СЕМ не можа да избере шеф на БНТ, ще гласува пак след час
Съветът за електронни медии не успя да избере генерален директор на БНТ, след като никой от 8-те кандидати не получи най-малко 3 гласа от 5-те членки на съвета. СЕМ повтаря отново 4-ия финален етап от конкурса през 2022 г. след решение на Върховния административен съд.
Три години след състоялия се, но незавършен конкурс Венелин Петков получи два гласа - от Симона Велева и Пролет Велкова, а Емил Кошлуков - един от Галина Георгиева. Останалите кандидати за поста - Ирина Величкова, Сашо Йовков, Сашо Диков, Василена Матакева, Красимир Ангелов и Светлана Божилова, получиха по 5 гласа против.
Според правилника за избор членовете на СЕМ - Симона Велева (председател), Пролет Велкова, Галина Георгиева, Габриела Наплатанова и Къдринка Къдринова, ще се съберат отново след час, за да повторят гласуването.
Ако пак няма избор, има и трети вот. Не успеят ли да посочат генерален директор и на него, тогава членовете на СЕМ трябва да прекратят процедурата и да насрочат нов конкурс.
До тази странна ситуация се стигна, след като в края на юни Върховният административен съд най-накрая се произнесе по делото срещу решението на СЕМ от 2022 г., когато не бе избран генерален директор на БНТ. Тогава жалба подаде Ирина Величкова, също кандидат за поста. Мотивите й бяха, че не може членове на СЕМ да гласуват "въздържал се". Това прие и Административният съд София - област и година по-късно излезе с решение, според което съветът трябва да прегласува кандидатите само със "за" и "против". След жалби на Сашо Йовков и Емил Кошлуков ВАС първоначално го отхвърли, но сега - три години по-късно, прие решението на първоинстанционния съд.
Така, за да изпълнят волята на съда, членовете на СЕМ на практика повториха мотивите си от 2022 г. и гласуваха.
Най-необичайна бе ситуацията за Къдринка Къдринова, която сама обясни, че по време на конкурса тя не е била член на СЕМ. Влиза в съвета през септември 2024 г. и сега гласува, след като се е запознала с всички налични материали, включително и записите от дискусиите с кандидатите.
"Тази проточила се 3 години сага нагнети допълнително напрежение и негативни нагласи в обществото. СЕМ има не само задължението от съда, но и да следва своя обществен дълг. В Закона за радиото и телевизията е записано, че СЕМ се ръководи от интересите на обществото. Затова съветът дължи обективна и независима оценка", каза Къдринова. Точно затова по думите й е редно СЕМ да обяви нова процедура, в която да се включат нови кандидати с актуални концепции и за генерален директор на БНТ да бъде избрана уважавана в гилдията и обществото личност.