17 г. затвор за Ивет Стайкова за убийството на актрисата Виолета Донева
17 години затвор получи Ивет Стайкова за убийството на баба си - актрисата Виолета Донева, извършено през октомври 2022 г. Днес бяха финалните пледоарии по делото срещу внучката на соцлегендата.
Присъдата на Ивет е на първа инстанция. В 15-дневен срок тя може да я обжалва. Нейният адвокат Петър Чалъмов обясни пред медии, че ще обжалват. Софийски градски съд реши да я остави под домашен арест. От прокуратурата заявиха, че няма да обжалват мярката ѝ.
Сред мотивите на магистратите за 17-годишната присъда бяха, че по делото има система от косвени доказателства за авторство на деянието - данни, че само тя излиза от апартамента на Донева, само по нейните дрехи имало следи от кръв, както и че е могла да ръководи постъпките си. Две експертизи единодушно са доказали, че подсъдимата е вменяема и може да разбира и да ръководи постъпките си.
Най-утежняващото вината обстоятелство според съда е това, че е убила собствената си баба, която ѝ е помагала и я е издържала.
За смекчаващи вината обстоятелства съдийският състав прие младата ѝ възраст, чистото съдебно минало, тежкото семейно положение, при което родителите ѝ не са се грижили за нея, както и наркотичната ѝ зависимост.
Стайкова беше изключително емоционална по време на заседанието. Няколко пъти се разплака и трепереше, прегръщаше майка си и повтаряше: "Обичам те, страх ме е, много ме е страх".
След като чу присъдата, избухна в сълзи, а майка ѝ я прегърна.
По-рано днес прокуратурата поиска между 15 и 20 г. затвор за Ивет с мотива, че е била вменяема към момента на престъплението. Разбирала е свойството и значението на извършеното, както и че е могла да ръководи действията си. Държавното обвинение отчете обаче, че е била дете.
Самата Ивет помоли съда за оправдателна присъда.
Преди седмица обвинената за смъртта на Виолета Донева даде първото си интервю пред "24 часа". Тогава тя разказа, че дните ѝ под домашен арест минават в четене на книги, в Инстаграм, в помощ на баба и на дядо ѝ с домашните задължения. Сподели и че най-хубавото нещо, което ѝ се е случило, след като бе пусната под домашен арест, е, че може да си играе с братчето си. Описа и връзката си с баба си Виолета Донева като "много силна".
"Тя ми помагаше и ме обичаше - разказа пред медията ни Стайкова. - Беше един от малкото хора, които държаха на мен истински и ме подкрепяха. Към нея винаги съм изпитвала уважение. Обичах я много. Споделях много неща, защото знаех, че тя ме разбира, приема, че не ме съди. Казвала ми го е. Посочвала е, ако греша, но никога крайно и така че да ме накара да се чувствам зле. Връзката ми с нея беше специална. Не всяка внучка има такава с баба си. Ние бяхме привързани една към друга. Всички около нас го виждаха."
Най-четени
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България?
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България? От едната страна са две седалки, от другата - една. И това е съществена част от усещането за хубавото преживяване
-
Чорапогащник - смешна дума. На турски е кюлотлу чорап
Най-смешната нова дума в българския език за някогашната стара емиграция беше ЧОРАПОГАЩНИК. Бях на едно коледно празненство в дома на богат българин в Рим. Имаше стари имигранти и имигрантки