Вход

Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Боряна Калейн и Стилияна Николова на почетната стълбичка за многобоя. Снимки: LAP.BG

Калейн шампионка в многобоя, Николова - на топка и лента. Ансамбълът ни трети и със сребро на "смесеното" съчетание

Четири месеца преди олимпийските игри в Париж “златните” момичета на българската художествена гимнастика показаха, че изиграят ли си съчетанията, ще са основни фаворити за медалите под петте кръга през август.

Това се видя на световната купа в София. Боряна Калейн беше впечатляваща и по-стабилна в четирите композиции за многобоя и заслужено триумфира като шампионка пред родната публика в “Арена София”.

Среброто в многобоя - също абсолютно заслужено, завоюва Стилияна Николова. В заключителния ден с финалите на отделните уреди Боряна направи грешки, но Стилияна беше във вихъра си и грабна два златни медала - на топка и лента, плюс сребърен на обръч от трите си финала. Калейн взе сребърен медал на бухалки. Изпускания на уред ѝ струваха призовите позиции в останалите й три финала.

Боряна Калейн

Боряна спечели златото в многобоя със сбор 137.300 точки (35.050 на бухалки, 32.850 на лента, 35.600 на обръч и 33.800 на топка). Стилияна Николова взе среброто със сбор от 135.100 точки (31.800 на бухалки, 33.800 на лента, 34.350 на обръч и 35.150 на топка).

Бронзовият медал взе Дария Атаманов (Израел) със 132.600 точки (35.250 на обръч, 33.200 на топка, 31.300 на бухалки и 32.850 на лента). София Рафаели (Италия) остана без медал в многобоя след сбор 132.500.

От основните претендентки за медалите в Париж в София отсъстваше само състезаващата се за Германия Дария Варфоломеев, която все още “не се показва” на състезанията за световната купа.

Индивидуалните ни гимнастички спечелиха общо 6 медала в “Арена София” заедно с финалите на уредите - 3 златни и 3 сребърни.

Стилияна Николова

Стилияна триумфира безапелационно на топка с изключителната оценка 36.950. Среброто е за Тахмина Икромова (Узбекистан) с 34.050, а до бронза стигна Дария Атаманов (Израел) с 33.950. Калейн играеше вихрено до самия край, когато не успя да улови топката с крак при един от рисковите си елементи и уредът излезе извън килима. Боряна остана осма с 31.200.

Николова грабна златото на лента с 33.650. Среброто е за Дария Атаманов (Израел) с 32.650, а бронзът - за Таисия Онофрейчук (Украйна) с 32.100). Заради изпусната лента в самия край Боряна Калейн получи 31.000 и остана шеста.

На финала на обръч Стили заслужи среброто с 34.950. Златото заслужи Атаманов с 35.550, а с бронза се окичи Рафаели с 34.150. Боряна изпусна обръча, получи 31.800 и завърши осма.

Калейн спечели сребърния медал на бухалки с 33.900. Златото грабна София Рафаели (Италия) с 34.250. Бронзът е за Виктория Оноприенко (Украйна) с 33.000.

Момичетата от ансамбъла с медалите си

Ансамбълът на България - Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева, все още не може да изиграе безгрешно трудните съчетания, поставени от треньорката на олимпийски шампиони Весела Димитрова.

Отборът на България спечели бронзовия медал в многобоя. Във финалите на уредите момичетата ни отново се представиха по-добре на по-сложното “смесено” съчетание и грешаха повече на композицията с пет обръча.

България спечели сребърен медал във финала на ленти и топки с оценка 32.350 точки. Шампион е Израел с 33.100. Полша взе бронза с 31.900.

На пет обръча българките завършиха шести с 34.000 след грешките в изпълнението. Титлата е за Израел (38.850). На второ място е Испания (35.600), а бронзовите отличия взе Мексико (34.800).

Израел стана шампион и в многобоя. Сребърните медали спечели Италия.

Човек на “24 часа” награди кралицата на световната купа

Найден Тодоров от “24 часа”, който е председател на Българската асоциация на спортните журналисти, награждава новата “кралица”.

Българка спечели и “състезанието” за красота по време на световната купа по художествена гимнастика в София. По традиция в българската столица се избира и “Кралица на турнира”. А короната за 2024 г. заслужи Маргарита Василева от ансамбъла на България. Найден Тодоров от “24 часа”, който е председател на Българската асоциация на спортните журналисти, награди новата “кралица”.

Победителката и подгласничките ѝ се определят от гласуване на спортните журналисти, в което те подреждат своя призова тройка, избирайки измежду абсолютно всички регистрирани за участие гимнастички в индивидуалната надпревара и при ансамблите.

Общо 40 журналисти дадоха своя вот с 3 точки за първо място, 2 за второ и 1 за трето. Маргарита Василева спечели с 48 т. и бе обявена за “Кралица на световната купа в София 2024”. На второ място с 29 т е Лиляна Левинска от Полша, а трета е състезаващата се под неутрален флаг Алина Харнаско с 22 т. Гимнастички от общо 16 нации получиха гласове.

Любопитно е, че първата “кралица” в София - Невяна Владинова, отличена при старта на традицията през 2019-а, пет години по-късно дебютира като главен съдия на световната купа в българската столица.