Ето как посрещат Нова година по света
В много държави по света посрещането на новогодишния празник е символ на новото начало. Във всяка държава посрещането й си има своите специфични особености, традиции и поверия.
Китайската Нова година е най-дългият и най-важният празник в китайския календар,, съобщават peika и vesti. Новогодишните празненства традиционно започват на първия ден от месеца и продължават до петнадесетия, когато луната е най-ярка. На различните места в Китай хората организират различни тържества, някои от които са паради с китайски дракони и пурпурни фенери.
Една от легендата за произлизането на новогодишните традиции е свързана с мита за Ниан, който е жестоко чудовище, което всяка година плячкосвало домовете на хората. Те успяват да спрат звяра, окачвайки червени коци на прозорците си. И до днес в Китай, хората слагат червени декорации по домовете. В навечерието на празника в Китай, който се нарича и празник на пролетта, традиционно се ядат тестени произведения, които напомнят по форма на старите китайски пари и затова се разчита те да донесат щастие и богатство.Тези, които искат да се задомят, хвърлят мандарини в морето с надежда за любовно щастие през Новата година.

В Бразилия посрещат Нова година по екзотичен начин, съобщава e-zdravey. Освен тържествата, които се правят по случаи празника, има и специални традиции, които жителите на тази страна прветстват предстоящата година. След празненствата и вечерята, бразилците отиват на плажа в полунощ, където палят свещи в пясъка, хвърлят цветя в океана, носят бели дрехи за мир и прескачат седем вълни. Тези древни ритуали се правят, за да има благополучие през следващата година.
Традициита в Шотландия за изпращане на старата година и посрещане на новата са свързани по необичаен начин. Преди Нова година в бъчва се запалва смола, а бъчвата се търкаля по улиците. Това се счита за символ на изгаряне на Старата година. В много държави ходенето на гости при близки е нещо напълно нормално, но в Шотландия си гостуват дори хора, които не се познават.
В различните части на Индия се украсява дома по различен начин за предстояшия празник. В навечерието му върху голям поднос майките подреждат подаръци и сладкиши за децата си. На сутринта след настъпването на Нова годиЕто как посрещат на децата със завързани очи се завеждат до подноса, от който те си “избират” подаръка. Индийците по принцип празнуват Нова година на 1 януари, само в Северна Индия тя идва на 14 април. Там древен обичай повелява, че на този ден никой не бива да е зъл, раздразнителен или сърдит някому. В противен случай ще е такъв през цялата година.
Бояна Маркова