Девет лъжи за еврото
Моят коментар към някои манипулации, митове и откровени лъжи за въвеждането на еврото:
- НЕ, БНБ няма да може да кредитира българското правителство и по този начин да стимулира по-големи бюджетни дефицити и инфлация. Това е забранено по Договора за създаване на Еврозоната и ЕЦБ (Маастрихтския). В момента в България това е забранено единствено от българския закон за въвеждане на валутния борд (Закона за БНБ), който може да бъде променен във всеки един момент от Народното събрание с просто мнозинство от присъстващите депутати. Така че гаранцията срещу неразумна политика за всички ни е много по-силна в Еврозоната.
- НЕ, правителството не може да започне да прави огромни дефицити и да трупа дългове, защото това също е забранено от Маастрихтския договор (лимит на дефицит 3% и на дълг/БВП 60%). В момента подобни ограничения по националното ни законодателство има в Закона за публичните финанси, но те са по-скоро препоръчителни и Народното събрание може да ги отмени по всяко време, както и да си приема каквито иска бюджети с всякакви дефицити и дългове. Както правят в Румъния и Унгария, например. И както искаше да прави Асен Василев. Бюджетният дефицит на България бе 4% през 2021 г., а служебни правителства два пъти предлагаха в Народното събрание бюджети с над 6% дефицит. Така че - още веднъж - гаранцията срещу неразумна политика за всички ни е много по-силна в Еврозоната.
- НЕ, БНБ няма да може да финансира българските търговски банки (както правеше през 90-те) след влизането в Еврозоната. Има и такава забрана в Маастрихтския договор и в правилата за работа на ЕЦБ, която единствено може да предоставя при определени условия директно финансиране на банки в Еврозоната. В момента в България това е забранено единствено от българския закон за въвеждане на валутния борд, който може да бъде променен във всеки един момент от Народното събрание с просто мнозинство от присъстващите депутати. Още веднъж - гаранцията срещу неразумна политика за всички ни е много по-силна в Еврозоната. Но освен гаранция срещу източване на ресурси от БНБ, в Еврозоната има и допълнителна гаранция за стабилността на българската финансова система - всяка българска банка ще има достъп до кредитните линии на ЕЦБ за временна ликвидна подкрепа при нужда. В момента в стресова ситуация българските банки са без никакви възможости за спешно финансиране.
- НЕ, ЕЦБ няма "да сложи ръка" на валутните резерви на БНБ. Те ще си останат в БНБ и ще се управляват от БНБ, но според ограниченията, правилата и насоките на ЕЦБ, които важат за всички централни банки в Еврозоната и са съобразени с целите за поддържане на определени лихвени нива и ниска инфлация в цялата Еврозона. Тоест, ще има още едно ниво на контрол, което в момента отсъства. Някой знае ли какво прави сега БНБ с 40 милиарда евро валутни резерви? А след това ще знаем всички. Те си остават наши. И между другото правителството ни няма да може да ги "опука" - забранено е. Ще може да тегли текущо (приход за бюджета) само доходността от управлението на тези пари като дивидент от БНБ.
- НЕ, никакви дългове на никакви други държави няма да имаме задължение да плащаме. Няма такъв механизъм. Това са чисти лъжи. Всяка държава в Еврозоната (както и извън нея) си има самостоятелни задължения и собствен кредитен рейтинг, което показва, че има различен риск от фалит - ако всички плащаха за всички, кредитният рейтинг (вероятността от фалит) на всички щеше да е еднакъв и доходността по облигациите на всички държави щеше да е една и съща. Това разбира се не е така. И това няма да се промени - държави като Холандия, Германия, Австрия и Финландия са гаранти за това и са го заявявали многократно. Аз лично имам по-голямо доверие на техните правителства и финансови министри, отколкото на българските правителства и финансови министри през последните 20 години.
- НЕ, няма да има никаква инфлация от влизането в Еврозоната. Статистически, в годината на присъединяване към общата валута различните държави са отчитали инфлационен ефект от това между 0.1% и 0.4% на годишна база. В Хърватия - последната присъединила се държава през 2023 г. - ефектът официално се изчислява на 0.3% годишно. Всичко останало са чисти лъжи. Ако някъде има инфлация - в годината на присъединяване или в годините след това - това не се дължи на еврото, а на най-различни други икономически фактори. Еврото не предизвиква инфлация, както не е вярно, че от пиенето на вода се умира. Всички, които пият вода, в края на краищата умират, нали?
