Терзиев: Готвят криза и с боклука, залогът е половин милиард
- Изтичат старите договори за чистене на София, сред тях и с фирми на Вълка. Държавата бави 40 дни новите процедури
- Плащаме милиони, а заварихме глоби по 100 лв. за несвършена работа, обяви зам.-кметът Надежда Бобчева
Подготвя се нова криза в София - с почистването на града, а залогът е половин милиард лева, които трябва да бъдат похарчени през следващите 5 г.
Това предупреди кметът на София Васил Терзиев. Изтичат 7 договора за сметосъбиране и почистване в 20 от 24 района на града. Условията на новите обществени поръчки, които общината трябва да обяви, обаче се бавят вече 40 дни от държавата.
“Ако не ги обявим навреме,
цели квартали може да останат затрупани с боклуци!
И това не е преувеличение”, обясни Терзиев.
Вече над месец и половина се чакало Министерството на финансите и подчинената му Агенция за обществени поръчки да дадат “зелена светлина” за обявяване на процедурите. Одобрението се изисква по закон. Срокът за това е бил 9 април, но отговор още няма.
Затова Терзиев изпратил трето писмо на министър Теменужка Петкова, в което настоява процедурата да бъде придвижена до 3 дни. При липса на реакция кметът
ще сезира Сметната палата и Народното събрание
Някои не искат тези близо 500 млн. лв. за следващите 5 години да бъдат управлявани прозрачно и почтено, предупреди той. “Има хора, които искат още 5 г. от старото: скъпи договори, ниско качество на услугата, условия, изгодни само за фирмите, без защита на интереса на гражданите, ниски санкции и липса на контрол”, продължава Терзиев. И се зарича: “Няма да позволим това, софиянци заслужават чист град.”
Две от фирмите, които отговарят за чистенето на 8 столични района, още миналата седмица заплашиха, че в понеделник ще спрат работа заради неплатени фактури по изтичащите договори. Става дума за “Зауба” и “Грийн Партнърс - БКС”, които се свързват с бизнесмена Румен Гайтански - Вълка. Обявиха, че общината им дължи близо 9 млн. лева за извършени дейности от декември миналата година. Представители на двете компании бяха изслушани във вторник от екокомисията към СОС.
Работим с лимити, защото все още не е приет бюджетът на София. Общината дължи пари и на други фирми, но те не ни заплашват, че ще спрат да чистят града.
Плащанията ще се възстановят след приемането на бюджета,
обясни на заседанието зам.-кметът по екология Надежда Бобчева.
Тя определи действията на фирмите като “политически рекет”. Тази година те многократно пращали писма, че прекратяват чистенето от “следващия понеделник”. Освен това
искали от общината да увеличи с 50% цените по договорите им
“Този понеделник така и не дойде. Съмнявам се, че такъв понеделник въобще ще има, но е факт, че рекетът продължава”, каза Бобчева. Допусна, че “може би са били любимци на предишното управление на общината” и затова досега не са имали забавени плащания.
От началото на мандата до 30 април 2025 г. двете фирми били глобени от общината с общо 1 млн. лв. Бобчева обаче уточни, че санкциите по старите договори са минимални - имало глоби от по 100 лв. за несвършена работа, а същевременно за дейностите се плащали милиони.
“Ако глобите бяха такива, каквито предвиждаме в новите договори, вероятно сумата щеше да е 3-4 пъти по-голяма. Безспорно е, че тези фирми са едни от основните нарушители”, каза още зам.-кметицата. Припомни видеото, пуснато във фейсбук от кмета Терзиев на 4 април. На кадрите се вижда как в базите на фирмите е струпан чужд боклук, който се товари на камионите и се вози в софийския завод за отпадъци. Според Бобчева нарушението е установено и за него се чака РИОСВ да определи размер на глобата.
Двете фирми обаче се толерират от държавата, каза Терзиев в понеделник - след като РИОСВ е установила, че извършват незаконна дейност по съхранение на отпадъци в базите си, им дала 60 дни да разчистят този боклук. В същото време екоинспекцията е дала минимален срок - 14 дни, на общинския завод да премести отпадъци от една площадка на друга и не е уважила молбата за удължаване на срока поради неблагоприятни метеорологични условия.
Кметът напомня, че само за година и половина държавата е проверявала 17 пъти завода.
“За едни - бухалка, за други - чадър. Това доказа и МОСВ със своята заинтересованост за проблемите с отпадъците в София. Ние не покриваме проблеми. Няма да приемем двойния стандарт за нормален. И няма да позволим натиск от фирми, които се държат така, сякаш градът им е длъжник. Отпадъците на София не са просто отпадъци. Те са лакмус за това как работи държавата и с кого работи”, написа Терзиев.
А на екокомисията вместо представители на ръководствата на двете фирми се появиха пиар и правен консултант. Втората обясни, че имат 18 неразплатени фактури, а като се добавят дейностите за април и май, сумата ставала 14 млн. лв. В двете фирми за чистене работели около 1000 души и сега не можели да си получат заплатите.
“Нека да кажем ясно кой стои зад тези дружества - Румен Гайтански - Вълка. Това са същите фирми, за които кметът показа как возят чужд боклук”, подчерта на заседанието на комисията съветникът от ПП-ДБ Симеон Ставрев. Колегата му Димитър Петров пък напомни, че преди десетина дни общината е
съборила незаконната постройка на Гайтански на яз. “Искър” и след това дошла заплахата да спре чистенето
По-късно в съобщение до медиите от двете фирми написаха: “Повярвахме на кмета Васил Терзиев, че на 29 май СОС ще приеме бюджета на София и задълженията към двете дружества ще бъдат погасени”.
4 млн. лева преки загуби от 6-дневната блокада на София
4 млн. лева са само преките загуби от 6-дневната блокада на София, обяви шефът на транспортната комисия в СОС Иван Таков. При месец стачка на наземния градски транспорт сумата щяла да се изравни с тази, която протестиращите искат за увеличение на заплатите си. Решаването на огромните проблеми в транспорта не е по силите на един човек, коментира съветникът, който е и лидер на БСП - София. “Затова моят съвет към кмета е още отсега да започне преговори със синдикатите за следващата година и да включи и нас в тях”, препоръча той.
При форсмажорно спиране на транспорта гражданите да получават компенсации, предлагат пък съветниците от “Спаси София”, които напуснаха коалицията зад кмета. Самият Васил Терзиев обяви, че се търсят начини хората с карти да бъдат обезщетени, но Борис Бонев и колегите му вече внесоха проект за промени в наредбата за пътуване.