Двама даскали водят България на първите съвременни олимпийски игри
В Атина пращаме 5-членна делегация, но на олимпиадата се състезава един-единствен наш спортист – учителят по гимнастика от швейцарски произход Шарл Шампо
Властта подкрепя отбора с двайсет златни лева, но поставя
изискване избраниците да не са под 30-годишна възраст
Сега всяка олимпийска квота се рекламира като истинско геройство за българския спорт. Няма значение на кое място е завършил после състезателят ни, важното е, че се е класирал. Самите те ще кажат, че самото им присъствие в Токио е геройство, като се има предвид какво е състоянието на базите и цялостната система за подготовка.
Сега може и да е трудно, но е на светлинни години по-добре отпреди сто и двайсет години, когато по нашите географски ширини организиран спорт въобще не е съществувал. Просто нашите предци в края на 19-и век са се движели по съвсем друг дневен ред.
И все пак се намира достатъчно буден и прозорлив българин, който да осъзнае, че прогресът на една нация зависи не само от интелектуалното, но и от физическото здраве на нейните поданици. Този изключителен мъж се казва Тодор Йончев и именно той стои в основата на уникалното геройство България да прати свой отбор на първите съвременни олимпийски игри в Атина през 1896 г.
Йончев притежава искрата, а поредица от благоприятни събития в живота му я разпалват дотолкова, че да я превърнат в национална кауза.
На първите игри се явяваме с едва 5-членен отбор, а единственият ни състезател е от швейцарски произход, но за това след малко. Преди това нека проследим важните епизоди от живота на Йончев, който има основна заслуга за създаването на организиран спорт в България.
Роден е през 1859 г. в Лом в семейството на богатия местен търговец – чорбаджи Йончо Тончев. Един от първите му учители е възрожденецът Кръстьо Пишурка, а другият важен човек в юношеството му е пътешественикът и учен Феликс Каниц, известен като Балканския Колумб заради изследванията си на Балканите. Благодарение на австриеца и с помощта на екзарх Антим I Тодор Йончев продължава обучението си като стипендиант на Австрийския ориенталски музей. След завръщането си в България младият българин е разпределен за учител в Шуменското държавно педагогическо училище. След това с финансовата помощ на баща си заминава за Цюрих, където завършва химическия и земеделски отдел на Политехническия институт.
Роденият в Лом нашенец заляга над уроците, но и наблюдава с интерес как е устроен светът извън пределите на родината му. И едно от откритията му е, че хората могат да спортуват много по-активно, ако са организирани. Самият той членува в гимнастическо дружество в Цюрих, проучвайки до най-малки подробности неговата идейна същност.
Когато най-сетне идва време да се завърне за постоянно в България, Тодор Йончев започва да създава. Организира земеделска кооперация, конструира прочутата печка тип "Перник", пише съчинения и не на последно място през 1895 г. основава гимнастическото дружество "Юнак". Принципът на действие е заимстван от швейцарската система, а успехът е изненадващо бърз.
В България са поканени учители по физическо възпитание, които да учат малки и големи на различни спортове.
Спортното движение се разпростира бързо в големите български градове, но Тодор Йончев осъзнава, че се нуждае от нещо голямо, което да даде тласък на инициативата му. И решава да организира отбор, който да ни представлява на първите съвременни олимпийски игри, които се провеждат в Атина през 1896 г., или само година след основаването на гимнастическото дружество "Юнак".
На пръв поглед това изглежда като мисия невъзможна, но мечтателят Йончев не е от хората, които се отказват пред първата изпречила им се трудност. Още повече че е силно запленен от идеите и ентусиазма на Пиер дьо Кубертен. Впрочем французинът също като Йончев пътува из Европа и става свидетел на всеобщия ентусиазъм да се спортува на Стария континент. Спортните фестивали се радват на огромен зрителски интерес, което убеждава Дьо Кубертен, че е необходима организацията на по-мащабен спортен форум, на който участниците от цял свят да изпитват собствената си физика и психика.
На 18 юни 1894 г. Пиер дьо Кубертен организира събрание в Сорбоната, на което е създаден Международният олимпийски комитет и е решено да бъдат проведени олимпийски игри в Атина две години по-късно. А благодарение именно на Тодор Йончев България е една от 14-те страни участнички. Тогавашната власт решава да отпусне 20 златни лева на отбора, поставяйки условие участниците в него да не са под 30-годишна възраст и да са добре образовани. За Атина заминава група от пет човека, предвождани от Тодор. Каквито и да са били плановете на отбора, на олимпиадата се състезава един-единствен наш спортист и най-интересното е, че той не е от български произход. Това е швейцарецът Шарл Шампо, който е дошъл в България именно по покана на Тодор Йончев и неговите сподвижници, които искат да развиват организиран спорт.
Шампо участва на кон с гривни, успоредка и прескок, като в последната дисциплина заема престижното пето място.
Швейцарецът носи 2 точки, които ни нареждат на 11-о място в крайното класиране. Иначе самата олимпиада е по-скоро сблъсък на силна воля и желание за себедоказване. Парите не играят никаква роля. На жени е забранено да участват и това провокира гъркинята Стамата Ревити в знак на протест да премине самостоятелно целия маратон ден след като състезанието при мъжете е свършило.
Българската делегация очевидно е постигнала своята цел да популяризира спорта на родна територия, а Шарл Шампо получава поздравления за петото си място на олимпиадата. Година след игрите швейцарецът контузва тежко крака си по време на лекоатлетическо състезание в София и се завръща в родината си.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да