Жените в Сикрет сървис
- Никой не разбра коя е русокосата агентка, опитала се да защити Тръмп
- Дама ръководи транспортирането на Рейгън след покушението през 1981 г., задминава с втората кола неговата, за да го предпази
Пола над коляното, почти незабележимо токче и свободно пуснати коси. Така са изглеждали първите жени, наети от Сикрет сървис през 1971 г. Преди 50 години е трябвало дамите да са способни на всички хватки, които са в задълженията на мъжете.
Но днес те вече са облечени в костюм и косите им са вдигнати. На кадрите при опита за убийство на Доналд Тръмп на преден план се видя руса жена. Заедно с колегите си се мъчеше да изведе кандидата за президент на САЩ от опасната зона.
Никъде не се появи информация коя е блондинката, как се казва, как е постъпила в службата и какви постижения има, защото всичко това е тайна. Само в руски телеграм канали и медии се прокрадна фалшивата новина, че тя е каратистка, родена в град Скопин, Рязанска област, емигрирала около 2000 г. с родителите си зад океана. Дори се споменава името на нейната първа треньорка, която обаче казва, че не разпознава в кадрите своя ученичка.
По правило няма как чужденец да влезе в редиците на Сикрет сървис.
Изискването е желаещите да са американски граждани, да са навършили 21 години, но не повече от 37 към момента на кандидатстването. Условията включват добро зрение и слух, както и върхова физическа форма.
Разбира се, като във всяка професия, има неудобства. Проблемът да бъдеш жена агент е, че понякога прекарваш часове в скука или тежък труд. Това споделят те през 1971 г. пред в. “Ню Йорк Таймс”. Нямат право да говорят за себе си, интервютата също не са разрешени, нито могат да бъдат снимани, защото това не е в интерес на службата.
Сигурното е, че трябва да умеят да стрелят. Още преди 50 години са били офицери по сигурността на президентската администрация и гостуващите делегации. Дотогава жените просто са вдигали телефоните. Една от тях показа уменията си, когато премиерът на Израел Голда Меир посещава Вашингтон и Ню Йорк в началото на 70-те години.
Агентката не разпознала държавния секретар Уилям П. Роджърс,
който пристъпил да поздрави израелската гостенка, и го избутала настрана. Изскочила в движение от черната лимузина. Реагиралата жена също била руса като тази, която защитаваше Тръмп.
Израелските служители изразили своето възхищение от работата на дамите агенти от Сикрет сървис. Всички те при постъпването си са били 20-годишни и се оказали необвързани. “Съвпадение”, казват от агенцията.
Чернокосата мис Шанц можела да се слее с тълпата и да наблюдава хората в нощен клуб. Освен това общувала с лекота и с деца, с които никога не разговаряла като ченге. Друга от първите пет - брюнетката Лори Андерсън, можела да се справи с най-трудните ситуации. Холи Хуфшмид е дребна жена с руса коса,
охранявала канцлера на Западна Германия Вили Бранд.
Освен това придружавала дъщерята на вицепрезидента - Ким Агню. А последната - също блондинка Сю Бейкър, прекарала две седмици в летен лагер с Каролайн Кенеди, дъщеря на Джон и Джаки Кенеди.
А през 1974 г. към тях се включва и Мери Ан Гордън, която ще бъде част от охраната на президента Роналд Рейгън по време на покушението на 30 март 1981-ва. Ръководи екипа по транспортиране на държавния глава и кортежа му. Гордън проверява всички пътища към х. “Хилтън”, Белия дом и университетската болница “Джордж Вашингтон”, за да се увери, че са сигурни.
Дамата офицер се настанява в първата кола. Миг по-късно проехтяват 6 изстрела. В този момент Гордън приближава президентската лимузина, за да види дали Рейгън е там. Когато се уверява, отново се връща в своя автомобил. Усеща, че няма време и се качва в резервната лимузина до шофьора и започва да го навигира.
Разбира, че кортежът се насочва към болницата “Джордж Вашингтон”, и се опитва да се свърже по радиото с първата полицейска кола, за да им сигнализира за внезапната промяна в плана. Не успява да говори с тях и бързо инструктира водача да задмине президентската лимузина, за да са първи.
3 минути след изстрелите президентът пристига в болницата,
където Гордън помага да се обезопаси входът за спешната помощ. Припомняйки си събитията от онзи ден, Гордън казва: “Екипното усилие работи. Рядко зависи само един човек, но в случая Джери Пар беше човекът, разбира се, който спаси живота на президента, като взе това решение да отиде в болницата вместо в Белия дом.”
