Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен връчи на премиера Кирил Петков одобрението за българския план за възстановяване. 

СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен връчи на премиера Кирил Петков одобрението за българския план за възстановяване. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Трябва да изпълним обещаното през 2020 г. на Скопие, настоя шефката на ЕК

Лидерите от четворната коалиция първо опитаха да ѝ обяснят колко е сложно, после два часа търсят изход от ситуацията

Вдигането на българското вето срещу преговорите на Северна Македония за присъединяване към ЕС от четвъртък е пряко обвързано с реформите на стойност над 12 млрд. лв., които България трябва да изпълни плана за възстановяване и устойчивост.

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен дойде в София, за да връчи на премиера Кирил Петков одобрението на комисията за българския план.

Съгласихме се, че всички държави трябва да извършат конкретни реформи. И България трябва да извърши своите реформи и ще получи плащания по плана. Но е наистина важно реформите да бъдат изпълнени. През 2020 г. Европейският съвет обеща да започне преговори с Република Северна Македония и Албания.

Трябва да спазим обещанието си. Зная, че можете и имате силите да го направите, заяви Фон дер Лайен обръщайки се към министър-председателя Петков.

Шефката на ЕК припомни, че спазването на правата на малцинствата е основна част от принципите на ЕС и фигурира в чл. 2 от договора за съюза. Тя гарантира, че темата ще присъства през целия преговорен процес на РСМ.

Спазването на правата на българите в Северна Македония е ключово българско изискване за падане на ветото. Президентът Румен Радев настоява македонците да променят конституцията си и да запишат в нея българите. Засега обаче премиерът Димитър Ковачевски предлага това да стане чак в края на преговорите. А България опитва да вкара правата на малцинствата като условие във всички преговорни глави.

Премиерът Петков не коментира обвързването

на реформите по плана за възстановяване и вдигането на българското вето. Час по-късно обаче лидерите на четирите управляващи формации имаха продължил около час разговор с Урсула фон дер Лайен. В него освен реформите по отношение на главния прокурор и антикорупционната комисия те опитали да ѝ обяснят и колко деликатен е въпросът със Скопие.

Още два часа след това коалиционният съвет заседава в търсене на решение как през юни българското вето може да бъде вдигнато. Единият от обсъжданите начини е бил да не се минава през парламента, а ветото да бъде вдигнато от правителството, научи “24 часа”.

Христо Иванов също потвърди пред журналисти, че темата за Северна Македония е обсъждана и с шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен на среща с четирите управляващи партии.

СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Христо Иванов също потвърди пред журналисти, че темата за Северна Македония е обсъждана и с шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен на среща с четирите управляващи партии. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Тайни договорки за вдигане на ветото няма и не може да има,

тъй като решението за евентуална промяна в българската позиция може да бъде взето само от Народното събрание. Имаме рамкова позиция, която обвързва правителството. Ние всички сме я потвърдили и на КСНС. Не може един човек да поема каквито и да било ангажименти. Тази легенда не работи за никого. Надявам се, че емоциите ще минат. Сложна е коалицията. Трябва да се поеме отговорността. Надявам се, че тонът се е успокоил, коментира след коалиционния съвет съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов. Той потвърди, че лидерите на коалицията са имали тежки обяснения с шефката на ЕК.

Обяснихме колко е сложна темата за рамковата позиция на парламента, че промяна може да има само с решение на НС. Това беше изрично обяснено на нашите европейски партньори и че ако се върви към някаква промяна, тя минава през много сериозен ангажимент от европейските институции да защитават нашата позиция. Тук не става въпрос само за отношения между България и РСМ, обясни Иванов.

Според лидера на ДБ нямало опасност обаче заради Северна Македония да се стигне до разпадане на коалицията.

Казуси с търгуването на национални интереси категорично

застрашават отношенията в коалицията

Надяваме се тези, които са си мислили, че ще продадат националните интереси, да ревизират позицията си. Има неща, които са надпартийни и не подлежат на никакви договорки, коментира обаче депутатът от “Има такъв народ” Станислав Балабанов. Той обаче не е участник в коалиционния съвет, там ИТН се представлява от зам.-председателя на партията Тошко Йорданов, тъй като Слави Трифонов не ходи на общите срещи.

Докато Северна Македония не изпълни ангажиментите си по договора за добросъседство, БСП няма да се съгласи тя да получи зелена светлина за преговори за членство в ЕС от България. Позицията на БСП за Северна Македония е непроменена. Чува се информация, че се работи до юни да бъде решен въпросът, но чисто технически, ако щете, няма как да се случи. Имат да се изпълняват много неща от договора, които сме свидетели, че не се изпълняват, каза и шефът на депутатите от БСП Георги Свиленски.

Няма ангажимент за променяне на позицията ни за РСМ. Обсъждат се варианти. Има ясна заявка, че преговорите ще продължават с отчитане на ангажиментите, които сме поели,

без да правим промени в позицията

На този етап няма такъв ангажимент. Задкулисни разговори няма, коментира пък председателят на парламентарната група на “Продължаваме промяната” Андрей Гюров.

