Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Роднински и частни интереси в преговорите за газа

НАХОДЧИВОСТ: Юлиана Димитрова ще договаря цените на газа, но има и собствена енергийна фирма.
НАХОДЧИВОСТ: Юлиана Димитрова ще договаря цените на газа, но има и собствена енергийна фирма.
Юлиана Димитрова, част от екипа, който ще преговаря за цените на газа и Южен поток, има частна фирма в същия бранш - енергетиката, което е противозаконно.
Това показа проучване на "168 часа", като фактът бе потвърден по безспорен начин от Търговския регистър.
Юлиана Димитрова е собственик и управител на "Бул Енерджи Ню", която се занимава с консултантска дейност в енергетиката.
Според действащата нормативна уредба лицата, заемащи публични длъжности нямат право да имат дялове или да участват в управлението на частни фирми, които имат сходен предмет на дейност с този на държавното предприятие.
В член 3, точки 22-23 от Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси се казва, че
представителите на държавата
или общините в органите на управление или контрол на търговски дружества с държавно или общинско участие в капитала или на юридически лица с нестопанска цел, както и управителите и членовете на органите на управление или контрол на общински или държавни предприятия" са лица, заемащи публични длъжности.
"По закон директорите на дружества със 100% държавно или общинско участие нямат право да участват в контролни или управителни съвети на фирми, които имат съпътстващи интереси. Изключение правят единствено стопанските субекти собственост на държавата, създадени със специален закон", обяснява специалистът по конфликт на интереси Елеонора Николова. "Освен това като лица, заемащи
публични длъжности
са длъжни да подават декларация за конфликт на интереси, в която посочват участието си като собственици или управители в други фирми", допълва юристът.
"Абсурдно е, защото, освен че поражда съмнение за конфликт на интереси, членството в няколко директорски борда на дори само на държавни дружества е практически неизпълнимо - най- малкото трябва да ходиш на заседанията им", категорична е бившата депутатка Мария Капон. "Що се отнася изобщо до участието в частни фирми на такива лица, според мен това е недопустимо", коментира Капон пред "168 часа".
Помолени да вземат отношение по конкретния случай, депутати демонстрираха
пълно безразличие
"Не мога да коментирам, ако имате някакъв сигнал, пратете го до комисията", коментира Камен Костадинов. "В закона е записано кои лица имат или нямат право да имат частни фирми, четете го и си го тълкувайте", допълни депутатът, който е член на парламентарната комисия по предотвратяване на конфликта на интереси.
От "Булгаргаз" обещаха да отговорят на поставените въпроси, но отговор не дойде до редакционното приключване на броя.
Случаят с Юлияна Димитрова, съвсем не е изключение. Самият председател на борда на директорите на "Булгаргаз" Димитър Гогов също е собственик на 50% от фирма "Мисим", става ясно от справка в Търговския регистър. Другият
управител
Борис Янакиев Тодоров дълго време е бил и в борда на Столичната топлофикация.
Георги Гегов, който е управител в "Булгартрансгаз" е и в управата на общинската "Софийски имоти", едноличен собственик е на "Евро кънстракшънс", а чрез нея има дялове в "Дюлгер строй" и "Еуро Дорс". Притежава и 30% от "Бул Трейд Т.В.Г." ООД. Освен това, бащата на Гегов - Кирил Гегов, доскоро бе управляващ на Българския енергиен холдинг, който се води собственик на "Булгартрансгаз".
Шефове и на други държавни компании в енергетиката следват примера на "Булгаргаз". Изпълнителният директор на
"Булгартрансгаз"
Иван Дреновички, който наследи на поста сегашния председател на ДКЕВР Ангел Семерджиев, е управител и на Ай Ем Ди Корп, Консорциум Глобъл Енерджи и ИД Глобъл Кепитъл.
Третият член на борда на директорите на държавното газоразпределително предприятие - Евгени Попов е управител и в "Пако", "Кореком - Принцес" и е практикуващ адвокат.

В по няколко борда

ШЕФОВЕТЕ на големите държавни фирми не се задоволяват само с по 2 заплати, а участват и вземат пари и от доста допълнителни дейности. Най-често чрез участия в различни бордове на частни компании.
Директорът на Националната електрическа компания Красимир Първанов намира време да участва и в управлението на Пенсионноосигурително дружество "Алианц", "Енел Оперейшънс България" и "Енел Марица-изток 3". Колегата му от НЕК Михаил Андонов също участва и в ръководството на "Енел Оперейшънс България", а третият им колега Евгени Ангелов е и в борда на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Валентин Груев освен в борда на директорите на БЕХ е управител и на Държавната консолидационна компания.
Васил Веселинов, директор в "Булгартел" - друго от дружествата, които са собственост на БЕХ е регистрирал едноличен търговец "ВАСЕЛ - ВАСИЛ ВЕСЕЛИНОВ". Друг член на управата на "Булгартел" Бойко Маринков е собственик на една трета и управител на търговското дружество БИГС. Голяма частна фирма с близък предмет на дейност управляваше и изпълнителният директор на "Булгартел" Димитър Бамбов, но след публикация в "168 часа" шефът на държавната фирма излезе от частната "Хардуер ленд", показва справка в ДАКСИ.
Фирмата има един от най-големите електронни магазини за компютри, софтуер и комуникационно оборудване в България.

Замесен в скандала със зарядките влезе в управата на АЕЦ

Бившият главен счетоводител на Първа атомна Костадин Димитров оглави АЕЦ "Козлодуй", а свързваният със скандала с доставките на старо гориво за централата досегашен шеф на производството Александър Николов влезе в борда на директорите.
Това стана, след като ексначалникът Димитър Ангелов освободи двете длъжности, които заемаше до момента - на изпълнителен директор и на представител в управата на АЕЦ-а. Според запознати от енергийните среди новите назначения са само прелюдия към сериозна борба на различни енергийни лобита за овладяване на най-евтиния източник на електрическа енергия у нас.
В БСП също не крият изненадата си от избора на министър Трайков за промените в ръководството.
"Предполагам, че с освобождаването си Димитър Ангелов си плаща за ненавременната реакция по отношение на ремонта на 6-и блок, защото обяснението с пенсионната възраст е несериозно - та нали го назначиха само преди година", коментира пред "168 часа" бившият министър на икономиката Петър Димитров.
"Имам известни тревоги по отношение на сигурността заради избора на счетоводител за изпълнителен директор. АЕЦ "Козлодуй" не е обикновено предприятие и трябва да се оглавява от мениджъри, които познават в детайли производствения процес", категоричен е Петър Димитров.
Преди време бившият служител на АЕЦ "Козлодуй" Георги Котев намеси името на Александър Николов в скандал с неправомерни печалби от доставки на рециклирано ядрено гориво. Според него той, заедно с бившите шефове Иван Генов, Кирил Николов и Васил Хаджиев, както и управителят на фирма "Квант инженеринг" Румен Иванов са създали дружеството "ИКАР - В - 04" ООД, с цел да перат парите от подмяната на стария вид ядрено гориво от типа ТВСМ с новото - ТВСА.

ИВАН БУТОВСКИ

ПРЕДПРИЕМЧИВОСТ: Синът на ексшефа на енергийния холдинг Кирил Гегов - Георги, е в управата на общинската "Софийски имоти".
ПРЕДПРИЕМЧИВОСТ: Синът на ексшефа на енергийния холдинг Кирил Гегов - Георги, е в управата на общинската "Софийски имоти".

Видео

Коментари