Вижте програмите на "Промяната" за ново правителство
Готова е законодателната програма на „Продължаваме промяната“ за ново правителство, пише във фейсбук страницата на партията, където е публикувано и видео на Кирил Петков. Тя съдържа над 40 законопроекта, като голяма част от тях трябва да бъдат приети в следващите 4 месеца, ако искаме България да продължи да върви напред с темпа, който сме постигнали, и в икономиката ни да се влеят милиарди евро, заявява премиерът в оставка.
Всеки един депутат трябва да реши в следващите дни иска ли да се закрие българския парламент и тази програма да не се реализира, или да застане зад развитието на България, посочва още Петков.
Продължава разработването на управленската програма. Вижте по-долу двете програми.
Вижте законодателната програма тук
Вижте черновата на програмата за управление
В икономическата част от програмата за управление е записано, че до 30 септември трябва да се изберат нови членове на КЗК, КФН, управител и двама подуправители на БНБ и нов състав на Сметната палата. Целта е премахване на злоупотребите с цените на горивата и основните стоки. От догодина да се вдигне прагът за регистрация по ДДС на 100 000 лв., като законът вече мина на първо четене в комисия. От 2024 г. прагът става 166 000 лв.
До края на септември да се изготви анализ за плюсовете и минусите от въвеждането на еврото от 1 януари 2024 г., както и да се приемат всички нови оперативни програми. В сряда стана ясно, че ЕК е одобрила 11 млрд. евро финансиране за България. Бъдещето правителство иска да извади финансовото разузнаване от ДАНС и да го върне във финансовото министерство.
В регионалното развитие още до края на септември трябва да е ясно как ще бъде довършена магистрала "Струма", без да се губи европейско финансиране. Парите за нея са предвидени в новата ОП "Транспорт".
До края на октомври е предвидено подписване на споразумение с Румъния за нови 5 моста над Дунав. В същия срок трябва да се въведат немските изисквания за пътно строителство, включително стандартите за текущ ремонт и поддръжка и да има типова документация при обществените поръчки за строеж и поддръжка на пътища. Приемането на ремонтите и строителството ще става след лабораторни проби от независими лаборатории, а преди това извършваната работа ще се контролира и с видеонаблюдение.
До края на годината трябва да е готов проектът за тунел през Петрохан и Хинбоаз, за довършването на магистрала "Хемус" и "Черно море" от турската до румънската граница. Също така да е решен въпросът с плащането на оставащите над 500 млн. лв. на пътните фирми по стари договори.
Още този месец програмата предвижда ДНСК да стане самостоятелна агенция към Министерския съвет.
В земеделието е предвидено до края на октомври да бъде направен комбиниран център с тържище, където митниците и БАБХ да осъществяват съвместнен фитосанитарен контрол на внасяните плодове и зеленчуци.
До края на годината храните да са с нови етикети тип "светофар", където с цветове ще се отбелязва тяхната безопасност и ще се стартира национална кампания за насърчаване на консумацията на български храни.
В опазването на околната среда се предвижда удвояване на глобите за незаконни сметища до края на ноември. Ще има публичен достъп в реално време на данните от измервателните станции на големите замърсители на въздуха, като срокът е 30 септември. Замърсяването от големите предприятия ще бъде прекратено със законови промени.
Дюните и плажовете по морето ще бъдат вписани в кадастъра до края на октомври.
В енергетиката е предвидено гарантиране на газовите доставки, като договори за тях трябва да бъдат сключени до края на септември. В същия срок трябва да се запълни и газохранилището в Чирен.
Без конкретен срок са записани: ускоряване на изграждането на нови ядрени мощности, осигуряване на ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", което не е от Русия, както и бърз ремонт на ПАВЕЦ "Чаира".
До края на годината ще бъдат променени борсовите правила за търговията с ток, така че за бизнеса да се осигурят дългосрочни договори за доставки на ток за поне 80% от потреблението
В същия срок трябва да се въведат две тарифи за ток и парно - първата ще е на ниска цена и трябва да покрива базово потребление, след това ще се плаща по-скъпо.
