15 минути на 92 градуса и коронавирусът загива. Учен препоръчва дрехите да се перат на 60° за час
Учен препоръчва да перем дрехите на 60° за час
Учени откриха температурата, при която коронавирусът загива - ако е изложен на 92 градуса за 15 минути, съобщи Лента.ру. Това станало ясно след проучване на французи от университета в Марсилия.
По време на експеримента щамът на коронавирус се поставя в стерилна епруветка и епруветка с биоматериал. След това и двете проби се загряват до 60 градуса по Целзий за един час. Оказало се, че дори след това вирусът в нестерилната проба е в състояние да се размножава. Възможно е напълно да бъде убит само след загряване на пробата до 92 градуса за 15 минути.
Учените добавиха, че дезинфекцията в повечето лаборатории се извършва чрез нагряване на материали само до 60 градуса за час. Според експертите това може да не е достатъчно за проби с високо съдържание на вируси. Надяват се резултатите от изследването им да помогнат да се избере най-подходящият начин за убиване на коронавируса.
Преди седмици учени от Хонконгския университет обявиха, че COVID-19 е
най-активен при
температура от
около 4 градуса
по Целзий и губи силата си при условия на горещина.
“Вирусът е много стабилен при 34 градуса, но е чувствителен към горещина”, се отбелязва в проучването. При 4 градуса коронавирусът е способен да съществува над две седмици, но при повишаване на температурата до 70 градуса умира за 5 минути.
Изследователите тогава показаха и тaблицa, според която при тeмпeрaтурa от 22 грaдуca пo Цeлзий кoрoнaвируcът е aктивен пoнe ceдмицa, нo при 37 грaдуca - нe пoвeчe oт двa дни, a при 56 - пo-мaлкo oт пoлoвин чac.
Учените изясняват в публикацията си и колко време се задържа върху различни повърхности, стигайки до извода, че е способен да оцелее от външната страна на медицинските маски най-малко седмица (при стайна температура и относителна влажност от 65%).
Върху хартия вирусът се задържа по-малко от 3 часа, върху дърво и тъкани - не повече от 2 дни, върху стъкло - по-малко от 4 дни, върху неръждаема стомана и пластмаса - не по-дълго от седмица.
Британски експерт пък препоръчва дрехите да се перат на 60 градуса за час.
“Този вирус не е жив организъм. Той е просто дребна опортюнистична частица, която не се развива в дадена среда, а просто се опитва да оцелее достатъчно дълго, за да достигне до човешка лигавица - в устата, носа или очите, където се активира”, обяснява Брендън Рен, професор по микробна патогенеза от лондонския Колеж по хигиена и тропическа медицина.
Ученият допълва, че частиците на вируса деградират лесно.
“Например те
не оцеляват при
температура
над 50 градуса
или в перилни
препарати
и алкохол”, казва Рен.
Коронавирусът не вирее добре и върху тъкани. Комбинацията между перилен препарат и топлина е особено пагубна за него. Поради тази причина за допълнителна защита срещу коронавируса професорът препоръчва дрехите да се перат редовно на 60 градуса.