В българското училище трябва да има часове по политика
Докато се занимаваме с глупавите всекидневни скандали в политическия живот, сякаш пропускаме да видим общата картина на обществото ни, а тя е отчайваща.
На всички нива има тотално неразбиране за това какво всъщност представлява една държава и как трябва да работи.
Не го разбират политиците, не го разбират журналистите, които ги интервюират, но най-лошото е, че не го разбира мнозинството от гражданите. И затова очакванията им са наивни и нереалистични – „вдигнете пенсиите“, „увеличете доходите“, „платете ни сметките за тока и парното“. Това е поданическо мислене. Мислене на роби, които чакат подаяния от господаря си.
Единственият изход от тази абсурдна ситуация е хората да бъдат образовани политически.
В средното училище, вместо да се преподават всякакви дивотии, трябва да се въведат часове, в които бъдещите гласоподаватели да се научат как функционира демократичната държава.
Да научат гражданските си права и как да ги защитават.
Да научат как трябва да работи съдебната система и да осигурява върховенство на закона и справедливост за всички.
Да разберат какво означава разделението на властите.
Да научат каква е работата на парламента, на правителството, на президента. И защо е важно решенията да се вземат публично и прозрачно от тези органи, а не от сараите в Росенец или зайчарника в Банкя.
Да осъзнаят, че властта не са някакви случайни хора, които държат една торбичка с пари и хвърлят от нея каквото и колкото им скимне.
И че тези пари всъщност не са на властта, а са взети от всички нас. И хаотичното им раздаване не води до забогатяване, а до общото ни обедняване.
Да научат за какво служат данъците и как да контролират разпределянето им.
Да разберат, че демокрация означава активно участие от всички граждани, а не „абе ще сложим там един пич и той ще оправи всичко“
И най-вече да осъзнаят, че хората, избрани на държавни постове, са изпратени там не за да управляват, а да служат.
Докато не си научим тези уроци, нищо добро не ни чака.
*От фейсбук
Най-четени
-
Галерия Младоженци бягат от соца с гумена лодка
В разцвета на тоталитаризма у нас, през 1966 г., двама млади влюбени успяват да избягат с миниатюрна гумена лодка по море в Турция, а оттам да заминат на Запад
-
Уникална история от 1996 г.: Живков с реч при протестите срещу Жан
Подготвил изявление, но негов близък поискал неизпълними условия от соцръководството Тодор Живков искал да направи публично изявление пред медиите и то да стане достояние на целия народ
-
Галерия Шпионин №1 на Русия: Бизнес талант, с име като на майката на Петър Велики
Директорът на външното разузнаване на Русия Сергей Наришкин няма нищо общо с образа на „фуражка“. Всичко в биографията му подсказва, че той оглавява Външното разузнаване с някаква друга цел
-
Галерия Топ разузнавачът на Украйна оцеля в атентат и в жестоки битки на спецчастите
„Чест преди всичко“ – това е мотото на родения за професионален боец Кирил Буданов. През 2007 г., когато е 21-годишен, той постъпва в Одеския институт за сухопътни войски
-
А ти къде си правен бе, диване с диване?!?
Като чуя някой да казва: "Това е правено в България - не струва. Онова е правено в България и то не ставало!" А ти къде си правен бе, диване с диване?!