Темата засегна вчера и премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски.

Винаги съм казвал, че имаме нужда от бързо, но не прибързано решение

Външните министерства на двете страни работят по политически въпроси. Тези политически въпроси се обсъждат на срещи в съответствие със стандартите на международните отношения. В момента работим по обмен на идеи по отворени политически въпроси и щом има документ или решение, което е приемливо и за двете страни, то ще бъде съобщено на институциите в България в съответствие с техните законови процедури, както и у нас, в съответствие с нашите разпоредби и нашите закони, каза Ковачевски, като изрично подчерта, че не е имало тайни разговори и преговори между двете правителства.

Работа по проектите - веднага, но с пари от бюджета

От ГЕРБ “открили много изненади” в плана.
От ГЕРБ “открили много изненади” в плана.

ГЕРБ откри заложен фалит на енергетиката. Не коментираме политически спекулации, реагираха от кабинета

България ще започне веднага изпълнението на проектите от плана за възстановяване и устойчивост със собствени средства. Към края на лятото се очакват и първите траншове от ЕС, след като бъде получено одобрение от ЕК и съвета на финансовите министри.

Това обяви премиерът Кирил Петков, след като получи от председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен одобрението на институцията за българския план.

ЕК е доволна, че 60% от българския план са свързани с целите по зелената сделка и че е предвиден широк антикорупционен механизъм, обяви Урсула фон дер Лайен.

До 2026 г. България ще утрои енергията си от възобновяеми източници, ще бъде изграден парк с батерии и умни мрежи, ще се активира потенциалът на геотермална енергия - българска енергия, която не се изчерпва, и това ще ни даде сигурност, обясни ѝ премиерът Кирил Петков.

ЕК е доволна и от механизма за контрол над главния прокурор, предвиден от правителството, обяви Фон дер Лайен. Плановете на кабинета са съдия да става временно прокурор, да разследва шефа на обвинителите, след което да се връща като съдия, което гарантира неговата независимост, обясни премиерът Петков.

Природният газ към Русия ще се плаща в евро и долари, а не в рубли, поне докато ЕС не изработи обща позиция, обяви още шефката на ЕК в София.

По-късно в парламента депутати от ГЕРБ заявиха, че открили много изненади в плана за възстановяване. Едната от тях е изваждането на Електроенергийния системен оператор и на “Булгартрансгаз” от Българския енергиен холдинг.

“Отговорих си на въпроса защо толкова дълго време се криеше този план.Това означава финансов колапс и фалиране на държавната енергетика. Това е първата стъпка към приватизацията на тези дружества, очевидно премиерът Кирил Петков е имал какво да крие от обществото”, каза бившият енергиен министър Теменужка Петкова.

Тепърва ще разбираме какви ангажименти е поело правителството пред ЕК - нещо, което до момента е съвършено неясно, каза пък Томислав Дончев.

“Европейската комисия дава зелена светлина на плана за възстановяване на България - това безспорно е добра новина. Разбира се, това не е краят на процедурата. За да имаме одобрен план в пълния смисъл на думата и България да има право да го изпълнява, е необходимо одобрение на съвета. Надявам се това да се случи в следващите няколко седмици”, посочи още Дончев.

По повод изявлението на бившия министър Теменужка Петкова за заложен фалит на държавната енергетика от Министерството на енергетиката заявиха, че политически спекулации не коментират.

Янев се готви за бързи избори заради Скопие

СТЕФАН ЯНЕВ
СТЕФАН ЯНЕВ

Отпадането на ветото за преговорите на Северна Македония с ЕС е възможно да предизвика предсрочни избори. Тази надежда изрази в интервю за БНР бившия служебен премиер и министър на отбраната Стефан Янев. В момента той подготвя своя политическия сила.

“Позицията на премиера Кирил Петков за Северна Македония показва непознаване на проблема и неразбиране на перспективата. Бързането е под външно въздействие, което не е в национален интерес”, обвини Янев, който бе освободен като военен министър именно по настояване на министър-председателя.

Възможно е да се водят закулисни разговори по темата за Северна Македония, предвид че разговорите не се водят открито и на наша територия, смята още Янев.

Бившият военен министър обвини управляващата коалиция, че се управлява през мобилни телефони, а отделни членове на правителството и партиите от управлението бързо са забравили какво е предвидено в споразумението за формиране на управлението.

Изпратим ли оръжия на Украйна, ставаме автоматично част от конфликта, заяви още Янев.

По отношение на изтребителите според него имаме нужда от нови “сега и веднага”, като не е задължително да са F-16. Той обясни, че в момента българските военновъздушни сили са изправени пред невъзможността да продължат да охраняват небето ни заради решението самолетите, които са съветско производство, повече да не се ремонтират в Русия, Беларус и Украйна, което значи, че вероятно повече няма никъде да могат.