Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Идват повече чужди работници - защо това е добра новина

Регионите, приемащи трудови мигранти от други градове в страната, получават свежи работници за задъхващите се пазари на труд.

СНИМКА: ГЕОРГИ
ПАЛЕЙКОВ
Регионите, приемащи трудови мигранти от други градове в страната, получават свежи работници за задъхващите се пазари на труд. СНИМКА: ГЕОРГИ ПАЛЕЙКОВ

Какво се случи след първата вълна сънародници, върнали се от чужбина

Кой се страхува от чуждите работници?

Видимо в последните месеци темата излиза напред и заслужава внимание. Както заради демографията, така и заради пазара на труда.

България обърна миграционните процеси и привлича население в последните години. Непосредствено преди пандемията (2019 г.) имахме (почти) паритет в миграционните процеси – близо 40 хил. изселени и 38 хил. заселени в страната. Тази картина се промени. Към момента вече сме на 50-55 хил. заселени и под 15 хил. изселени на година. Това са 40 хил. души на плюс от миграция, което не се е случвало след прехода.

И защо са важни чужденците? През 2020 г. около 65% от всички заселили се в страната са българи. Това е първата вълна на българите, които се върнаха след пандемията.

През 2023 и 2024 г. обаче динамиката се обърна – 65-70% от заселилите се са чужденци. Тоест механичният прираст вече се води от чуждите граждани. И това е добра новина, защото показва, че икономиката ни е привлекателна.

В последните години се наблюдава ръст на работниците от трети страни, тоест държавите извън ЕС. При всичките спорове за данните в крайна сметка говорим общо за 50-70 хил. чужди работници, в това число 10-15 хил. украинци по различни оценки. Това са под 3% от всички наети лица в страната и около 2% от всички хора, които полагат труд и получават възнаграждения. Това ни поставя в групата страни, в които (на този етап) чуждите работници имат относително малък ефект върху пазара на труда.

Видео

Коментари