Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Скъпите лекарства са изчезнали от склад на фирма “Фьоникс”. 

Подозират нов канал за паралелен износ, комисията по корупция в НС изслушва днес лекарствената агенция пред главния прокурор Сотир Цацаров


Дистрибутор крие кражба на скъпи лекарства за онкоболни за над 600 хил. евро вече месец, научи “24 часа”.

Скъпите лекарства са изчезнали от склад на

“Фьоникс” -

една от петте

големи

дистрибуторски

фирми у нас

Компанията - производител на лекарствата, е била уведомена от дистрибутора 4 дни след събитието.

Застрахователят на свой ред научил за кражбата от производителя, но продължава да очаква информация от дистрибутора, а такава липсва.

Има съмнения, че това е нова схема на паралелен износ, съчетан със застрахователна измама. Те се подхранват и от факта, че лекарствата са изчезнали от склад със СОТ, в който имало и други медикаменти.

Крадците обаче подминали опаковки с морфин и други скъпи лекарства и взели само партидите за онкозаболявания. Откраднатите лекарства са били предназначени за лечение на рак на гърдата, бъбречноклетъчен карцином, хронична миелоидна левкемия и заболявания на кръвта. Цената на опаковка на само един от откраднатите продукти на едро е близо 7000 лв.

Откраднатите лекарства се

плащат 100%

от НЗОК

Веднага след като научил за кражбата, застрахователят отправил запитване към Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). Оттам получил отговор, че агенцията е уведомена, но от производителя, а дистрибуторът мълчи.

На практика това лишило ИАЛ от възможностите да проследи пътя на откраднатите партиди. При навременно уведомяване можело да се поиска информация от системата за бързо уведомяване между агенции от ЕС и да се проследи дали лекарствата са изнесени.

Подозренията на експерти са, че откраднатите лекарства може да са предназначени за износ през

световната

нелегална мрежа

за продажби

по интернет,

базирана в Корея

В. “24 часа” поиска официално потвърждение на информацията и от Изпълнителната агенция по лекарствата. Оттам заявиха следното: “На 7 ноември в Изпълнителна агенция по лекарствата е постъпила информация за кражба на лекарствени продукти от компанията - представител на производителя и притежател на разрешенията за употреба. В писмото е посочено, че кражбата е осъществена от склад на търговец на едро в началото на октомври, както и лекарствените продукти и техните количества.

До

момента обаче

дистрибуторът

не е информирал

ИАЛ за случая,

а представителят на производителя е подал сигнала след месец.”

От агенцията по лекарствата уточниха, че са предприели действия за изясняване на обстоятелствата и пълния обем на кражбата, както и за причините, поради които дистрибуторът не ги е уведомил. Както и че вече са информирали партньорските агенции по системата за бързо реагиране Rapid Alert System.

От 2005 г. фирмата за фармацевтична търговия “Либра” е 100% собственост на германския концерн “Фьоникс”. През 2009 г. “Либра” поема доставката на медикаменти и консумативи в държавни болници в България и с това се превръща в пазарен лидер, пише на сайта на “Фьоникс”.

Германският концерн “Фьоникс” е една от най-старите фирми в Германия. Създаден е още през 1881 г. в Бохемия, днес седалището му е в Блаубойрен. От 2010 г. е част от израелския концерн “Тева”. През 2009 г. собственикът Адолф Меркле се самоуби, хвърляйки се под влак. Причина за отчаяната постъпка е финансовата криза и сривът на концерна. Той обаче е оздравен от наследниците му. Меркле ръководи фирмата от 1967 г., поемайки я от баща си. Той е и основател на една от най-големите фармацевтични фирми в света – “Рациофарма”, като “Фьоникс” първоначално е нейна дъщерна фирма.

Днес “Фьоникс” е най-големият доставчик на фармацевтични материали в 26 държави, а в 13 притежава и аптеки.

“24 часа” потърси представителите на “Фьоникс” от централния им офис в София. До редакционното приключване на броя обаче никой не отговаряше на посочените за връзка с компанията телефони.

За схемите за паралелния износ на лекарства парламентарната комисия за борба с корупцията е

изискала доклад

от агенцията,

който е готов. Той ще бъде разглеждан заседанието днес, на което

ще присъства

и главният

прокурор

Сотир Цацаров

Председателят на комисията Емил Димитров потвърди за “24 часа”, че има такава точка.

В доклада били описани две основни схеми за паралелен износ на лекарства.

Първата е чрез внос на много по-големи количества от заявените от болниците и аптечната мрежа и бърз износ и продажба на “излишните количества” в държави, където цената им е тройно по-висока. Оставащите у нас били плащани от здравната каса.

Втората схема действала чрез включване и на фармацевти и лични лекари в схемата, които изписвали скъпи лекарства на реални пациенти, а те впоследствие били заменяни от по- евтините им аналози.

Третата схема включвала подмяна на оригинални лекарства с техни евтини аналози, които били поставяни в оригиналната опаковка и продавани на високи цени. (24часа)

Проверяват турската “Хумира” на Марешки

Комисията за борба с корупцията е изискала информация дали има контрабанда с “Хумира” - скъпо лекарство за ревматоиден артрит, което се плаща 100% от НЗОК.

Описаната в доклада схема е следната: в оригинална опаковка се поставя турска “Хумира”. Такава била продадена в аптека на Веселин Марешки в Бургас. Турция обаче не е член на ЕС и от нея не може да се внасят легално лекарства, стана ясно в предаването “Открито с Валя Ахчиева”.

Паралелният износ на “Хумира” минава през “Трейднет България”. Тя е собственост на рускинята Нина Катченко, която живее на семейни начала с тъста на Марешки - Александър Мозякин, който е баща на Светлана Марешка. Представител на фирмата пред властите в България е Веска Марешка - майка на депутата. (24часа)