Църквата изпада в схизма, ако изпрати духовници в Охрид
БПЦ ще отбележи 1000-годишнината от основаването на Българската охридска архиепископия със света литургия в храма “Св. Александър Невски”
Българската православна църква ще изпадне в схизма, ако изпрати свои представители за съвместно служение в Македония за честванията на 1000 г. от създаването на Охридската архиепископия.
Това е бил един от мотивите на Светия синод да откаже да прати делегация в Македония. Решението на митрополитите предизвика протест от 20 души пред сградата на синода в сряда сутринта. Той бе воден от д-р Милен Врабевски, председател на фондация “Българска памет”.
“Гласуването е станало в отсъствието на патриарх Неофит, който пое отговорност да приемем подадената ръка от Македонската православна църква да им бъдем църква майка в битката за автокефалност”, се казва в становището на фондацията. Протестиращите обвиняват владиците, че се влияят от Москва, и настояват патриархът да свика ново събрание на синода, на което да преразгледа решението.
Вторият мотив на синода да откаже бил, че БПЦ е правоприемник на Охридската архиепископия. На заседанието този факт е посочен от Русенския митрополит Наум. Според него делегация на честванията означавало БПЦ да се откаже от историята си.
Затова синодът е решил и да направи свое честване на 1000-годишнината от основаването на Българската охридска архиепископия. Така тя е била наречена преди 1000 г. от император Василий II, а Македонската православна църква е създадена преди 70 г. Честването ще бъде на 10 юни с литургия в “Св. Александър Невски” в София. Митрополитите обаче продължават да ходатайстват пред останалите автокефални православни църкви за падане на схизмата от македонската.
Два лагера в синода
Митрополитите са оформили два лагера с противоположен вот на заседанието на синода в понеделник.
Русенският Наум е предложил да не се изпращат представители на БПЦ в Македония. “За” са гласували той, Ловчанският митрополит Гавриил, Доростолският Амвросий, Западно- и Средноевропейският Антоний, Варненският Йоан, Неврокопският Серафим, Врачанският Григорий и Видинският Даниил, или общо 8 гласа. Против предложението са били Сливенският митрополит Йоаникий, Великотърновският Григорий, Плевенският Игнатий, Пловдивският Николай и Старозагорският Киприан, или 5 гласа. От втория лагер идва и предложението БПЦ да изпрати делегация в Охрид за тържествата на 27 май, направено от Пловдивския митрополит Николай. Той дори предлага Старозагорският владика Киприан да замине за Македония като водач на делегацията. Предложението е подкрепено от тях двамата, Сливенският Йоаникий, Великотърновският Григорий и Плевенският Игнатий - същите, които са били против при първото гласуване. Останалите 8 отказали да подкрепят предложението на дядо Николай.
Най-четени
-
27.02.2017: Луди ли сме? Холандия има 20 000 държавни служители, а ние 440 000
CAЩ: 312 млн. нaceлeниe, 800 000 дъpжaвни cлyжитeли; XOЛAHДИЯ: 16 млн. нaceлeниe, 20 000 дъpжaвни cлyжитeли; БЪЛГAPИЯ: 7 млн. нaceлeниe, 440 000 дъpжaвни cлyжитeли. Ужас
-
Строят ЦУМ върху римски дворец. Трудоваци откриват делва със 100 кг златни монети
Парите не стигат и затова покриват набързо руините на антична Сердика Архитектът на импозантната сграда заровил останки от сина си в основите й През 1949 г
-
Галерия Защо скриха Десислава Радева и сестрата на Ким Чен Ун?
Президентшата мълчи в социалните мрежи от 10 месеца, за последно се появи до Радев в Естония през октомври Ким Йо Чен само вдигнала вежди, когато не чула името си в състава на новото Политбюро Две
-
Живков към тайните фирми: Внос на ноу-хау от Запад и донт ноу на Изток
Москва беснеела, че не знае колко са постъпленията, за да ни продаде своя техника След 1968 г. СССР се опасявал, че тази практика може да ни отскубне от Източния блок Оглавявали ги предимно доверени
-
Съжалявам, но съм принуден да не гласувам за "Демократична България"
Съжалявам, но съм принуден да променя позицията си и не мога да гласувам за "Демократична България". Смятах да дам гласа си за тях с преференция за някой от "Да, България"