За първи път: Българка участва на олимпиада за друга държава. Мирела Рахнева ще се спуска в скелетона за Канада
17 държави са с делегация от един спортист
За първи път в историята на зимна олимпиада роден в България спортист ще представлява друга държава. Русенката Мирела Рахнева ще се пуска в скелетона за Канада.
Преди е имало такива с български корени като хокеиста Стефан Христов или Стив Кристоф, олимпийски шампион от Лайк Плесид и част от “Чудото на леда”, когато колежаните от САЩ победиха СССР за титлата. Мирела обаче е първата, родена в България, която участва под различен флаг.
Американката Кейтлин Патерсън, която ще гони медалите в ски бягането, пък посочва Пепа Милушева като свой клубен и личен треньор. Става въпрос за едно от големите имена в българския спорт. Милушева е световен шампион по ски ориентиране през 1994 г., както и национален първенец по тенис на маса. От години работи като шеф на центъра по ски бягане “Крафтсбъри” във Върмонт, откъдето тръгват доста от американските национали.
Цели 17 държави от 93 в ПьонгЧанг са с по един спортист в делегацията. Сред тях има и доста богати страни, които все още нямат достатъчно отношение към зимните спортове. И всички разчитат на чужденци.
Безспорно най-известният от тях е Пита Тауфотафоа от остров Тонга. Той взриви всички фенове от женски пол по време на олимпиадата в Рио, когато на откриването се появи само по традиционната за държавата пола и показа изваяни мускули. Там той
беше състезател
по таекуондо,
сега е ски бегач
Роден и живее в Австралия.
Петролният гигант Азербайджан разчита за пореден път на австриеца Патрик Брахнер, който е бил състезател за родината си до 2010 година.
Бермуда за трети път е представена в ски бягането от американеца Тъкър Мърфи. Динос Лефкаридис, роден в САЩ, ще представя Кипър, а живеещият в Австрия Клаус Юнгблод Родригес става първият еквадорец на зимна олимпиада.
Еритрея също се появява за сефте на картата заради родената в Канада Шенън Абеда. Тя искала да е хокеистка, но родителите решили да я направят скиорка.
Акваси Флимпонг е бивш национал на Холандия в бобслея и след като не успява да влезе в отбора за Сочи, прави федерация по скелетон на Гана и така вече е на игрите. Арабела Каролин Йели Нг живее и тренира във Вирджиния и там се запалва по ските и сега е първата състезателка от Хонконг на зимни игри. Леля Фенела за сметка на това има две олимпиади като плувкиня и една в гребането.
Акваси Симадер е
единствената
тъмнокожа скиорка
Родена е в Кения, но нейният втори баща Йосиф е австриец. Словенецът Албин Тахири представлява дебютанта Косово. Мадагаскар е на зимна олимпиада заради Миалитияна Клерк, която като бебе е осиновена във Франция, където се запалва по ските. Поддържа обаче връзки и с биологичните си родители. Французойка е и Елис Пелегрини, единствената състезателка на Малта. Конър Уилсън живее и работи в щата Мейн, а сега представлява Република Южна Африка. Същото е положението и с Чарлз Флахърти, който се състезава за Пуерто Рико. Родената в Едминтън, Канада, Шайен Гох пък предпочете Сингапур. Тя спечели квота в шорттрека след два фаулстарта на съпернички в квалификацията. Княжество Сан Марино логично е представено от италианеца Алесандро Мариоти. Йохан Гонсалвес Гут пък бяга от Тимор Лесте след окупацията от страна на Индонезия с майка си. Те се местят във Франция, откъдето е баща му, и той се запалва по ските.
Марит Бьорген
атакува рекорда
на Бьорндален
Олимпиадата в ПьонгЧанг може да определи и спортиста с най-много медали в историята на зимните олимпиди. Това ще стане, ако Марит Бьорген спечели поне три отличия на игрите. С две титли бегачката ще изравни по злато сънародниците си Оле Ейнар Бьорндален и Бьорн Дели, а с три медала от който и да е цвят ще има 13, колкото Бьорндален.
В момента Бьорген има 10 отличия. Толкова има и Стефания Белмондо. Италианката обаче е само с два златни медала и не може да се класира сред най-добрите на зимни олимпиади.
Бьорндален е в ПьонгЧанг, но само като треньор на жена си Дария Домрачова. Беларус го приюти, след като не успя да покрие минималните изисквания на норвежката федерация.
Първият рекорд на игрите в Корея падна още преди откриването. Великият японец Нориаки Касай стана първият в историята, който участва на 8 зимни олимпиади. Той разделяше първото място с руснака Алберт Демченко.