Банкери: Митата на Тръмп няма да засегнат България
Въздействието им ще бъде компенсирано от инвестиции според икономистите на Уникредит Булбанк
Планът на американския президент Доналд Тръмп за “реципрочни” мита ще окаже известно въздействие върху икономическия растеж в Европа, а оттам и на този в България. Въпреки това положителният импулс заради фискалната експанзия в германската икономика и плана за увеличаване на инвестициите в отбранителните способности на ЕС ще компенсира изцяло негативното въздействие от по-високите американски мита. Очакваме
реалният ръст на българския БВП да
се ускори до 3,1%
на годишна база през 2025 г. в сравнение с 2,8% през 2024 г. Това пишат икономистите на Уникредит Булбанк в най-новия преглед на българската икономика за първото тримесечие на 2025 г.
Според техния сценарий двата най-важни фактора, които ще допринесат за ускоряването на икономическия растеж у нас през тази година, са по-силните инвестиции и по-силното публично потребление.
Намаляването на политическата нестабилност след сформирането на редовно правителство през януари ще помогне на страната да продължи напред с реформите за стимулиране на растежа, предвидени в плана за възстановяване и устойчивост. Икономистите очакват България да усвои два транша от НПВУ през 2025 г. и още два през 2026 г. Общото усвояване на фондовете за целия пакет от средства, предвидени за страната, според тях вероятно няма да надвиши 55%, тъй като някои от изискванията на НПВУ ще останат неизпълнени.
Пълноправното членство на страната в Шенгенското пространство обаче ще помогне за увеличаването на пътуванията, търговията и туризма.
Ръстът на заплатите в България ще загуби скорост. Това ще се дължи и на усилията за консолидиране на фискалната позиция, тъй като се предвиждат само 5% увеличение на заплатите в повечето институции от публичния сектор, а това ще осигури по-скромен тласък за увеличаване на доходите в частния сектор. Освен това
растежът на кредитите за домакинствата се
очаква да се забави
поради въведените от БНБ допълнителни мерки. Инфлацията и нейното прогнозиране заемат съществен дял от доклада. Според авторите административно регулираните цени вероятно ще имат най-голям принос за ускоряването на инфлацията през 2025 г., само че значителна част от прогнозираното увеличение вече се е материализирала през януари. Освен това те смятат, че повишената политическа нестабилност през последните 4 години е карала регулаторите да се въздържат от пълно пренасяне на по-високите разходи за суровини, материали и заплати в по-високи цени на електричеството, водата и другите комунални услуги. През януари обаче значителна част от тези поскъпвания са започнали да наваксват.
На второ място с най-голям принос за увеличаване на инфлацията през тази година според авторите ще са цените на храните. Само че при тях също имаше повишение още в началото на годината, а освен това при прогнозите досега са използвани технически допускания за по-високи международни цени на някои основни селскостопански продукти като захар, пилешко месо, яйца, говеждо месо и някои морски продукти, които може и да не се реализират напълно.
Едва на трето място увеличаването на инфлацията през тази година ще се дължи на по-високите цени на услугите. След достигане на сравнително високи нива м.г. авторите очакват
забавяне в ръста на разходите
за труд,
което би трябвало да доведе и до известно забавяне в ръста на цените на услугите през втората половина на 2025 г.
В крайна сметка тяхната прогноза за повишението на цените е 3,5% на годишна база за 2025 г. и 3 процента за 2026-а.
Това не би следвало да е риск за изпълнението на критерия за ценова стабилност за приемането ни в еврозоната от началото на 2026 г., защото голяма част от сегашната инфлация се дължи на еднократни фактори.