Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

АСЕН ВАСИЛЕВ
АСЕН ВАСИЛЕВ
  • Рискът е той да се превърне отново в предизборна дъвка
  • Възможна е и друга изненада от служебната власт - да се удължи сегашният до края на годината

Мост към възможно най-широка коалиция или обичайната предизборна дъвка? В какво ще се превърне бюджет 2023 , ако се съди по първите реакции на партиите за намерението на служебния кабинет да внесе проект с 6,4% дефицит и 13,7 млрд. лв. нов дълг.

Всъщност освен този дали финансовата рамка на държавата ще се превърне в полето, на което двете големи коалиции ще се срещнат в опит за редовен кабинет, офертата на Гълъб Донев и Росица Велкова постави още два големи въпроса. Наистина ли има едни 4 млрд. лева, които не са сметнати в приходната част, както веднага контрира съпредседателят на ПП Асен Василев. И защо, ако е точен в думите си, служебната власт е пропуснала да отрази плащанията по плана за възстановяване и дивидентите от държавните компании.

И вторият, разбира се, е

това сигнал ли е за отлагане на еврото

- с такъв дефицит влизането в зоната е немислимо, или е болезнената истина за финансовото състояние на държавата.

Има още капани, които не са отразени в бюджета. Честно е лидерите на партиите да го коментират, призова Бойко Борисов. Даде да се разбере, че макар “с отвращение”, този таван за нов дълг ще бъде подкрепен от ГЕРБ, иначе нямало откъде да се вземат пари. Но не даде отговор на въпроса на тандема Донев - Велкова откъде да се отрежат разходи, а ловко го прехвърли към ПП-ДБ.

“Огромна дупка в бюджета - това наследихме от управлението, сега трябва да търсим възможности как да се справим”, включи се рязко Десислава Атанасова.

“За следващите 3 г. ще платим само за лихви над 4,5 млн. лв., колкото две магистрали “Хемус” или да ремонтираме всички училища”, сметна Деница Сачева. “Ястребът” на ГЕРБ Делян Добрев определи ситуацията като “драматична”, а като изход погледна към  “голямо мнозинство”, което да вземе “непопулярни решения”.

“Новият” Борисов, който вече седмица е в ролята на най-диалогичния политически лидер, бързо превърна обвинението в покана: Тука или ще има смели и храбри партии, които ще защитят държавата си, като на първо място поставям ПП-ДБ, и заставаме заедно зад бюджета и реформите, или  държавата ще колабира юни месец, ако не натиснем копчето за 12 млрд. лв. нов дълг.

Уравновесената реакция на ПП-ДБ и на “финансовия гуру” Асен Василев не бе в тон нито с поканата, нито с нападките. Той пусна в социалните мрежи видеокоментар от двора пред дома си: Поправянето на само 2 грешки в бюджета сваля дефицита на 3,6%, без да се орязват с нито един лев предвидените средства за пенсии и заплати и без да се вдигат с нито един лев данъците. А като получим детайлната информация от МФ и

се преглед “бюджета на Гълъб Донев перо по перо”,

спокойно ще се вместим в 3% дефицит. “Пари има за всичко, стига да не се краде”, успокои той.

ДПС и БСП избраха да замълчат през уикенда. Най-възторжени са от “Възраждане”. Костадин Костадинов радостно обяви, че този огромен дефицит ни отдалечава от еврозоната, при това с десетилетия. Слави Трифонов побърза да се скара от фейсбук, че този бюджет е “нещо нечувано от епохата на Виденов досега, а всички помним как завърши тя”.

РОСИЦА ВЕЛКОВА
РОСИЦА ВЕЛКОВА

Добрите  новини са, че проект все пак има и че парламентът се захваща с него. Защото преди изборите такъв не бе внесен с аргумента, че редовна власт трябвало да заложи своите политики. След тях  обаче партиите се загрижиха силно какво ще правим от юни и призоваха служебния кабинет да го подготви. Министър Росица Велкова обеща да го направи, и то с 3% дефицит. Заради този заветен праг в подготвения вариант логично минималната заплата отиде във фризера до догодина, с 10% се режеха разходите на министерствата, всички намаления на данъчни ставки се отменяха, компенсациите  на фирмите за дкъпиябток-също. Появи се  вдигане на акциза за цигарите и облагане на свръхпечалбите на всички фирми. Очаквано финансисти, синдикати и бизнес се обявиха против повечето мерки.  Партиите скочиха остро на пипането на данъци, а ГЕРБ, ПП-ДБ и БСП директно завиха,  че няма да гласуват подобен проект.

Никой обаче не посочи алтернатива за свиване на дефицита

Така Донев и Велкова изненадващо се отказаха от готовия си вариант с 3% и зашлевиха партиите с 6,4%  бюджетен дефицит и 13,7 млрд. лв. нов дълг. И припомниха на "разсеяните" партии, че това следва от техните  решения за компенсации, индексации, намалени ДДС ставки, данъчни отстъпки, всякакви безплатни екстри. Тъкмо от тях  сметката показва приходи с 6 млрд. лв. повече (заради добра събираемост, предимно от митниците) и 11 млрд. лв. повече разходи.

Или както президентът Румен Радев се изрази ден преди служебният му кабинет да сложи тези сметки на масата, “желая ви въображение и успех за бюджет с 3% дефицит”. А служебното МФ обеща всякаква помощ.

Министър Велкова отлично знае, че законът за публичните финанси забранява приемане на бюджет с дефицит над 3%. Такъв се допуска само “при извънредни обстоятелства”, каквито в момента няма. Вероятно съветниците, които са ѝ подсказали този ход, разчитат, че по закон подобен бюджет не може да бъде приет, но няма пречка да бъде внесен. Според други обаче и самото внасяне не е допустимо.

Да не би пък кабинетът “Донев” да готви и друга изненада - вместо разбунилия духовете проект просто да внесе нов удължителен бюджет. А депутатите да гласуват към него текст, с който да дадат право на МС да извършва някои неотложни плащания. Изход, който според експерти е напълно възможен и без големи рискове.

Кой вариант да се избере, така че поне финансовият възел да се развърже, докато се затяга политическият? Отговора в парламента трябва да потърсят заедно грамотни икономисти и финансисти - като Делян Добрев и Деница Сачева от ГЕРБ, Асен Василев и Даниел Лорер от ПП, Йордан Цонев и Петър Чобанов от ДПС, Петър Кънев и Драгомир Стойнев от БСП. Дано поне той се окаже верен.