Шумахера от село Бреница: насилник вкъщи, пиян с кола. Как да го спрем?
Жертвите на домашно насилие трябва временно да бъдат приютявани в охраняеми сгради. А за рецидивистите с алкохол зад волана да има ефективно блишаване от свобода
Преди няколко дни пиян шофьор прегази 3-ма души в Бяла Слатина. Единият от сгазените загина.
43-годишният шофьор Иван Нанков от плевенското село Бреница, возейки в колата 10-годишната си дъщеря, отива да търси жена си, с която се е разделил.
Шофьорът е носил знаменателния прякор Шумахера – по името на шампиона от Формула 1. Той често е заплашвал съпругата си и близките й с убийство. По искане на съпругата му Шумахера има ограничителна заповед да не доближава съпругата си, което не му попречило да тръгне да я търси.
В края на улицата шофьорът прегазва мъж и две жени. Според очевидеца Йото Светлинов: “Засили се отгоре и удари жената. Мъжът опита да окаже първа помощ и да я спаси. Удари и него. След това върна назад 2-3 метра, засили и го удари още един път.”
Прегазеният
мъж
умира на път
за болницата
Според очевидци за късмет една по-стабилна ограда му попречва да прегази още десетина човека.
В опита си да избяга от местопрестъплението Шумахера нахлува в съседен имот, където изкъртва част от ограда и срутва чешмата и портите.
Прокуратурата заяви, че на извършителя ще бъде повдигнато обвинение в умишлено убийство. В Наказателния кодекс за това деяние се предвижда
наказание
от 10 до 20 г.
лишаване от
свобода
Съпругата избягва от Иван Нанков - Шумахера поради домашно насилие. Ограничителната заповед е издадена поради побой, отвличане и насилнически действия в продължение на години. На 26 февруари тази година Районната прокуратура в Плевен е образувала досъдебно производство срещу Шумахера за причиняване на телесна повреда при домашно насилие.
Неведнъж съм писал за липсата на достатъчно ефективни мерки в случаите на домашно насилие.
Ограничителната заповед в подобни крайни случаи не върши работа. Особено, когато някой е употребил сериозна доза алкохол или наркотици.
При домашно насилие в много от случаите единствената ефективна мярка е временното приютяване на съпругата и децата в охраняеми сгради.
Иван Нанков-Шумахера е осъждан през 2006, 2007 и 2008 г. за престъпления, които касаят управлението на автомобил.
Крайно време е да се предвиди, че ако някой управлява МПС с концентрация на алкохол над 1,2 промила и това му е второ такова деяние, да се налага ефективно осъждане на лишаване от свобода, дори това да е след изтичане на изпитателния срок.
В момента Наказателният кодекс предвижда, че който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, се наказва с лишаване от свобода от 1 до 3 години и с глоба от 200 до 1000 лева.
А когато някой управлява моторно превозно средство
с концентрация
на алкохол в
кръвта си над
0,5 на хиляда,
след като е осъден с влязла в сила присъда за деянието по ал. 1, се наказва с лишаване от свобода от една до пет години и с глоба от 500 до 1500 лева.
НК предвижда като възможност отнемане на право за управление на МПС завинаги в квалифицирани случаи на причиняване на смърт.
Едновременно с това Наказателният кодекс предвижда, че в определени случаи лица, лишени от правото да управляват моторно превозно средство завинаги, могат да възстановят правото си не по-рано от три години от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода и след като положат изпит за придобиване на право за управление на моторно превозно средство.
По мое мнение в тези случаи е необходимо и сериозно, и детайлно определено по съдържание
становище
от психолог
През май миналата година главният прокурор направи предложение за промени в Наказателния кодекс, които целяха завишаване на наказанията за причиняване на смърт след употреба на алкохол или наркотици. За съжаление, промени не бяха направени.