Гимнастичката Силвия Митева:
- Силвия, хванахме те тъкмо когато се върна от Англия. По какъв повод беше там?
- Бях на международен съдийски курс, който продължи една седмица. Сега чакам резултатите от изпита, за да разбера дали ще стана международен съдия. А предишната седмица бях на най-голямата демонстрация в света по художествена гимнастика в Испания, която се провежда с най-добрите гимнастички от световното първенство. Участвам вече за пета поредна година.
Там е едно от най-приятните преживявания,
защото няма съдии, оценяване, нито напрежение. Играеш само за публиката. Испанците са големи фенове на художествената гимнастика и подкрепата им беше повече от прекрасна. Невероятно е, когато 7000 души се изправят на крака на твое изпълнение.
- Отказа се от професионалните участия, но продължаваш с любителските.
- Имам изключително много покани от целия свят. Предложенията не спират да валят. Спирам единствено със състезанията, но ще продължа да се занимавам с художествена гимнастика.
- Защо се отказа?
- В един етап от живота човек трябва да си даде сметка какви са му приоритетите. Смятам, че в конкретната ситуация, в условията и изискванията в българската художествена гимнастика, които са в момента, и разбиранията, ако щете, беше най-доброто решение.
Не мисля, че щеше да е полезно за мен като личност, както от здравословна гледна точка, така и от психическа, да остана. По-добре е да съм щастлива, спокойна и свободна, отколкото да продължа да се тормозя и да си имам проблеми.
- Кое точно те натоварваше в цялата ситуация?
- Нещата са много комплексни. Напрежението и изискванията са големи. Освен това имаме нов старши треньор, който има своя система и разбирания за подготовка, в която по никакъв начин не мога да се впиша.
Не е нужно да създавам конфликтни ситуации
и да се чувствам некомфортно, както и подготовката ми да не върви, и за това реших да прекратя.
Винаги съм се подготвяла по методиката на майка ми и баща ми, която никога не е отговаряла на тази, която се практикува в България. Би било натоварващо за мен да си сменя модела за подготовка.
- Не са ти позволили майка ти да продължи да ти бъде треньор, така ли?
- Казаха ми, че не могат да се правят компромиси за нито една гимнастичка и всички трябва да са равнопоставени. Не би трябвало да бъда лош пример за малките, което е настина така. Не трябва да свикват с това, че за едни може, а за други - не.
Винаги майка ми е била мой треньор
Отдала съм 21 г. от живота си на художествената гимнастика и няма как, просто ей така, да сложа край на всичко. Причини винаги има. Човек трябва да реши само за себе си кога е най-добре да вземе решение.
- Обидена ли си на федерацията за това? Все пак си една от най-успешните ни гимнастички...
- Като цяло не съм от хората, които се обиждат лесно, нито съм злопаметна. Както те имат правото на избора да не ми позволят, така и аз имам правото да не се съглася при новите условия. Дрязгите не биха ни помогнали в тази ситуация. Не си тръгвам с лоши чувства.
- И световната практика ли е такава, че ако искаш да имаш личен треньор, да нямаш право?
- Не е такава. Всеки си има личен треньор, а старши треньорът само обединява. При нас доскоро беше по същия начин, но го промениха.
- Илияна Раева беше казала, че прекъсваш кариерата си в най-подходящото време, защото нямаш шанс да завършиш олимпийския цикъл.
- Трудно бих могла да кажа дали щях да стигна до олимпиадата или не. Не зная какви щяха да са условията и ситуацията, за да направя такава прогноза. Не харесвам, когато хората ми приписват мисли, чувства и мотиви, защото всичко си е в мен, и тук не визирам конкретно г-жа Раева.
- А майка ти била ли е пристрастна към теб като твой треньор, или напротив?
- Тя винаги е била много взискателен треньор, без значение кого тренира. В същото време не е от тези, които повишават тон, но изисква много от тренировката. Не смятам, че към мен е била по-строга, отколкото към останалите. Но ако е била склонна на компромис към тях, то към мен не е била изобщо.
- Преди година имаше скандал с треньорка по художествена гимнастика, която ударила момиченце по време на тренировка. Ти ставала ли си свидетел на такива по-строги прояви, или се разчита изцяло на самодисциплина?
- Има много примери за спортисти, които са на строг режим. Според мен това по никакъв начин не помага. Ако един спортист не тренира с любов, желание и цялата си всеотдайност, не можеш да го накараш насила, дори и да си строг.
Живеем в демократично време и родителите могат
да направят проблем на треньора
във всеки един момент, ако се държи лошо с децата им. Така ги мотивираш да станат безразлични и да ти правят напук, а това не води до резултати.
