Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

На 55% им липсва информация за еврото, но страхът от приемането не вдигна рейтинга на Радев (Графики)

Хората на Ахмед Доган ерозират до 8-о място, а "Величие" пак е на ръба на бариерата, според данни от проучване на "Тренд" по поръчка на "24 часа"

Над половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото. 59% подкрепят инициативата на Радев за провеждане на референдум, но това не се отразява на неговото обществено одобрение. След лека ерозия в подкрепата партията на Ахмед Доган е вече осма политическа сила. Това показват данните от проучване на “Тренд” по поръчка на “24 часа”.

В последните два месеца няма съществена промяна в оценката за работата на основните институции въпреки динамиката на събитията около тях.

Хората дават 15% положителни и 77% отрицателни оценки за работата на парламента, показват данните.

Правителството вече трети месец се задържа на сходни нива, като през май положителните отзиви за управлението му са 26%, а негативните - 57%.

Инициативата за референдум на президента не се е отразила на оценката за неговата работа, като за пореден месец не отчитаме динамика.

41% са доволни от работата му

В електоралната картина също не се наблюдават съществени промени. ГЕРБ запазва първата си позиция с 26,2% от гласуващите. С изключително близки стойности са ПП-ДБ (13,8%) и “Възраждане” (13,5%). Лек ръст се регистрира при “ДПС-Ново начало” до 11,6% сред гласуващите. БСП - Обединена левица задържа нивата си от 6,8%.

Три партии разполагат със сходна подкрепа - ИТН с 6%, МЕЧ - 5,9%, а при ДПС (Доган) се регистрира ерозия до 5,8% от гласуващите спрямо 6,7% през март. “Величие” остават близо до ръба на парламентарната бариера с 3,9% подкрепа сред гласуващите.

С инициативата на президента Радев за провеждането за референдум, както и наближаващата дата за публикуване на конвергентния доклад темата за еврозоната се превърна в основна през месеца. Ето защо проучването тества няколко индикатора, свързани с нея.

Над половината (55%) от българските граждани не се чувстват информирани по отношение на въвеждането на еврото в България. Тези, които казват че са информирани, са 41%. По-ниска степен на информираност се наблюдава сред хората на възраст над 60 години и сред етническите малцинства. Знаещите са над половината сред висшистите.

59% от интервюираните одобряват инициативата на президента Радев за провеждане на референдум за приемането на еврото в България през 2026 г.

31% не подкрепят подобно допитване

Сред възможности за избор от три твърдения за приемането на еврото като валута в България, 21% са на мнение, че България трябва да въведе еврото на 1 януари 2026 г., 33% - че еврото трябва да се въведе, но това да стане в следващите години, а 38% - че България не трябва да въвежда еврото. Най-висока подкрепа за еврото през 2026 г. изразяват най-младите възрастови групи (18-29- и 30-39-годишните).

Най-резервирани към приемането му за национална валута пък са най-възрастните и социално уязвимите групи.

Електоратите на ГЕРБ и ПП-ДБ са най-силно подкрепящите приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г.

Видео

Коментари