Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Как Русия превръща украинските деца в терористи

Руските спецслужби все по-често вербуват украински младежи Снимка: "Дойче веле"
Руските спецслужби все по-често вербуват украински младежи Снимка: "Дойче веле"

В Украйна не за първи път задържат младежи, които са заподозряни, че са нападнали военни или важни за страната обекти. Смята се, че те са вербувани от руските спецслужби.

17-годишният Александър (името е променено) учел в гимназия, занимавал се с волейбол и свирел на китара. Сега е арестуван и чака присъдата си. Момчето е заподозряно, че е участвало в организацията на терористичен акт, вдъхновен от руските спецслужби. Пред ДВ Александър не крие, че е бил замесен: "Даже не мога да обясня как се съгласих".

Терористичният акт е извършен на 14 февруари 2025 година в град Николаев: кафене в центъра на града било взривено, а както установяват следователите - самоделното взривно устройство било донесено в чанта от 42-годишна жителка на Полтавска област, пише "Дойче веле". След като поседяла известно време в кафенето, жената излязла и оставила чантата до входа, където тя се взривила. Експлозията довела до три жертви, както и до смъртта на жената, донесла бомбата. Украинските следователи предполагат, че тя е действала по указанията на руски поръчители, взривили бомбата дистанционно.

Ден по-късно полицията задържа и четирима съучастници в престъплението: четири момчета на 14,15,16 и 17 години. Версията на следствието е, че те са направили бомбата и са я предали на жената. Най-големият от тях е Александър.

Как Александър е бил вербуван от руснаците

Момчето разказва как негов приятел си намерил през Телеграм начин да припечелва: "Първо снимаше сгради. След което му предложиха работа с високо заплащане". Ставало дума за изготвянето на експлозиви. Момчето привлякло към тази дейност трима свои приятели, включително Александър. Обещали им 2000 долара.

В съответствие с инструкциите на поръчителите момчетата изготвили бомбата, сложили я в чанта и я предали на жената куриер, за да я отнесе в Николаев. Александър твърди, че не знаел какво е предназначението на бомбата. "Приятелят ми каза, че тя ще бъде изпратена зад граница. Излъгаха както него, така и мен."

Как работят руските вербовчици

Поръчителите обичайно работят по стандартна схема: пускат в Телеграм обяви с възможности за изкарване на лесни пари, общуват умело с потенциалните изпълнители и постепенно ги "въвличат" в работата, започвайки с по-лесни задачи, казва пред ДВ сътрудник на украинското контраразузнаване от Николаев. "Вербуваните се "захранват" с пари, като те мислят, че това е възнаграждение за определени действия. Но службите за сигурност са установили, че изпълнителите не получават обещаното им заплащане", казва експертът. Така става и с Александър и неговите приятели: след терористичния акт им била преведена неголяма сума, но нищо повече - поръчителите се оправдали с проблеми с транзакциите. Александър успял да похарчи полученото за една вечер, а на следващия ден се оказал в ареста.

Докато младежът обяснява, че не разбирал къде ще бъде използван експлозивът, с чиято направа е свързан, кореспонденцията на негов приятел, предоставена на ДВ от службите за сигурност, показва точно обратното. "Подаръкът сработи", пише на приятелката си един от заподозряните за организацията на терористичния акт. Оттам нататък двамата се радват на мощността на взрива и на причинените от него жертви.

Връзките в Телеграм се правят лесно

Журналисти от ДВ под прикритие попадат на съмнителна обява в Телеграм с обещание за немалко заплащане, след което от името на 16-годишен младеж влизат във връзка с две лица, приличащи по всички признаци на представители на руските спецслужби. Те излизат с предложението да се палят коли на украинската военна администрация, обещавайки по 1000 долара за всеки унищожен автомобил. Поръчителите изпратили подробни инструкции как да бъде намерена нужната кола и как да бъде запалена - ставало дума за всякакви военни автомобили. Като алтернатива било предложено да се палят сигнални системи по железопътните трасета, но в този случай заплащането било много по-малко.

17-годишният Александър разказва историята си пред ДВ

17-годишният Александър разказва историята си пред ДВ Снимка: "Дойче веле"
17-годишният Александър разказва историята си пред ДВ Снимка: "Дойче веле"

Единият от поръчителите бил любезен, другият бил груб, настоявал работата да се свърши бързо, а като своя глобална цел определил "подпалването на абсолютно всичко". И двамата неохотно отговаряли на въпросите за мотивите на тяхната дейност, твърдяли, че не работят за конкретна държава и не се намират в Русия.

Службата за сигурност на Украйна заявява, че вече има резултати при установяването на конкретни сътрудници на руските служби ФСБ и ГРУ, вербуващи украинци: срещу тях са повдигнати обвинения и те са обявени за издирване. Методите на търсене и идентификация както на вербовчиците, така и на вербуваните не се разкриват.

Какво е участието на непълнолетни в терористични актове в Украйна

"Руските ФСБ и ГРУ прекрачиха всички червени линии", казва пред ДВ говорителят на Службата за сигурност на Украйна Артьом Дехтяренко. Тенденцията за извършване на диверсии с участието на непълнолетни започва от май 2024-а година: първо с подпалвания на автомобили или обекти по железопътните маршрути, а от началото на 2025-а - и с истински терористични актове.

В началото на март в Иваново-Франковск самоделна бомба гръмва в ръцете на две момчета, които, по данни на Украинската служба за сигурност (УСС) са я направили по поръчка на руските спецслужби. Следователите предполагат, че бомбата е била задействана дистанционно. 17-годишно момче загива, а 15-годишният му съучастник губи краката и зрението си.

Малко по-късно УСС и полицията задържат 14-годишна ученичка в Тернополска област, която, по данни на следователите, окупаторите планирали да взривят заедно с бомба край районното управление на полицията. Следствието установява, че руските поръчители са принудили девойката да направи бомбата, заплашвайки да пуснат в мрежата нейни разголени снимки, до които получили достъп. По думите на Дехтяренко, организирайки такива актове, руските спецслужби "се опитват да дестабилизират обществено-политическата ситуация в Украйна и да всеят паника в обществото".

Кои са най-уязвимите

Най-податливи на вербовката са тези представители на населението, които имат различни зависимости, безработните и непълнолетните, казва говорителят на УСС. От 2024 година насам Службата за сигурност и полицията са задържали над 600 души по подозрения в сътрудничество с руските спецслужби. Над половината от тях са безработни, 22 процента са непълнолетните.

Александър, който очаква своята присъда, казва, че се готви за най-тежкото наказание - то може да стигне до 15 години лишаване от свобода. Младежът изразява съжаление за това, което е направил. "Само за това мисля. Но как бих могъл да разкрия схемата? Къде бих могъл да изляза от нея?". На въпроса на ДВ защо е решил да говори с журналисти, той отговаря: "За да знаят хората как не бива да се постъпва и че това е наказуемо".

Видео

Коментари