Операция "Архив": Как КГБ изгори останките на Хитлер
На 13 март 1970 г. шефът на КГБ Юрий Андропов предлага на Леонид Брежнев останките на Хитлер и Гьобелс да бъдат унищожени. Генералният секретар на ЦК на КПСС дава съгласието си и секретната операция е задействана под името "Архив", съобщава радио "Спутник".
След края на Втората световна война костите на фюрера и неговия министър са се пазили тайно в Магдебург, ГДР, където е имало съветско военно градче. През 1970 г. по договореност между двете страни руската зона е трябвало да се върне под егидата на градската управа, за да се построят жилищни сгради. Москва не е искала останките на Хитлер и Гьобелс да попаднат в ръцете на германците и това, че са били крити там в продължение на 25 години, да стане известно на Запада.
"Отчитайки възможността по време на строителни работи да бъдат открити погребаните, смятам за целесъобразно да се изнесат останките и да бъдат унищожени чрез изгаряне. Посоченото мероприятие ще бъде проведено строго конспиративно от силите на оперативната група
“Особен отдел
на КГБ”
и ще трябва да бъде документирано", пише Андропов

Интересното е, че в онези години много популярни са били теориите, че фюрерът е избягал от Германия и живее под чужда самоличност в Аржентина или че е на тайна нацистка база в Антарктида, за която дори е измислен номер 211 и име "Нова Швабия". А всичко около неговото местонахождение било прокопано с тунели. Не е ясно кой е авторът на тези хипотези - дали вездесъщият КГБ има пръст, за да държи публиката далече от истината, или друга шпионска служба.
Първоначално, преди да преместят костите на Хитлер в Магдебург, съветските шпиони ги държат за няколко дни на входа на неговия бункер. После са изнесени извън Берлин, за да може СМЕРШ (военното контраразузнаване) да идентифицира на спокойствие тялото - дали е на нацист № 1. След това са
погребани в град Ратхенов на 70 км западно от Берлин.
И накрая - на 13 януари 1946 г., са пренесени в Магдебург и са закопани в двора на сградата, в която се помещавал отделът на съветската армейска контраразведка. Там са били още останките на Гьобелс, жена му и шестте му деца. Но през 1970 г. руснаците трябва да освободят пространството.
Много бързо - само за 3 дни след писмото на Андропов, Брежнев одобрява акцията за изнасяне на костите. Шефът на КГБ разбира от шифрованата поща, че "доброто е получено". Операция "Архив" е задействана още същия месец. За да не заподозрат германците нищо,
КГБ пуснал
в ход активно мероприятие
- слух, че в Магдебург по време на войната са закопани ценни архивни документи. Версията се оказала достатъчно убедителна. Никой не се усъмнил.
Бил изработен подробен план, пише сайтът "Аргументи и факти". Точка първа гласи, че 2-3 дни преди началото на "работата" на мястото трябва да се разпъне палатка, която да прикрива случващото се. Второ, охраната да бъде в два кордона. Първият - от "Особения отдел" на КГБ (специално за Хитлер и висшите нацисти), а вторият - от нищо неподозиращите войници от Групата на съветските войски в Германия.
Трето, организиран е и
таен пост за контранаблюдение
към близките блокове, където живеят германци. А ако засекат някой да следи акцията, да се предприемат мерки да го спрат.
Четвърто, разкопките е трябвало да се проведат през нощта, останките да се преместят в специални кутии, които да бъдат изведени с кола до тренировъчните полета на сапьорите и танковете, където да се изгорят. Всичко протича, без никой да разбере какво се случва.
Останките на Хитлер са били извадени и опаковани в кутии
заедно с тези на Гьобелсови. На 5 април ги занесли в пуста местност край Магдебург, където са били изгорени докрай, а пепелта е хвърлена в близката река. Операцията остава в пълна секретност. За нея знаели само четирима души - Брежнев, премиерът Алексей Косигин, председателят на Президиума на Върховния съвет Николай Подгорни и шефът на КГБ Андропов.
Медиите на Запад разбират за операция “Архив” чак през 90-те
години.
"Хитлер се е застрелял на 30 април, но къде - не е известно", пише в шифрована телеграма N 255 от 3 май 1945 г. командващият 1-ви Белоруски фронт маршал Георги Жуков



Останките на Хитлер са открити в Берлин два дни по-късно от служители на военното шпионско звено на СССР. Подробности разказва в интервю за РИА Новости старши научният сътрудник по военна история към Академията на Генщаба на Въоръжените сили на Русия ген.-лейт. от ФСБ в оставка Александър Зданович.