- Имаше проблеми и съмнения и със съдийските курсове през тази година.
- Затова ги направиха сега в края на годината. Международната федерация трябваше да разреши проблемите. Всички държаха да се проведат нови изпити.
- Според теб като човек, който е бил от едната страна като състезател, а в бъдеще и съдия, защо има толкова скандали в този спорт и кой печели от тях?
- Нещата са много комплицирани. Разбира се, за всяко нещо си има причина. Не мисля, че аз съм човекът, който може да коментира. От една страна, зависи как и каква гимнастика играеш, кой ти седи зад гърба, каква политика и стратегия се води на международните състезания, колко пари има и т. нат.
- Парите каква роля играят?
- Ами ние, като държава, по никакъв начин не можем да се мерим с Русия. Там спортът е държавна политика, а в България е нищо. Най-малкото от тази гледна точка няма как да се конкурираме с тях. Те са многомилионна държава и могат да отсеят от голям брой гимнастички.
- Говори се, че няма кой да те замести. Имаш ли такива наблюдения?
- Не знам. Не смея да дам мнение за това кой е достатъчно подготвен и кой не.
Има достатъчно треньори, които вземат решения и носят отговорност
За една гимнастичка може да се смята, че е талантлива, но впоследствие тя да не се развие според очакванията, докато друга - която никой не е слагал в сметките, да изненада всички. Така че за една година нещата могат да се променят много.
- Близките ти бяха ли изненадани от решението ти?
- Те винаги са знаели какво мисля и чувствам. Преживявали са с мен всичко и са си дали сметка, че това е най-доброто решение за мен.
- Със съпруга ти как се запознахте?
- Отидох да видя баща си, който е треньор по спортна гимнастика, и в залата се запознахме с мъжа ми. Преди да се развият отношенията ни, се познавахме от около 3 години. Всичко стана съвсем неочаквано и плавно.
Той ми беше първата и последната връзка
Не съм го планирала, просто се случи. Интересното е, че цялото му семейство са спортни гимнастици, както и моето.
- Доста пътуваш по работа, а за удоволствие остава ли ти време?
- Случва ми се от време на време, макар и рядко. Старая се поне веднъж-два пъти в годината да пътувам за удоволствие.
- Кой е най-запомнящият се момент за теб?
- Най-хубавият ми спомен е от медения ни месец. Ходихме в Малдивите и беше невероятно. Отдадохме се на 10-дневна романтика. И двамата имахме нужда от спокойствие и доста зареждащо ни се отрази.
- А куриозни ситуации имала ли си?
- Спомням си за един случай от световните игри през 2009 г., когато
имахме проблем на летището в Хонконг
Не ни зачетоха визите. Пред нас минаха групи от други спортове и нямаха никакви проблеми, докато нас ни спряха и ни държаха 6 часа на летището. Къде ли не звъняхме, за да ги убедят, че имаме право да преминем. Беше голяма мъка.
- Какво ти предстои занапред?
- Имам планирани много семинари, лагери и демонстрации. Искам да видя как ще се развият нещата. Предстои ми пътуване до Италия за състезание в тяхното първенство, което ще ми бъде последното. Те са с по-различен формат. Играе се по едно съчетание и няма индивидуално класиране. В един отбор съм с още четири италианки. А на 8 декември ще ходя в Бразилия за семинар и демонстрация.
Най-четени
-
Галерия Истината за Народния съд: Издава 2618 смъртни присъди, а в Нюрнберг срещу висши нацисти най-тежките наказания са само 12
Декларацията на социалистите, в която наричат Народния съд "необходимо и неизбежно правосъдие", неслучайно предизвика бурен скандал и доведе до отстраняването на нейния автор Валери Жаблянов от поста
-
Галерия Как БКП воюваше с джаза
В първите години след войната в България се разиграва изключителна драма. Въпреки купонната система, мизерията и строгите ограничения, налагани от тоталитарната власт, младежите
-
Полковник неволно издал на СДС, че на "Раковски" 134 има бръмбари
Призракът на Държавна сигурност преследва младия СДС, чиято сграда служебното правителство даде на Европейската прокуратура, още преди създаването му. Подозирали, че ги подслушват
-
Галерия Трите битки с рака на Оливия Нютън-Джон и кошмарът 1992-ра
Актрисата забранила на лекарите да ѝ казват колко време ѝ остава Губи сестра си и кръщелницата си, но не пада духом Работник се самоубива в една от спалните в имението ѝ
-
Галерия Уилсън спасява България, граф Игнатиев лъже, за да обесят Левски
На нас графът ни каза, че съдим обикновен крадец, а то какво било, изригва хаджи Иванчо Пенчович, когато разбира, че пращат на смърт Апостола 8 града, улици, села