Студенти, приятели и колеги връщат спомена за Стефан Данаилов
Националната програма по отбелязването на 80-годишнината на известния актьор и педагог започва от София.
По нетрадиционен начин в София ще се даде началото на националната програма по честването на 80-годишния юбилей на един от най-обичаните актьори и театрални педагози в България Стефан Данаилов. Той си остава най-сниманият български актьор до момента. С ролите си във филми като “Иван Кондарев“, „Борис“, „Дами канят“, „Черните ангели“, „Иконостасът“, сериали като „На всеки километър“, „Стъклен дом“, „Октопод“ и „Фамилията“ Данаилов продължава да бъде популярен сред публиката.
С „Ламбо сафари“ на 15 юни от 10, 30 часа в градинката пред Народния театър „Иван Вазов“ ще започне разходка из знакови места на гр. София през личната биография на софиянеца Стефан Данаилов. За първи път в София ще се проведе сафари, посветено на български актьор.
Маршрутът ще мине през знакови за града и Стефан Данаилов места. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Столична община.
„Наш дълг и мисия е да пазим паметта за ярките личности в културата. Стефан Данаилов остава незабравим в безбройните си роли, но с този проект ще покажем и образа му на наш съгражданин, част от неповторимата енергия на столицата.“, каза заместник-кметът на София Мирослав Боршош.
Акцентът на проекта „Ламбо сафари“ ще бъде личната история на актьора, разказана през историята на сгради, институции, училище, театри, градини и други места от София.
Някои от ключовите са градинката „Кристал“, място, в което Данаилов среща голямата си любов Мария, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, където Мастъра, както го наричат студентите учи и преподава, „Докторската градина“, в която се снимат сцени от първия филм с участието на ученика Стефан Данаилов „Следите остават“ по Павел Вежинов и други. Гид в това пътуване през времето и спомените ще бъдат известни студенти на Мастъра, които днес са вече утвърдени актьори като Силвия Лулчева, Дарин Ангелов, Влади Въргала и други.
Сафарито посветено на известна личност е част от културния календар на градове като Стокхолм ( Ингмар Бергман, Грета Гарбо), Париж, (Салвадор Дали, Едит Пиаф).
В богатата програма от събития, посветени на Стефан Данаилов ще има нов документален филм, книга, изложба, спектакли с негови студенти и Гала вечер в Народния театър „Иван Вазов“.
Програмата на честванията е създадена от Росица Обрешкова и Георги Тошев и се реализира със финансовата подкрепа на Столична община. Партньори са още Българска национална филмотека и Народен театър „Иван Вазов“. В нея участват студенти на Стефан Данаилов, колеги, приятели и почитатели.
„За мен и хората, които се включиха в създаването на юбилейната програма, е важно да поддържаме жива паметта за един забележителен човек, който с лекото съчетаваше различни роли – на актьор, педагог, общественик, политик. Животът на Стефан Данаилов не беше достатъчно дълъг, но пък е съдържателен, богат, отдаден на другите. Отвъд личната харизма , Данаилов притежаваше едно много важно качество – чуваше другите, помагаше им. Доказателството колко обичан продължава да бъде е готовността , с която се включват в програмата държавни, частни институции и хора на различна възраст, с различен социален статус. И въпреки, че днес няма звания, за Стефан Данаилов спокойно можем да кажем, че е „народен артист“, защото хората го помнят!“, каза журналистът Георги Тошев, един от инициаторите на юбилейната програма.
Част от програмата е официалният сайт на Стефан Данаилов https://www.stefandanailov.com/ , който ще събере архива на актьора и ще информира почитателите му за събитията, свързани с юбилея.
Благодаря на Столична община за подкрепата!
*От фейсбук!
Най-четени
-
Галерия Царете Самуил и Калоян имали тежки травми от боздуган по главата
Цар Самуил е бил доста нисък - само 155 см, докато цар Калоян е имал много висок ръст - около 190 см. Това показва анализ на намерените кости на владетелите, направен приживе от антрополога проф
-
Министерски син, пиян и без книжка, преследва кола, изпреварила го по "Цариградско шосе"
Един от най-типичните примери от категория "височайши синчета" гамени е Георги Стефанов-Жорж", син на финансовия министър в правителството на Народния блок (1931-1934) Стефан Стефанов
-
Защо не си поискаме най-ценните старобългарски книги като гърците?
Къде са най-ценните старобългарски книги? Често ми задават този въпрос. Отговорът е по-скоро тъжен. Огромната част от тях не се съхраняват или пазят в България, а в чужбина. Ето един кратичък списък
-
Галерия Оръжията за победа на Израел
Невероятни технологии се крият зад чудесата, демонстрирани от евреите както на бойното поле, така и в разузнаването Част от иновациите са специално за война в градски условия "Наистина не мисля
-
Как се дава интервю за покойник
Бурното развитие на българските телевизии напоследък, създаде една нова професия – професионалният телевизионен гост. Това е човек, който не се занимава с нищо друго освен да обикаля всички