По-късно Мери Ан Гордън си припомня инцидента и заявява, че той е станал повратна точка в обучението за всички. Жените преди нея определя като хора, разчупили леда. “Бях номер 6 по времето, когато ме наеха - споделя тя. - Имаше няколко добри агенти в Белия дом, които се увериха, че знам какво правя.”
След работата си в президентската охрана тя продължава кариерата си в други отдели, включително и в разузнавателния и звеното за разкриване на финансови престъпления. Пенсионира се през 1995 г., след като е служила като офицер 21 г. в Сикрет сървис.
Тогава начело на службата е Елджей Боурън, назначен от президента Бил Клинтън. Но години по-късно Джо Байдън посочи жена начело на агенцията - Кимбърли Чийтъл. Тя избира кариерата на специален агент след смъртта на брат си в автомобилна катастрофа през 1988 г.
Чийтъл не е единствената дама, която настоящият президент избира да ръководи специална служба. През 2020 г. той се спря на Аврил Хейнс за шеф на националното разузнаване. В състава му са включени 17 структури, между които и Централното разузнавателно управление (ЦРУ).
Нейната съдба също не е лека.
Тя е едва 10-годишна, когато майка ѝ развива хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и се разболява от туберкулоза. Налага се Хейнс и баща ѝ да хранят страдащата жена до смъртта ѝ 5 години по-късно. В съзнателните си години Аврил Хейнс кръщава на името на майка си кафене, което държи в Балтимор. Там излага и нейни картини.
След като завършва училище, Хейнс отива в Япония, за да учи джудо в елитна академия, но продължава в други “мъжки” области - теоретичната физика, както и пилотирането.
Американската общественост е добре настроена към нея. За разлика от шефката на Сикрет сървис Кимбърли Чийтъл, която бе принудена да подаде оставка след опита за атентат срещу Тръмп. Като допълнение използваха аргумента, че русокосата служителка, опитала се да защити Тръмп, не била достатъчно висока. По-консервативните американци заклеймиха участието на жени в службите.
В атаката се включиха и популярни коментатори
като Динеш Д'Суза. В Х той написа: “Вижте тези жени агенти, които нямат представа какво да правят". Сикрет сървис се опитват да увеличат броя на жените, които набират, за да постигнат целта от 30%. Това е DEI (концепцията за полово равноправие - б.р.)”.
“В Сикрет сървис не трябва да има жени. Те би трябвало да са най-добрите, а нито един от най-добрите в тази работа не е жена”, публикува в Х и водещият на шоуто “Дейли уайър” Мат Уолш. Разбивката за зрителската му аудитория показва, че го гледат десни и твърде политизирани американци.
Критики имаше и от страна на политици. “DEI води до DIE (игра на думи с името на инициативата и глагола “умира” - б.р.)”, казва републиканецът Кори Милс пред “Фокс Нюз”.
В коментар до NBC Сикрет сървис отстояват политиката си на разнообразие при набирането на персонал. Според последната статистика 24% от 8000 служители са жени. Или над 1900 души. Доналд Тръмп също защити хвърлилата се да го брани служителка. Обяви, че тя е била много смела и не се е уплашила да бъде простреляна, за да запази живота на 45-ия президент на САЩ.
Така че дори и той да стане президент, вероятно Сикрет сървис няма да променят политиката си да наемат жени. Нито пък Камала Харис би го направила.
Най-четени
-
Доказано: Петък, 13-и фатален от древността
Фаталното календарно съчетание петък, 13-и е ужасявало хората още от древността. За французите петък, 13-и е свързан най-вече с проклятието на рицаря кръстоносец Жак дьо Моле
-
Загадката Сократ
В световната история са много малко личностите, които могат да се сравняват със Сократ (470-399 г. пр.Хр.). Без да напише нито ред през живота си, той е оставил такова забележително духовно
-
Галерия Кеворк Кеворкян сам поиска вот на доверие и го спечели с 488 845 гласа
Паметта, а не суетата е причината големият журналист да съхрани "Всяка неделя" в мрежата. С това убеждение посреща своята 80-годишнина На 17 декември 1989 г
-
Малко съм смутен, че някои приемат, че бих дошъл в България, за да се подигравам на българите
Отказах няколко предложения за сериали заради постановката ми в Народния театър, казва режисьорът Не беше само едно, а отказах няколко предложения след съгласието ми да направя театрална постановка
-
Галерия 9 септември 1944 г.: Терор и пропаганда
Вече изминаха 74 години от 9 септември 1944 г., но споровете по идеологически теми продължават да разбунват духовете у нас. В това отношение съвсем пресен е примерът с публикация в социалните мрежи