Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Бум на сигналите за домашно насилие през 2024 г., 4032-ма са пострадали

Борислав Сарафов
Борислав Сарафов

В същото време заканата за убийство се наказва по-тежко от боя, причинил телесна повреда, за който санкцията може да е глоба

Бум на сигналите, преписките и делата за домашно насилие през миналата година отчита прокуратурата. Това става ясно от доклада на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов за работата на държавното обвинение през 2024 г. Той е внесен във Висшия съдебен съвет (ВСС) и предстои да бъде разгледан през седмицата. Освен него кадровиците ще приемат докладите за миналата година на шефовете на ВКС, ВАС и на Инспектората към ВСС.

Според данните на прокуратурата през 2024 г. от домашно насилие са пострадали 4032-ма наши сънародници. От тях жените са 3594. Непълнолетните момичета, жертви на насилници у дома, са 88, а малолетните са 61.

Немалък обаче е и броят на мъжете,

които са сигнализирали, че са станали жертва на домашно насилие, въпреки че при тях един от основните проблеми е, че по-трудно признават за проблема. Те са 438, от които 29 са непълнолетни и 51 са малолетни момчета.

През 2024-а прави впечатление резкият скок на преписките и на досъдебните производства, които в сравнение с 2022 г. са нараснали повече от два и половина пъти.

Така например през миналата година

преписките са 6018, като от тях новообразуваните са 5424

За сравнение през 2023-а са били 4623, а година преди това, през 2023-а, са 3077, тоест през миналата се забелязва увеличение със 77,7%.

Наблюдаваните досъдебни производства за домашно насилие през 2024-а са 5847, което пък е с 85, 4% повече спрямо предходната година и над два пъти и половина повече спрямо 2022 г. Значително увеличение се отчита и при новообразуваните дела - 3967. Образуваните през 2023-а са били 2114, а през 2022-а много по-малко - 1159.

Според юристи големият брой сигнали, преписки и досъдебни производства се дължи както на законодателните промени, обществената нетърпимост, така и на престрашаването на жертвите да сигнализират.

Прави впечатление обаче, че не е малка и бройката на прекратените досъдебни производства през 2024 г. Те са 2011. За сравнение през 2023-а са били 799.

До тази ситуация най-често се стига, когато жертвата оттегли жалбата си или пък започне да отрича да е имало насилие. Прокурори неведнъж са отбелязвали, че трудността при доказването на това престъпление е именно заради отказа на пострадалия да съдейства.

В същото време от прокуратурата констатират законодателни проблеми по делата за домашно насилие, които в доклада са определени като

“фрапиращи несъответствия”

Така например заканата с убийство се наказва по-тежко от телесната повреда, тоест от боя. За репликата, че жертвата може да бъде убита насилника го грозят до 6 години затвор според промените в Наказателния кодекс от 2023 г.

В същото време за лека телесна повреда наказанието е до 6 месеца или пробация, които се заменят с глоба, когато извършителят не е осъждан. За лека телесна повреда се приема всеки бой, който не е довел до трайно обезобразяване или трайна загуба на зрението, на слуха или речта. Така че при чисто съдебно минало биячът лесно може да се отърве само с глоба, което се и случва.

И през 2024 година контролните органи у нас са продължили да бъдат все така пасивни, както и през предишните, като дори активността им е била по-малка в сравнение с 2023 г., става ясно още от доклада. Прокуратурата е наблюдавала 2051 преписки, образувани по техни сигнали. От тях решени с постановление за образуване на досъдебно производство са 1086, което им отрежда дял едва от 2,8% от всички образувани от прокурор дела.

Както и в предишните години, най-голям е делът на преписките, образувани по уведомления на НАП, следват ги сигналите на Агенция “Митници”, АДФИ, Сметната палата и ДНСК. Няма нито един сигнал от Агенцията за публичните предприятия и контрол.

“Предвид широкия обхват на контролираните дейности и специфичните правомощия на контролните органи, се очаква повишаване на интензитета и качеството на тяхната сигнална функция”, се казва в доклада на Сарафов.

Видео

Коментари