- НЕ, няма да загубим "суверенитет". Както не са загубили суверенитет Холандия, Германия и Австрия, например. Или Словения, Хърватия и Словакия. А някои от тези държави имаха наистина национални валути, с които можеха да се гордеят. Валути, които - за разлика от девалвирания и сменен няколко пъти български лев - бяха международни еталони за стабилност. България обаче самостоятелно е решила да се откаже от собствена монетарна политика, фиксирайки лева към еврото (първо към марката) още преди 28 години. По този начин ефектите от политическите решения в Еврозоната от 28 години директно ни засягат, без да участваме в тях. Никой обаче не протестира срещу това - защо ли? "Загуба на суверенитет" ще е прехвърлянето на банковия надзор от БНБ към ЕЦБ. С оглед историята на банкови фалити и случая КТБ, не съм сигурен, че това ще е нещо лошо, обаче. Най-големите български банки са от няколко години под надзора на ЕЦБ, защото България е вече член на Банковия съюз.
- НЕ, няма да влезем в Еврозоната с друг (по-висок) валутен курс. Няма да има девалвация. Има подписана пътна карта с ЕС и ЕЦБ, има няколко решения на Народното събрание, има и Закон за въвеждане на еврото. Има и валутен механизъм ERM II с установен тесен коридор около фиксинга, в който България членува. Валутният курс, с който България ще влезе в Еврозоната, ще е 1.95583 лева за евро. Но ако не влезем сега, това може наистина да се промени. В момента този курс е установен единствено от българския закон за въвеждане на валутния борд, който може да бъде променен във всеки един момент от Народното събрание с просто мнозинство от присъстващите депутати. Искаме ли да носим този риск? Нали точно поради тази причина всички големи транзакции, цени, кредити и депозити в България са в евро? Защото никой нормален българин не иска да се чуди какво ще се случи някоя петъчна вечер в Народното събрание.
- НЕ, няма "да обеднеем" след приемането на еврото, защото "малките периферни" държави обеднявали за сметка на "по-развитите" големи държави в центъра на валутния съюз. Ефектите от фиксирания курс - тоест от невъзможността да девалвираме лева, за да направим по-конкурентен износа си към евровите икономики и по-скъп вноса от там - ги търпим 28 години. Тази логика залага на свободата да девалвираш националната валута (както често прави Турция, например), за да стимулираш износа и растежа по този начин. Тези, които говорят за бъдещо "обедняване поради неконкурентноспособност", всъщност искат да могат да девалвират лева срещу еврото като вид стимулираща икономическа политика. Но българите не искат това.
Няма да описвам ползите от членството ни в Еврозоната - това съм правил много пъти и мисля, че е ясно на повечето българи с минимално ниво на критично мислене и особено на тези, които правят бизнес. Дори на синдикатите е ясно, както си личи от последната официална позиция на КНСБ по темата. Всички работодателски организации са правили категорични изявления в подкрепа на незабавното въвеждане на еврото като официална валута. Всички професионални и бизнес асоциации също.
Най-важното все пак е, че влизането в Еврозоната ще завърши евроинтеграционния проект на България и ще ни върне при семейството на европейските народи след 80 години, повечето от които прекарахме под руско колониално владичество. Това е геополитически и цивилизационен избор преди всичко. И е въпрос на НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ. Влизането в Еврозоната ще сложи край на рисковете да попаднем отново под политическа и икономическа зависимост от Москва. Затова е и големият вой, и неистовите напъни да се спре този процес на всяка цена. Щедро финансираната от Русия информационна война срещу държавата ни с откровени лъжи и манипулации, целящи да изплашат хората, продължава над 10 години. За съжаление много български граждани станаха "жертви" на тази агресивна кампания, за което не мога да ги обвинявам.
Време е децата ни да станат най-накрая нормални равноправни граждани на обединена Европа. 80 години стигат!
(От фейсбук)
Моят коментар към някои манипулации, митове и откровени лъжи за въвеждането на еврото: - НЕ, БНБ няма да може да...
Публикувахте от Nicola Yankov в Вторник, 13 май 2025 г.