Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

2 лв. за фалшива медицинска бележка, до 15 - за амбулаторен лист

снимки: Христо Рахнев
снимки: Христо Рахнев

Популярната диагноза ОВИ вече не означава "остра вирусна инфекция", а "общо взето, избягал", шегуват се ученици в социалните мрежи. Това съкращение е най-често използваното върху фалшиви медицински бележки, с които учители и директори от години се опитват да се преборят.

Преди дни от Министерството на образованието и науката съобщиха, че се планира досега познатите бележки да не се признават за валидни, ако не са придружени от амбулаторен лист. Заместник-министърът на образованието и науката Диян Стаматов заяви пред БНТ: "Целта е да се спре фалшификацията на бележки, което често се прави от самите ученици. Трябва да се пресече този опит, който в много години се е натрупвал през годините и не се е предприемало абсолютно нищо. На много места учениците след V клас започват да ги фалшифицират, с това дават лош сигнал за началото на своя живот."

Идеята на служителите от министерството е, че фалшификацията на амбулаторни листове е по-трудна заради многото данни, които трябва да фигурират в документа, включително детайли за самото заболяване. Всъщност в доста училища практиката отдавна е въведена по инициатива на директорите. Такива са правилата в много от езиковите и професионалните гимназии в София, но също така и в тези в по-малките градове – например професионална гимназия по икономика и мениджмънт “Йордан Захариев”, Кюстендил, както и гимназията с преподаване на чужди езици "Алеко Константинов", Правец.

В Националната финансово-стопанска гимназия, София, пък важи правилото при 15 неизвинени отсъствия ученикът да преминава в самостоятелна форма на обучение или да се премества в друго училище. Амбулаторен лист изискват също в 31-во СУЧЕМ “Иван Вазов”, София, а в столичното 51-во СОУ “Елисавета Багряна” пък изрично е упоменато, че при доказване за използване на фалшива медицинска бележка ученикът се наказва с изключване. Официално по закон съществува и правилото при 20% извинени и неизвинени отсъствия по даден предмет за всеки срок ученикът задължително да полага изпит за оформяне на годишен успех по него. Това може да се окаже проблем най-вече в езиковите гимназии или в тези с усилено изучаване на определени предмети, защото при сериозно боледуване или престой в болница ученикът бързо натрупва много отсъствия. И дори и те да са извинени, в края на срока или на годината той ще трябва да се яви на допълнителен изпит.

Според ученици обаче новите мерки няма да променят много ситуацията, просто ще генерират повече печалби за бизнеса с фалшиви медицински документи. С оферти за такива изобилстват както социалните мрежи, така и множество тийн-форуми. Цената е около 2 лв. на бележка, но за покупка на повече се правят “промоции” - 10 бележки за 6 лв., 25 - за 12 лв. Цената зависи и от това дали искате да е от определен лекар, или болнично заведение. Това е необходимо, за да не се стига до култови случаи като вече превърналата се в градска легенда история за гимназист, уверено предал бележка за отсъствия с печат от АГ отделение.

Ученици твърдят, че е възможна и покупката на фалшиви амбулаторни листове, като най-лесно е те да бъдат взети директно от лекар. Говори се, че цената на такъв документ на черно достига дори до 15 лв. Факт е, че фалшификацията на амбулаторен лист е много по-сложна, а и при проверка е много по-лесно ученикът да бъде хванат в лъжа. Но при въвеждане на новото изискване заинтересуваните ще се усъвършенстват във фалшифицирането им, категорични са ученици. Те се надяват, че дори при голямо търсене цените ще паднат. Освен това е възможно и много повече лекари да се възползват да издават нереални листове срещу заплащане.

“Този пазар въобще не е затварял врати, да кажа аз, и по моето време така се уреждахме, тарифата сега обаче е друга”, коментира потребител във фейсбук предложението на министерството. Друг пък не съвсем грамотно пише: “Секи втори вече мое да праи бележки брат трябва ти само пичат.”

Истината е, че повечето от предлаганите бележки на пазара са истински формуляри от лекари, но някои просто купуват празни бележки и сами създават печатите. За изработката на такъв на фирма или на служебно лице е необходимо удостоверение от Агенцията по вписванията или решение на окръжния съд по регистрация или пълномощно. Тези изисквания може да бъдат заобиколени, но риск би поел единствено човек, който възнамерява да продава стотици бележки. Всъщност самите ученици предпочитат, вместо да поръчват фалшиви печати, просто да сканират реални бележки, да променят при необходимост шаблона на фотошоп и след това просто да принтират колкото документа имат нужда.

Но и тази практика води до куриози. През 2015 г. огромен интерес във виртуалното пространство предизвикаха извинителни бележки с печат, на който пише “ЕТ “Д-р Куйн Лечителката” ДКЦ II Мездра”. Проверката така и не установи дали става дума за шега, или за несъобразителност. Училищни медицински сестри обаче признават, че в повечето случаи при тях постъпват фалшиви бележки, на които често е вписана болест, която не е адекватна за възрастта или пола на ученика, а понякога дори не е реално срещана в страната.

Решението на министерството предизвика и множество критики. Лекари обявиха, че това е нарушение на действащата нормативна база и неморална употреба на лични данни. Специалистите са категорични, че амбулаторните листове съдържат информация, която според раздел V на закона за здравето се смята за конфиденциална. Лекарите не искат да предоставят здравни детайли за състояние, симптоми, диагнози и лечение, които да се разпространяват извън медицинските среди.

Ядосани са и родителите, за които това ще означава още повече часове, прекарани в чакане пред лекарските кабинети. Особено за тези с деца в малките класове, при които почти никога не се срещат фалшиви бележки, но и за които ще важи правилото на министерството. 

Защо се оплакват родителите, четете в хартиеното издание на "168 часа". 

Видео

Коментари