Продават ни чували за боклук вместо такса смет - който изхвърля повече, плаща много
Няма да има обаче автомати за връщане на бутилки
Цялостна промяна в начина на събиране на битовите отпадъци - да се плаща повече, ако изхвърляме по-голямо количество боклук - това предвижда нова стратегия за кръгова икономика, разработена от Министерството на околната среда.
Целта е домакинствата да се стимулират да намалят отпадъците и да ги събират разделно. Предвижда се да се продават индивидуални съдове (чували - бел. ред.), в които да се опаковат боклуците. Така ще се следи кой колко изхвърля и ще се определя таксата, която ще плаща.
Биоотпадъците вече ще се събират отделно, а компостирането ще е с водеща роля при бъдещите регионални системи за управление на отпадъците. За да се намали депонирането, по-голямо количество боклук ще бъде изгаряно за производство на енергия.
Депозитната система за бутилки, при която да се инсталират автомати, от които при връщане на празни опаковки да се получават пари, е отхвърлена на този етап.
В разширената отговорност на производителите може да се включат обаче повече продукти, като се започне от дрехите и обувките, за които да се изградят мощности за събирането и рециклирането им.
Общините няма да могат да харчат приходите от такса смет за други дейности, като това ще се проверява от Сметната палата. Ако събраните битови отпадъци са много над средните за страната, отчисленията на общините за депониране ще са по-високи.
За бизнеса се предлага цената на водата да бъде по-ниска, ако направи инвестиции за повторната ѝ употреба.
Ще се завишат изискванията за влагане на рециклирани материали в строителството. Където е възможно, ще трябва да се въведат зелени критерии в обществените поръчки за всякакви дейности, а за строителството - да се повишат.
Ограничаването на пластмасата е водещ приоритет в стратегията. Научните организации и бизнесът ще бъдат финансирани за разработване на технологии за рециклиране, алтернативни материали и биоразградими пластмаси.
Ремонтът и повторната употреба на стоките също са ключов приоритет. Общините ще създадат центрове за повторна употреба, които могат да бъдат оформени като пазари, да предоставят на сайтовете си информация за предлаганите услуги за ремонт, да изградят площадки за безвъзмездно предаване на едрогабаритни отпадъци, на които да може да се прави и размяна на употребявани стоки. Повече компании да използват продукти и компоненти чрез лизинг, ремонт и препродажба.
Най-четени
-
Галерия Залавянето на Дочо Христов, търсеният 200 дни от БКП бивш шеф на тайните служби
Вече с белезници, бившият шеф на тайните служби моли за цигара. Великодушно му дават цяла кутия. Пали цигара от цигара, докато Портев, нали е "майна" - патриотизмът на първо място
-
Разбираш, че спасение няма
Сядаш да хапнеш на обяд и ти обясняват, че свинското води до инфаркт, холестерол и неизбежен инсулт. Ти си викаш, ще изям само салатата, но разбираш, че зеленчуците са пълни с пестициди
-
Галерия Валентина Радинска: Аз съм живата, която разказва за безграничната любов, дадена ми от съпруга ми Крикор Азарян и сина ни Степан
Исках да разкажа как едно дете, което не може нищо в този живот, е в състояние да те научи на всичко, което е важно за нас, хората, тук, на Земята. Как може да те научи на състрадание, на човечност
-
30 години мистерия със смъртта на Илко Ескенази. 10 дни преди да загине намерил документи за червените милиони
На летището във Виена споменава пред моя приятелка, че книжата са в чантата му, казва Елена Вълчева Странен инцидент с джет застига ловеца на фараоните и изчезналите над 1,5 млрд. долара Преди 30 г
-
Галерия Режисьорът, събрал героите от “Вчера”
Иван Андонов бил деликатен, но много взискателен, от когото София Кузева-Чернева (Дана) и Христо Шопов (Иван) научават всичко за киното Актьорите посвещават "Не бях аз" - продължението на филма