До средата на септември трябва да се одобрят Плановете за справедлив преход за Стара Загора, Кюстендил и Перник след закриване на въглищните централи там.
До края на годината парламентът трябва да приеме 22 закона, за да не загубим средствата от плана за възстановяване.
Намаляване на нотариалните такси с 25% предвижда програмата в раздел "Правосъдие". Освен това - намаляване на таксите, които съдилищата събират по граждански дела, макар и само с 2%. Предвидено е и двете промени да са факт до 30 септември.
Изборът на нови членове на ВСС и на Инспектората към ВСС, чиито мандати са изтекли или предстои да изтекат през 2022 г. е записан под условие - "при наличие на конституционно мнозинство".
Липсва обаче изборът на конституционно съдии, въпреки че в момента КС стои непопълнен след изтичането на мандатите на двамата от парламентарната квота още през ноември миналата година и февруари тази.
В програмата е влязло въвеждането на единен държавен изпит за страната по право. Електронното правосъдие трябва да се задейства до края на декември.
В социалната политика тройната коалиция обещава вдигане на вдовишките добавки с бюджет 2023.
До 31 декември амбицията е да е приключила реформата в ТЕЛК. А приемането на формула за автоматично определяне на размера на минималната работна заплата за страната и максималния осигурителен доход трябва да се гласува още през септември.
В образованието е изтеглен срокът за промени в учебните програми от І до Х клас и преразглеждане на методите на преподаване като за основа за създаване на електронни учебници и помагала. Това няма да е за старта на новата учебна година, а до края на 2022-а. Същият е срокът за промяна в учебниците и приемане на оптимален брой по предмет за всеки клас.
Също до Нова година трябва да е готов образователният електронен облак с безплатни материали за ученици, учители и родители.
В бюджета за догодина влизат безплатни учебници за всички ученици до 12-и клас, както и вдигане на стипендиите на социално слабите ученици и студенти
Първата от 6 въздушни линейки ще се въведе в експлоатация до 31.ХII, пише в раздела за здравеопазване. Дотогава трябва да са определени и 10-те центъра за спешна помощ при инсулти, едновременно с това да се оптимизира разположението на спешните екипи в страната, така че средно те да пристигат до 10 минути във всяко населено място.
До края на октомври трябва да е одобрен финален план за националната детска болница.
Софуерът на електронните рецепти ще се промени, така че да включва най-евтиния генеричен заместител.
До края на годината ще се прави оценка на статута на лечебни заведения и тяхното финансиране.
Най-четени
-
Галерия Истината за Народния съд: Издава 2618 смъртни присъди, а в Нюрнберг срещу висши нацисти най-тежките наказания са само 12
Декларацията на социалистите, в която наричат Народния съд "необходимо и неизбежно правосъдие", неслучайно предизвика бурен скандал и доведе до отстраняването на нейния автор Валери Жаблянов от поста
-
Галерия Как БКП воюваше с джаза
В първите години след войната в България се разиграва изключителна драма. Въпреки купонната система, мизерията и строгите ограничения, налагани от тоталитарната власт, младежите
-
Полковник неволно издал на СДС, че на "Раковски" 134 има бръмбари
Призракът на Държавна сигурност преследва младия СДС, чиято сграда служебното правителство даде на Европейската прокуратура, още преди създаването му. Подозирали, че ги подслушват
-
Галерия Трите битки с рака на Оливия Нютън-Джон и кошмарът 1992-ра
Актрисата забранила на лекарите да ѝ казват колко време ѝ остава Губи сестра си и кръщелницата си, но не пада духом Работник се самоубива в една от спалните в имението ѝ
-
Галерия Уилсън спасява България, граф Игнатиев лъже, за да обесят Левски
На нас графът ни каза, че съдим обикновен крадец, а то какво било, изригва хаджи Иванчо Пенчович, когато разбира, че пращат на смърт Апостола 8 града, улици, села