Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Последните 168 часа на Людмила Живкова

Людмила Живкова
Людмила Живкова

  • Съветски представител принуждава Тодор Живков да я уволни от всички постове, а пред обществото да се каже, че е болна
  • В дните преди смъртта си тя гори писма, снимки и лични вещи и не се примирява със заповедта на СССР

Oтбелязването на 1300-годишнината на България е най-важното събитие в живота на Людмила Живкова през 1981 г. Тя прави всичко по силите си за празника и през март същата година дава начало на честванията с посещението си в Мексико. Според приближения ѝ Богомил Герасимов, който по онова време е посланик в държавата, именно това събитие стои в основата на смъртта на дъщерята на Тодор Живков.

Празникът вбесява Кремъл и след като виждат, че не могат да спрат Тато и дъщеря му, през юни изпращат техен човек, който да се срещне с бившия Първи. Този представител от ранга на Черненко пристига в София без шум и без информация за медиите. Той представя дълбокото недоумение и недоволство на съветското партийно ръководство от националистическите прояви, свързани с 1300-годишнината на България в Мексико.

“Дава му да разбере, че Москва няма повече да търпи тържества като това

и в никакъв случай нещо подобно в самата България”, отбелязва Богомил Герасимов в книгата си “Дипломация в зоната на кактуса”.

Той смята, че съветският представител внушава на Тодор Живков, че дъщеря му трябва незабавно да бъде освободена от поста председател на Комитета за култура и член на Политбюро на ЦК на БКП. По тяхно мнение това не е необходимо да се оповестява през самата 1981 г. На първо време е достатъчно да се акцентира върху здравословните ѝ проблеми, да се използва “разболяването” ѝ в Мексико като претекст за слизането й от политическата сцена. В противен случай няма да следва нищо добро за тях двамата. Тато няма друг алтернативен ход и малко преди смъртта на Людмила

я изпраща на заточение в Боровец,

като се съсредоточава върху нейното спасение и оцеляване. Взема мерки да се говори за нейната преумора, за необходимостта от продължителна почивка и повече да не се споменава нищо за нейното посещение в Мексико и 1300-годишнината.

Тя е уволнена от собствения си баща от всички постове, докато се намира в Боровец. Смята се, че е имало голям скандал между двамата, но въпреки несъгласието ѝ, тя не можела да направи нищо. Затваря се в себе си и изпада в депресия.

Малко преди да отиде в правителствената вила в зимния курорт, посещава Ванга и когато вижда книгите, подарени на пророчицата от баща ѝ, ги изгаря в камината ѝ.

“В началото на юли тя предприе действия, които бяха лоша поличба за нас, но явно не за мъжа ѝ Иван Славков и баща ѝ - посочва бодигардът на Живкова Димитър Мурджев. - Взе да унищожава всекидневно много материали, касети и други неща. Изпрати децата на море. Търсеше усамотение и все вършеше нещо скрито и беше припряна. Престана да ходи на работа. Бе обявено, че е в отпуск. Не знам кой бе взел решение да отиде на почивка в Боровец. С лечение. Не се противеше вече на лекари и медицински сестри. Видимо се беше предала.

Личеше, че всичко ѝ е безразлично

Единственото изречение, което ми каза през това време, беше: “Всичко вече е свършено, Мурджев! Нищо няма смисъл!”. Очевидно е, че в течение на няколко седмици нещо беше станало с Людмила, което я изважда от физическо и душевно равновесие.”

Живков е неотлъчно до Людмила в Боровец и често ѝ се молил да се храни, но тя отказвала. За този момент от живота си в мемоарите си той пише: “С нас имаше и лекар, който я наблюдаваше и провеждаше необходимото лечение.

Но пред очите ми тя губеше сили с всеки изминал ден,

отпадаше физически все повече и повече...”.

Два дни преди да почине, те получават и доклада за финансовите злоупотреби в “Културно наследство”, създаден специално за 13-вековния юбилей на страната. Ръководители на фонда са уличени в големи финансови злоупотреби. “Когато видя документите, тя беше сразена - пише в книгата си “Вторият етаж” Константин Чакъров, съветник на Живкови. - Не можеше да повярва, че член на ЦК ще направи това.”

През последната седмица от живота си в Боровец

Людмила Живкова малко по малко подготвя оттеглянето си от живота

Унищожава яростно и методично свои документи, записки, снимки. Всичко, свързано с нейната дейност. Тя вече знае, че няма да има тържество в зала 1 на НДК, няма да се канят гости и тя няма да е домакиня на нищо, свързано с 1300-годишнината на България.

Вижда рухналата си мечта, проваления смисъл на живота си. И когато се уверява, че нищо съществено не е пропуснала, предприема последното си пътуване до София на 20 юли 1981 г.

На 21 юли 2025 г. се навършват 44 години от смъртта на Людмила Живкова.
На 21 юли 2025 г. се навършват 44 години от смъртта на Людмила Живкова.

Видео

Коментари