"Първата информация, че Хитлер е останал в бункера си до 28 април, дойде при контраразузнавачите по време на боевете за Райхстага", разказва Зданович пред РИА новости. Рано сутринта на 3 май началникът на управлението на СМЕРШ на Първи Белоруски фронт Александър Вадис доложил на Лаврентий Берия за резултатите от търсенето на главатарите на нацистите и висшите чиновници на Третия райх.
Заловен е президентът на Съюза на германските моряци в Берлин Ерн Хайнцман, който съобщил, че Хитлер и Гьобелс са се самоубили и труповете им са изгорени. На 5 май
войници от СМЕРШ намират в един от кратерите от бомбите
в двора на канцеларията на Райха труповете на Хитлер и Ева Браун, разказва още Зданович. Те са били охранявани, както и труповете на Гьобелсови в щаба на германските сухопътни войски.
Търсели се още свидетели и документи, за да потвърдят идентичността на нацистите. Военни медици са изследвали трупа на Хитлер, след което са описали резултатите.
Интервюто на Зданович е по повод 75-годишнината от края на Втората световна война. Москва започна мащабна подготовка за честването. Една от предприетите стъпки е да покаже на публиката дигитализиран вариант на пожълтялото парче хартия с информацията от ген. Жуков до Сталин за смъртта на Хитлер. Донесението е изготвено от специалния отдел на СМЕРШ (смърт на шпионите - бел. ред.) в 79-и стрелкови корпус към 3-та ударна армия и се основава на показанията на попаднали в плен
германци от обслужващия персонал
на висшите функционери на Третия райх, пише РИА Новости. Задържани са личният готвач на Гьобелс Вилхелм Ланге и началникът на гаража на райхминистъра Шнайдер.
Двамата разказали на съветските служители от контрашпионажа, че Хитлер се е самоубил на 30 април, но не им е известно къде е станало това. А Гьобелс и жена му са се застреляли на 1 май в подземния бункер под Райхстага, където са се крили дотогава. Ланге и Шнайдер разпознали телата на министъра и съпругата му, когато влезли заедно с руснаците в работния му кабинет.
"При слизането в подземието на Гьобелс на входа на работния му кабинет са открити
обгорели трупове
на мъж и жена,
в които Ланге и Шнайдер веднага разпознаха Гьобелс и жена му. Допълнително е извикан работник, който 4 години е служил в Министерството на пропагандата, при генералния секретар по белоруския комитет Барткевич, който също потвърди, че са Гьобелс и съпругата му. При труповете не бяха намерени накакви документи, но в кабинета на Гьобелс са открити папки с различни документи, които са описани и взети под охрана", пише Жуков.
Но съветският вожд задава въпроса: "Къде е трупът на Хитлер?", и тогава всички сили на армията са
впрегнати,
за да открият доказателства,
че фюрерът сам е сложил край на живота си.
За да се потвърдят получените данни, било заповядано сутринта на 3 май да се покажат труповете на петима заловени генерали, да се снемат техните показания, да се заснемат телата и да се установи причината за изгарянето им, както и да се проучи подробно обстановката в бункера. След това маршал Жуков обещава нова шифрована телеграма на Сталин.
Докладва още, че са предприети стъпки за откриване на
местата, където последно е
живял Хитлер,
и че ще се проведат детайлни проучвания на всички данни за самоубийството му.
Донесението на маршала е част от множеството материали от Централния архив на Министерството на отбраната за Втората световна война, които са публикувани по повод 75-годишнината от началото на Берлинската стратегическа настъпателна операция на Червената армия. Останалите са описание на бойните действия, карти, резолюции и подписи на съветското военно командване.
Предложението за създаването на армейското контраразузнаване, което основно донася сведения за нацистите, е лично на Сталин. Когато въпросът е обсъден на 19 април 1943 г., е имало идея то да се казва
СМЕРНЕШ - смърт на немските шпиони.
Сталин обаче не е съгласен: "Става дума не само за борба с немските шпиони. У нас вилнеят разузнавачи и на други страни. Да го наречем просто СМЕРШ."
На Великден се навършиха 77 г. от създаването на тази подчинена лично на Сталин, структура. Тя обезпечава всички атаки на Червената армия и обезврежда голяма част от немските агенти и диверсанти. Особена роля има при завземането на Берлин.