Президентът има изгода Пеевски да бъде негов политически опонент. Конфликтът няма да приключи
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи мнозинство около четирите партии, които очерта Борисов. Същевременно обаче докато текат преговори, всички партии са на полусъединител, че може да отидем на избори. Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд", който не е оптимист днес да има развръзка по избора на председател на парламента.
Единствената реалистична опция, която би могла да направи мнозинство, е тази четворна коалиция. Друг тип алтернативно мнозинство в това НС не може да се реши. Ако не се договорят тези партии, или поне три от тях, отиваме на нови избори, гласи оценката на Ганев.
"Едните казват – равноотдалечен, другите казват – партиен лидер. Това са начални преговорни позиции. По средата означава Росен Желязков, Томислав Дончев", коментира Димитър Ганев относно фигурата на бъдещия премиер.
Няма никакво съмнение, че кандидатурата за председател на парламента се мисли и през призмата на служебния министър-председател, посочи той и напомни - Силви Кирилов би бил потенциален министър-председател, ако разпоредбите за служебния кабинет останат до предсрочните избори.
Щом се избере председател на Народното събрание, топката отива при президента Радев. Когато топката е в неговото поле, той няма много възможност за маневриране, каза политологът.
Запитан за санитарния кордон около Пеевски, Димитър Ганев заяви:
"Най-важното нещо за Борисов е да удържа партията си. Няма никакво съмнение, че в ГЕРБ има настроение спрямо коалиция с ПП-ДБ. За него най-важната роля в момента е да не изглежда прекалено отстъпчив. Затова той настоява на своята кандидатура за министър-председател и казва:
"Аз няма да се возя по вашия дневен ред. Вие искате санитарен кордон около Пеевски. Аз няма да подпиша тази декларация, но ви предлагам декларация, в която имаме ясно мнозинство – твърдо, без плаващи, и Пеевски и ДПС-Ново начало да останат в опозиция." ПП-ДБ, ако се съгласят на тази оферта, за да легитимират участието си в подобен кабинет, непрекъснато ще търсят от мнозинството анти-Пеевски действия."
"Г-н Пеевски винаги е демонстрирал сила, такъв му е стилът, но това са крайни действия. Проблемът е, че се позатварят опциите му в това Народно събрание. Позатварят се опциите му и в Конституционния съд. Тези думи, които изрече за президента Радев и вицепрезидента Йотова, са много крайни. Българинът не е краен човек, не обича крайни действия и винаги е бил дистанциран с крайностите. Никога в България след Освобождението не е печелила крайна партия. Единственото изключение може би е Стамболийски", коментира Ганев относно ескалацията в реториката на Делян Пеевски в деня на откриването на 51-вото Народно събрание. ДПС винаги е била балансирана, умерена, политкоректна партия. Това отива и на голяма част от избирателите им, допълни той.
На въпрос защо Пеевски е фиксиран в президента Радев, политологът отговори:
"Този конфликт е от началото на годината. Тук има и такъв ефект – правиш Радев враг и автоматично под някаква форма легитимираш себе си като "еврото". Радев поема тази атака с огромна наслада, защото има огромна изгода Пеевски да бъде негов политически опонент. Не вярвам, че този конфликт ще приключи."
Със сигурност Радев вижда, че търсенето на алтернатива вече е голямо и профилът му съвпада с това търсене, но е въпрос на политическа ситуация и как ще се подреди самата конюнктура, изтъкна още Димитър Ганев.
"Решението да слезеш от този пост и да отидеш да гониш дивото, да влезеш в калния партиен терен, как ще се реагира от другите – сложно е. И със своята биография на военен президентът Радев по-скоро е уставен човек, има дълг от 5 години."
Най-четени
-
Майкини на гости у Меланини Тръмпини
Майкини са на Ню Йорк, моля ти се. Разходили се на Сентръл Парк и оттам отишли на мола, щото имало сел. Зели си гащи и анцунзи от села и на ескалаторите срещнали Илонини Мъскини
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България?
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България? От едната страна са две седалки, от другата - една. И това е съществена част от усещането за хубавото преживяване