Как 3,7 млн. лв. от държавната субсидия потънаха в централите на Весела Драганова и Тошо Пейков
3,7 млн. лв. държавна субсидия потънаха в офисите на Партията на българските жени и Движението за национално възраждане „Оборище” – бивши партньори на царската партия НДСВ. Двете формации отдавна нямат сериозна политическа дейност, но се сдобиха със собствени имоти преди 10 години.
Сградата на женската организация бе продадена на публичен търг за 1,3 млн. лв. в края на 2014 г. заради неплатени задължения. Това се случи 10 години след като бившият коалиционен партньор на Симеон Сакскобургготски придоби около 1,85 лв. бюджетно финансиране. Така тези обществени пари просто се оказаха похарчени без да е ясно за какво точно. През 2013 година, когато формацията на Весела Драганова се яви самостоятелно на избори, тя спечели едва 6000 гласа. Миналата година пък влезе в коалиция „България без цензура”, но остана без депутат.
Преди 10 години формацията на Весела Драганова придоби бивш хотел. Тогава тя беше коалиционен партньор на Симеон Сакскобургготски.
През 2001 година Царя нямаше своя партия и се яви на изборите като шеф на коалиция между Партията на българските жени и Движение за национално възраждане „Оборище”.После основава НДСВ, но известно време законови пречки не му позволяваха да получава държавна субсидия и траншовете отиваха в сметките на мандатоносителите – формациите на Весела Драганова и Тошо Пейков. Те натрупаха около 3,7 млн. лв. общо, които Симеон великодушно им остави на разположение, въпреки че неговите съпартийци искаха да бъдат прехвърлени в сметката на НДСВ.
Така, озовавайки се неочаквано със солидна сума, женската организация взе 5-етажен имот на Лъвов мост. А мъжката купи апартамент на скъпата улица „Иван Шишман”. Тогава Весела Драганова дари 10 хил. лв. за филма „Ганьо балкански се завръща от Европа”, също от субсидията. От същите пари двете партии финансираха предизборните си кампании за кметове и общински съветници, които обаче не се увенчаха с особен успех. И в всички следващи вотове привържениците им намаляваха.
Двамата коалиционни партньори на НДСВ отричаха, че парите за новите им имоти са от държавната субсидия. Пейков обяви, че офисът е за дейността на партията, а Драганова взе кредит, за да купи 5-етажния имот. Настани в него няколко фирми и се надяваше от наемите да плаща вноските.
Сградата на Партията на бълграските жени, която бе продадена от банката-кредитор на търг, се намира на столичната ул. "Струма" 1 в близост до Лъвов мост. Полека лека фирмите наемателки напуснаха и за жените стана невъзможно да плащат вноските по кредита към банката. През 2013 г. задълженията към финансови предприятия са над 1 милион лева, а имала и още 54 хиляди лв. неплатени данъци. През 2014 г., финансовият резултат на Партията на българските жени е -508 хил. лв. Няма дори приходи от лихви по депозити като предишни години.
"Изразходени са средствата от финансиране на партията отпуснати като финансиране през 2004 г. и приходи от наем поради лоша икономическа конюктура", пише в отчета на ПБЖ за 2014 г. Огромната загуба идвала от продажбата на сградата на търг заради невъзможност за плащане на вноски по ипотечния кредит и лизинга за колата. Продажната цена не покривала напълно задължението по ипотечния кредит, защото преди това са платени възнаграждения във връзка с търга. И след продажбата оставало частично задължение от 273 хил. лв. към банката кредитор.
През август 2013 г. е напуснал и последният наемател на сградата и оттам нататък Партията на българските жени е имала само разходи, без никакви приходи. Към онзи момент на щат са работили трима души, като един се е водил "първа категория персонал" - вероятно шефката Весела Драганова. Другите двама са окачествени като административен персонал. Има и един нещатен служител. Общо за заплати през 2013 г. партията е дала 8000 лв., но това е най-малкото перо. Въпреки че няма свои представители в парламента от 2009 г., формацията е купила и служебен автомобил хюндай. Очевидно обаче той не се е оказал на висотата на Партията на българските жени, защото през 2012 г. е върнат на лизинговата компания и е заменен с по-висок клас ауди. През 2014 г. са го върнали на лизинговата компания. Формацията дължи и 50 хиляди лв. за местни данъци и такси.
Купувач на 5-етажния имот е фирма "Дим 30" ООД, която няма никаква печалба за 2013 г. според отчета им в търговския регистър. "168 часа" се свърза с адвоката на компанията Васил Ковачев, който нямаше представа с каква цел се купува имота. Клиентите му не споделяли инвестиционните си намерения. Справка в Търговския регистър показва, че "Дим 30" ООД е семейна фирма. Съдружници са Генчо Димов, жена му и синът му. Собственикът притежава и дялове в други компании, които имат ресторанти на Банско и пречистват отпадни води.
За разлика от фалита на Партията на българските жени Тошо Пейков изразходва доста по-внимателно останалата му субсидия от царско време. Според отчета на партията му - Движение за национално възраждане "Оборище", до Сметната палата тя приключва 2014 г. със 791 хил. лв. в банкови сметки, от които 41 хил. лв. са приходи от лихви. Имат и още 12 хил. лв. в брой. На щат във формацията се водят четирима души, които са на трудов договор и са получили 28 хил. лв. заплата през годината. "Оборище" е направило и административни разходи за 53 хил. лв.
Само че "Оборище" няма същинска работа като партия, заради което принципно се отпуска субсидията. Отчетите им са кратки - няма дарения и толкоз. Миналата година те не са участвали нито на парламентарните, нито на европейските избори. Нито пък на вота през 2013 г. Така се оказва, че някакви хора ползват от време на време партиен офис, в който дори не стъпват толкова често.
Повече от месец в т.нар. централа на движение "Оборище" никой не е влизал, установи проверка на "168 часа". Съседите казват, че не са забелязали да има някакво струпване на хора, заседания или други дейности. На вратата стоят оставени две сметки за вода за два поредни месеца.