Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

След увеличаване на парите за миене - София пак на опашката, Пловдив и Бургас по стъпките на Мадрид и Париж

Над 90% от населението на България е изложено на наднормени нива на фини прахови частици - замърсителят на въздуха, който нанася най-големи вреди на човешкото здраве в Европа, по данни на Европейската агенция по околна среда.

Средно за Европа едва 38% от хората са изложени на същия риск, което ни отрежда незавидна позиция. През последните две години във всички населени места, включени в мониторинга на българската изпълнителна агенция по околна среда, са регистрирани превишения на средноденонощната норма. Това прави замърсяването с фини прахови частици основен проблем за качеството на атмосферния въздух в страната. "Някои от тези частици са толкова малки (една тридесета до една пета от диаметъра на човешки косъм), че те не само проникват дълбоко в нашите дробове, но и преминават в кръвта ни също като кислорода. Тези частици може да бъдат

съставени от различни химични компоненти, дори тежки метали като арсен, кадмий, живак и никел

- се казва в специалния информационен проект "Сигнали 2013" на Европейската агенция по околна среда.

Фините прахови частици насищат въздуха на всеки по-голям град. Допустимата средноденонощна концентрация на ФПЧ 10 е 50 микрограма на кубичен метър, a за безопасно се счита превишението й до 35 дни в годината. В 27 измервателни пункта тези превишения са по-малко на брой през 2014 г. в сравнение с 2011 г. - годината, от която са данните, които класираха България като най-замърсената страна в Европа, Перник - като най-мръсен град, а София - като най-мръсната столица в Европа. Но как да се зарадваме на тази информация, когато цифрите за 2014 г. показват, че във Видин и Монтана хората са били изложени на прахово замърсяване близо половин година -171 дни! Следват Ловеч със 150 дни, Плевен със 142 дни и Варна (автоматична измервателна станция Батак)със 133 дни. Данните до трето тримесечие на 2015 г. потвърждават тази тенденция. Само Монтана бележи леко подобрение, като излиза от Топ 5 на градовете с най-мръсен въздух.

На този фон шампионът от 2011 г. - Перник - трябва направо да почерпи, защото го откриваме едва на 9-о място за 2014 г. със 113 превишения на средноденонощната норма. От юни 2013 г. работи нова сероочистваща инсталация в ТЕЦ "Република"-Перник, която намалява значително емитираните серни оксиди и прахови частици.

Още от 2013 г. в Перник

няма превишения на

нормите за серен диоксид,

а дните с превишения на нормите за фини прахови частици, прогресивно намаляват.

Как е положението в Пловдив, Бургас и Шумен, четете в хартиеното издание