Психоанализа на черната пантера
Българинът обича да се страхува и звярът край Шумен е идеалният повод
За издирваната край Шуменското плато пантера ли, леопард ли, пума ли - все едно, бих могъл да направя коментар само в духа на Йордан Радичков и неговите герои.
Един от тях например е верблюд, което всъщност означава камила на руски. Или още по-митичния тенец*, който живее в Северозапада и който в един момент се бил заселил според негов разказ в една бронзова глава на Сталин, издигната там.
Двама торлаци се опитвали да я свалят от планината с една волска каруца, защото Сталин тогава вече бил престанал да бъде модерен, но изведнъж бюстът се катурнал и от главата изхвърчало ято оси. Двамата страшно се уплашили.
Единият казал на другия: “Какво беше това?”. А другият предположил: “Май тенец беше...”.
Така че в този смисъл нашият народ май е
склонен към
митологични
преувеличения, привиждайки тенец и влизайки в самозаблуда по този начин.
Днес човекът, пуснал на свобода пантерата, която отглеждал у дома, изглежда, не е единствен. Част е от храбреците, които отглеждат хищни и опасни животни от далечни места на родна земя.
Имаше и един друг с крокодил, топнат в убога дупка в село край София, който го отглеждаше почти на улицата и казваше, че децата си играели с него...
Спомням си и още един герой, който пък отглеждаше свой личен тигър в развалините на приватизирания от него Кремиковци.
Спомнете си и страховития сръбски бандит Аркан - и той гледаше тигри. Тези екзотични хищници даже обладаха чалга фолклора - нали не сте забравили известната песен “Тигре, тигре”. На Балканите впрочем изобилства от такива характери. Но
най-героичният
образ, заложен
сякаш архетипно,
е този на лъва,
на българския лъв и на българския лев - те са в историята ни и до днес.
Очевидно у някои властват по-примитивни вкусове към това да се представят за герои, отглеждайки опасни видове кучета или пък чуждоземни хищници като шуменската пантера, които в някакъв момент пускат на свобода, обладани от някакъв балкански екстаз.
От друга страна, нашият народ много обича да се плаши и тази пантера край Шумен го поставя в перфектната лятна ситуация,
занимавайки умовете на хората с един опасен чар
Дава им емоционален заряд да се страхуват в тъмнината, когато черната пантера е неразличима и може да ги изяде неподготвени.
Не съм сигурен дали съдбата на това клето животно сега не е малко по-добра, отколкото ако беше хванато и затворено в клетка. Но атавистичната нужда на хората да се страхуват вероятно може да бъде масажирана с освободеното в Шуменското плато диво чуждоземно животно.
Имало е обаче и по-зловещи времена. Например по време на американската бомбардировка на София е била ударена и зоологическата градина. Тогава затворените там лъвове са били бомбардирани и напускайки килиите си, се оказали на свобода. Страховете, които предизвикват у столичани тогава, всъщност са били по-реални от породените от новините за бродещата около Шумен пантера.
Според мен
на тази история трябва да се гледа от
веселата страна,
макар всъщност да е в известна степен история за българи, които правят мизерен и жалък опит да придобият лично величие, като се идентифицират с красиви и опасни животни.
*Тенец - духът на починал роднина, който се връща в дома и при близките си, ако сметне, че има недовършена работа (б.р.).