест - за хората, изпратени от личен лекар, или със симптоми - той е безплатен, а за хора, които просто искат да се проверят, се заплаща. Освен това се правят кръвни изследвания, при необходимост и рентгеново изследване", обясни кметът.
По темата за коледните базари - там са заложени много строги изисквания и стриктно се проверява за спазване на мерките, каза Фандъкова.
"Единият от базарите вече е отложен, този на площад "Славейков". Още от снощи следим коледния базар в Градската градина, за съжаление това, което видях, не ме удовлетворява, ще проверим днес дали организаторите могат да осигурят спазването на мерките, ако това не се случи, ще го затворим".
Според Фандъкова координацията между Спешната помощ и болниците се е подобрила и към момента има свободни легла в болниците.
Вчера стана ясно, че ИСУЛ ще бъде "чистата болница", която да обслужва спешни случаи.
"Ако отворим само една COVID болница, тя няма да реши проблема на София. Тя ще се запълни бързо, ще има нужда от още легла. Така че решението, което беше препоръчано от директора на столичното РЗИ, е да има една "чиста болница", а всички останали болници да могат да увеличават леглата", обясни кметът на София.
Относно зелените коридори в магазините и аптеките и недоволството от тях, Фандъкова обясни, че се върви към връщане на мярката от пролетта - а именно: от 8.00 до 10.00ч. да е освободен коридор само за възрастните хора, а всички останали да пазаруват след това, да няма коридори в аптеките, а възрастните да имат възможност да пазаруват и в останалите часове.
Трябва да се мисли за поетапно връщане на учениците в училищата, ако ситуацията позволи. Но според кмета на София това не може да стане едновременно за всички ученици.
"Мислим в посока учениците от седми-осми клас евентуално 12 клас, поетапно да се връщат, но водим разговори с цялата система. Повечето учители не са безотговорни хора.
Направихме анкета сред всички училища в София, сред директорите и се получиха интересни данни - над 60% от тях смятат, че за учениците до пети клас трябва да бъде присъствена формата на обучение, защото си дават сметка какво значение има това за децата. Повечето смятат, че и по-големите трябва да редуват присъствена и дистанционна форма", коментира Фандъкова.
Най-четени
-
Секретно 1952 г.: В таен план Сталин ни дава част от Македония
Смъртта му слага край на идеята СССР да нападне Югославия от наша територия След като на 10 януари КСНС при президента потвърди българската позиция относно започването на преговори за членство на
-
Галерия Познавах човек, живял в катедралата "Нотрдам дьо Пари". Реален човек, а не измислен герой
Познавах човек, живял в катедралата "Нотрдам дьо Пари", превърнал я в свое убежище, точно както онзи гърбушко от романа "Парижката света Богородица" на Виктор Юго
-
Галерия Първородният син на Желю Желев умира на 80-ия си ден, дъщеря му се самоубива
Момчето, кръстено Митко, издъхва от вродена сърдечна недостатъчност Йорданка увисва на въжето в резиденцията в "Бояна", а Станка се бори с болестта на детето си - нарколепсия Първият демократично
-
Галерия Мъжете в живота на Радина Кърджилова
Става актриса и заради връзката си със Стефан, сина на легендата Иван Иванов. След осем години бурна любов с него изхвърля годежния си пръстен в морето С Деян Донков се карат жестоко в тв риалити
-
Галерия Защо на Антарктида полярниците ни сънуват бъдещето и починали близки в стаите си?
Защо полярниците на Антарктида сънуват починали близки все едно са в стаята им в базата? Защо понякога сънъщита им са прогностични, сякаш виждат бъдещето и когато то се случи