Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Славната история на рода Габровски

Проф. Николай Габровски написа състав на Министерския съвет, който не стигна до гласуване в пленарна зала.
Проф. Николай Габровски написа състав на Министерския съвет, който не стигна до гласуване в пленарна зала.

Дядо му оперира Людмила Живкова след катастрофата през 1973 г.

Прадядо му е в четата на Пейо Яворов в Балканската война

Всички знаят, че неуспелият кандидат за премиер проф. Николай Габровски е потомствен неврохирург трето поколение, но е слабо известно, че прадядо му по майчина линия е участник в чета №15 на Пейо Яворов в Балканската война. Като ученик Вълчо Попниколов напуска известната Солунска гимназия, за да се присъедини към Македоно-одринското опълчение - специална военна част, създадена в навечерието на бойните действия.

Няма информация дали се е познавал с поета отпреди това, но групата му е малка,

наброява едва деветима души,

които се придвижват по долината на река Места и излизат на Кавала.

Четата на Пейо Яворов, в която е и прадядото на проф. Николай Габровски, участва в Македоно-одринското опълчение в Балканската война.
Четата на Пейо Яворов, в която е и прадядото на проф. Николай Габровски, участва в Македоно-одринското опълчение в Балканската война.

Освен в Балканската Вълчо Попниколов се включва още в Междусъюзническата и Първата световна война. След това продължава активната си дейност и става съратник на Александър Стамболийски.

Раждат му се един син и 5 дъщери.

Една от тях е Елена, бабата на проф. Николай Габровски, която също има забележителна биография. Като студентка в София й се налага да работи и става продавачка в книжарницата на известния издател и печатар Тодор Чипев. Именно там се запознава с класици като Елин Пелин, Елисавета Багряна, Дора Габе, университетски учени като проф. Михаил Арнаудов, с композитора проф. Петко Стайнов, с художника Дечко Узунов.

Цялото това обкръжение предопределя бъдещата й съдба като библиотекар. Премества се в библиотеката на Земеделската банка, където шеф е бащата на философа Цветан Тодоров - Тодор Боров. Кариерата й продължава като директор на библиотеката на БАН, а също и като председател на отдел

“Библиотеки,

архиви и научна информация”

в ЮНЕСКО.

Лично на нея Ватиканската библиотека, Конгресната библиотека във Вашингтон и Патриаршеският институт в Солун предават ценни старопечатни книги и 370 цветни диапозитива на Асеманиевото евангелие. В Индия пък получава "Пантография" на Едмън Фрай от 1799 г., където е поместена глаголицата.

Елена е била омъжена за

първия неврохирург в семейството и дядо на проф. Габровски

- проф. Ганчо Савов. Той е ръководил Катедрата по военнополева травматология на Висшия военномедицински институт (сега ВМА) и е бил главен неврохирург на Българската армия.

Именно на него като уважаван специалист и основател на тази сфера в медицината у нас е поверена операцията на Людмила Живкова, когато тя катастрофира през 1973 г. на околовръстното шосе в София.

Случаят е известен, но много странен, тъй като мерцедесът, в който се е движила дъщерята на Тодор Живков на път към летището да го изпрати, е ударен от обикновен москвич.

Впоследствие изпратената линейка също катастрофира. В крайна сметка екипът на дядото на проф. Габровски спасява Живкова.

Людмила Живкова
Людмила Живкова

Професор неврохирург е и бащата на кандидата за премиер, предложен от ГЕРБ-СДС. Стефан Габровски ръководи клиниката в "Пирогов" от 2000 до 2011 г.

Първите спомени

на сина му са записани на листче:

“Аз обичам да си играя с татко. Но татко е много зает. Когато не е зает, татко спи".

От повече от 25 години обаче двамата са и колеги. Когато Николай избира професията на баща си, тръгва от най-ниското стъпало.

Още като студент става санитар в болница "Царица Йоанна - ИСУЛ", преминава през задълженията на медицинска сестра, за да се издигне до заместник изпълнителен директор на "Пирогов" и да наследи Стефан Габровски като шеф на клиниката по неврохирургия в спешното лечебно заведение.

“Мозъкът е люлката на всичко, което сме

- съзнанието, паметта, емоциите, духа. Ние знаем на молекулно ниво какво се случва в мозъка, но за същността на това как мислим, говорим, виждаме, слушаме, знаем все по-малко. Иска ми се да вярвам, че нещата, които предстоят, са добри. Надявам се оптимизма, който ме е движил дотук, да продължи да го има", заявява в интервю пред БНР професорът.

Благодарение на него в "Пирогов" са започнали да се прилагат т.нар.

гръбначни стабилизации.

Това разказва в своя 54-минутен филм за баща и син неврохирурзи журналистката Екатерина Генова, която е била тяхна пациентка.

Пред нея Стефан Габровски разказва за първото си участие в конгрес по специалността в Испания. Лекарят тръгва с една лада заедно със свои колеги. Отпускат им по 100 долара на човек, което е твърде недостатъчно. Затова натоварват в багажника храна почти за целия престой и още един резервоар с бензин.

За беда руската кола се разваля и се налага да се ремонтира в скъп сервиз в Швейцария, а това стопява парите им. Накрая все пак стигат до конгреса.

Това не може да се случи на сина Габровски, тъй като той вече работи в други години. Благодарение на добрия си френски много често е участвал в различни международни симпозиуми. Бил е на стаж при известния проф. Брочи от Белгия. Но смисълът е да научи нещо, а не само да наблюдава. Законът обаче забранява на чужденци да оперират.

Белгиецът издействал специален кралски указ за Николай Габровски, за да може да работи пълноценно. Оказва се, че не е сгрешил, и днес кандидатът за премиер е един от най-уважаваните специалисти в своята област. Операционната продължава да е най-важното за него. Споделя в интервюта, че тя му носи и най-голямо удовлетворение.

Постепенно е натрупал опит и разчита и на добрия си екип при по-трудните случаи. "До известна степен това е най-спокойната част на деня ми - концентриран съм изцяло върху интервенцията,

няма телефони, няма проблеми

извън това, върху което работиш", споделя Габровски пред "24 часа". Признава, че постоянната готовност да е на разположение, да се отзове при спешен случай, го изтощава. Но фактът, че заема няколко позиции едновременно, дори му помага, а те се допълват.

Рядко работи по-малко от 13-14 часа на ден. Често това се случва и в събота и неделя. Работата обаче за него е удоволствие и затова не му тежи. И вероятно затова не се побоя да се съгласи да бъде кандидат-премиер, макар и неуспешен.

Видео

Коментари